"Nuran Çakmakçı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nuran Çakmakçı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nuran Çakmakçı

Kayıt kilidini TEOG sonuçları çözecek

Bu yıl liseye girecek çocuğu olanların adeta kabus yılı oldu. Özel okullar için okul okul koşturmalarına mı yansınlar, her yıl düşen puanların bu yıl yükselmesine mi?

750 ve üstü puan alanlar hayallerindeki okula uzaktan bakarken, bu puanın altı alanlar ise yabancı okullardan neredeyse vazgeçip Türk özel okullarının kapısını çalmaya başladı. Aslında bu durumun böyle olacağı önceden belliydi. TEOG sonuçlarına göre öğrenci alacak devlet liselerinin kayıt takvimi öne çekilseydi, özel okullarınki sonraya alınsaydı veliler de bu durumda kalmazdı. Sistemi suçlamak tek başına olmaz. Çocuklarının geleceğini garantiye almak isteyen birçok veli aynı anda birkaç okula hem ön kayıt, hem de kesin kayıt yaptı. Bir velinin üç ayrı okula kesin kayıt yaptığını duydum. TEOG sonuçlarına göre karar verecek. Çünkü panik içinde ve endişeli. Her okuldan 3’er milyar kesintiden 9-10 milyar kaybı da göze almış durumda.
Aslında bütün bu ihtimaller düşünülüp karar verilseydi zorluklar yaşanmazdı. Şimdi aynı zamanda Anadolu lisesi kayıtları ve özel okulların üçüncü kayıt dönemi başlayacak. Sonrasında nakil koşturması yaşanacak. Kilit, okulların açılmasına bir iki hafta kala ancak çözülür. Ya veli koşturmaktan vazgeçer, ya da sistemde düzeltmeler yapılır. Benden söylemesi.

**


7 bin okul yöneticisi açığa alındı

Okulların açılmasına kısa bir süre kala okul müdürleri ve müdür yardımcılarının yarısına yakını değişti. Bazı okullara yeni atamalar yapıldı, bazıları da yerlerine yenileri gelinceye kadar koltuklarında oturmaya devam edecek. Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki 40 bin okul yöneticisinden 16 bini 4 yıl ve üstü sürede aynı koltukta oturuyordu. Bakanlık geçtiğimiz Mart ayında bu konuda yeni bir düzenleme yaparak 75 puanın altında kalanları değiştireceklerini ve başka okullara yönlendireceklerini açıkladı. Bunun için de veli ve ilçe milli eğitim müdürleri ile okuldaki kıdemli öğretmenlerden oluşan bir komisyon karar verdi. Ve bütün bu komisyon kararlarının ardından 7 bin okul yöneticisi 75 puan altında aldığı için görevden alındı.
Bu müdür ve müdür yardımcıları bulundukları okulda yöneticilik yapamayacak, ancak başka bir okul müdürlüğü ya da müdür yardımcılığı için başvuruda bulunabilecek. Bu yöneticiler, yerlerine başka bir yönetici atanana kadar görevlerini sürdürecek.
Tam okulların açılmasının arefesinde böylesine bir değişiklik, kurumları ne kadar etkiler önümüzdeki günlerde göreceğiz. Zaten okul müdürleri uzun süredir rahatsızdı. Benim bildiğim görevden alınacaklarını için zaten tedirgin olan yöneticiler de o okul için pek de birşey yapmaz.

X