"Nur Hande Başpınar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nur Hande Başpınar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nur Hande Başpınar

Yeni yılda özgür dönüşüm

Tüketim çılgınlığının malum sonucu olarak, evlerimiz işgal altında. Kullanmadığımız onlarca eşya evlerde, dolaplarda, çekmecelerde, sandıklarda beklerken, hiç durmadan yeni bir şeye ihtiyaç duyuyor, onların bir gün kullanılabilme ihtimalini seviyoruz.

Yeni yılda özgür dönüşüm

Bir masa, dolap, kıza oyuncak, oğlana beşik, yeni bir kazak, balkona da bir salıncak... Bu eşya kalabalığının gerçekten ihtiyaç olup olmadığını bir kenara bırakıp, bu ihtiyaçları nasıl karşılayacağımızı düşünüyorum. Kabul gören yöntem satın almak. Oysa öğrenmemiz, alışmamız gereken daha makul yollar var. Elinde kullanmadığı eşyaları olanlar ile, o eşyalara talebi olanları, takas, ücret veya herhangi bir karşılık aramadan buluşturan bir proje olan Özgür Dönüşüm, bu yollardan biri.

Yeni yılda özgür dönüşüm

ELBİSEDEN OTOMOBİL LASTİĞİNE

ozgurdonusum.org internet sitesi ve Özgür Dönüşüm Ankara facebook grubundan inceleyebileceğiniz proje, kıyıda köşede duran, kullanılmayan eşyaları hiç tanımadığınız insanlara sayfa üzerinden hediye ederek gereksiz tüketimi ve üretimi azaltmayı, çevre kirliliğini en aza indirmeyi amaçlıyor. Özgür Dönüşüm’de esas olan, sadece maddi yetersizliği olanlarla eşya paylaşımı sağlamak ve onların ihtiyacını karşılamak değil, maddi anlamda yeterliliği olup eşyayı satın almak isteyenlerin tüketimini de en aza indirmek.
Üye sayısı 158 bine yaklaşan grupta, abiye elbiseden bota, televizyon kumandasından otomobil lastiğine, kanepeden saç kurutma makinesine çok sayıda eşya yeni sahipleriyle buluşuyor. Geçtiğimiz günlerde bir anaokulunda yapılan yeni yıl kutlamasında kullanılmak üzere talep edilen Noel Baba kostümü hızla bulundu. Grupta bir anne, oğlunun çok sevdiği fakat bozulan oyuncağının aynısından arıyor, bir başka üye, her canlının tüm ihtiyaçlarına hitap eden projenin kullanıcılarından kısırlaştırılmış kediler için mama talep ediyor. Yoğun bir trafiğin olduğu Özgür Dönüşüm Ankara facebook sayfasında kıyafetler, elektronik eşyalar, mobilyalar, kitaplar, oyuncaklar, takılar, hatta bir gün kullanıldıktan sonra bir ömür gardıropta bekleyen gelinlikler el değiştiriyor.

HASTA ZİYARETİ VE VİTAMİN DESTEĞİ

Taleplerde de, verilmek istenen eşyalarda da sınır yok. Birinin ihtiyacı, muhakkak bir başkasının evinde fazlalık oluyor. Sayfada yaptığım kısa gezintideki gözlemim, ekranı kırılan telefonlarda kullanılmak üzere, aynı model, bozuk-kullanılmayan fakat ekranı sağlam telefonlara büyük bir talep olduğu. Bebek ve çocuk eşyaları ile kıyafetleri de sayfada sık sık boy gösteriyor.
Öte yandan ‘Özgür Dönüşüm’ün kullanıcılarından Ceylan Gizem Candan’ın teşekkür yazısı, projenin ruhunu samimi bir dille özetliyor: “Bez dolap hediye ettiğimiz sevgili Zeynep Gökmen, hasta olduğum için eve kadar hediyesini almaya geldi. Gelirken de vitamin olsun diyerek bize meyve almış. Buradan da kendisine çok teşekkür ederim. Yine mi güzeliz yine mi çiçek.”
Siz de evinize, iş yerinize alıcı gözle bakıp, kullanmadığınız, hatta varlığını bile unuttuğunuz eşyalarınızı ‘Özgür Dönüşüm’e dahil edebilir, projenin facebook grubuna katılarak yeni yılda ihtiyaçlarınızı satın almadan karşılamayı deneyebilirsiniz. Daha az tükettiğimiz, güzel bir yıl dileğiyle.

Yeni yılda özgür dönüşüm

GÖKTEN KAR DEĞİL ZEBRA MI YAĞSIN

Kar yağışının ardından sokaklarla birlikte sosyal medya da bembeyaz olurken, twitter da kardan nasibini aldı. @fratsuseven “Ankara’nın bitki örtüsü kardan adam” derken, @TwiitAnkara tepkiliydi, “Arkadaşlar bu kar olayını fazla abartmasak, mevsim kış. Ne yağsın gökten zebra mı yağsın antilop mu yağsın ne yağsın?” @ozgurugzo “Ankara’yı kocaman bi kar küresinin içine koymuşlar gibi” benzetmesini yaptı. @AnkaraKulturu ise, “Ankaradan kar manzaraları” notuyla yukarıdaki esprili fotoğrafı paylaştı.

X