"Nur Hande Başpınar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nur Hande Başpınar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nur Hande Başpınar

Neler neler yapıyor 'AHBAP'lar Ankara'da

Sevilen sanatçı Haluk Levent’in girişimleriyle kurulan Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP) Türkiye’nin dört bir yanında sosyal sorumluluk projelerine imza atıyor.

Neler neler yapıyor AHBAPlar Ankarada

Her şey bir süre önce Haluk Levent’in tweetlerinde esprili bir dille bahsettiği yeni bir siyasi parti kurma fikriyle başladı. Desteğin artmasıyla ise AHBAP ortaya çıktı. Dayanışma, paylaşım ve sevgi üzerine kurulmuş bir işbirliği hareketi olan oluşum, pek çok il ve ilçede örgütlenmiş durumda. AHBAP Ankara da, oluşumun, sürdürülebilir dayanışma için çabalayan önemli parçalarından biri. Ekip, kimi zaman başka bir kentten tedavi olmak için Ankara’ya gelen bir ailenin konaklama sorununu çözmek amacıyla kolları sıvıyor, kimi zamansa ihtiyaç sahibi öğrenciler için ders kitabı topluyor.
Geçtiğimiz aylarda üniversiteye kayıt olmak için yeni bir şehre giden öğrencilere ve ailelerine de destek olan platform, sosyal medyada, #ÜniversitelilereAhbapOluyoruz etiketiyle örgütlendi. Bazı öğrenciler AHBAP’lar tarafından otogarda karşılandı, bazılarına ise üniversite yerleşkeleri gezdirildi, şehir tanıtıldı.

Neler neler yapıyor AHBAPlar Ankarada

85 KİŞİYE BURS VERİLECEK

Pek çok kentten gelen yaklaşık 750 AHBAP ise, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda AHBAP Genel Başkanı Haluk Levent’in öncülüğünde Ankara’da buluştu. Anıtkabir’i ziyaret eden ekip Zafer Bayramı’nı kutladı, yeni projeler için fikir alışverişinde bulundu.
Geçtiğimiz günlerde, 85 kişiye verilecek ‘Merhaba Ahbap’ bursu için seçilen isimler de AHBAP’ın twitter hesabından açıklandı. Verilecek burs için 2 binin üzerinde başvuru incelendi. Burs almaya hak kazanan lise ve üniversite öğrencilerine 10 ay boyunca 225 TL’lik ödeme yapılacak. Öte yandan Haluk Levent, önümüzdeki eğitim dönemlerinde burs destekçilerinin artmasıyla daha çok öğrenciye ulaşabileceklerini söylüyor.

İYİLİK İLMEK İLMEK BÜYÜDÜ

Bir süre önce bir araya gelen Ankaralı AHBAP’lar, kışın yakında soğuk yüzünü gösterecek olması nedeniyle, ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak üzere atkı ve bere ördü. Kurtuluş Parkı’nda buluşan güzel yürekler, “Köy okullarındaki kardeşlerimiz için örgü örüyoruz. Siz de bize katılın. #İpiniŞişiniAlGel” yazılı pankartlar açtı. İpini, şişini alan geldi, atkılar ve bereler elbirliğiyle örüldü. Vakit geçirmek için parka gelenler de ekiple ahbap oldu ve hummalı çalışmaya katıldı. İyilik ilmek ilmek büyüdü.
Haluk Levent’in attığı adım kısa sürede mucizeler doğurdu, kim bilir daha ne güzelliklere vesile olacak. AHBAP’lar kim bilir neler neler yapacak Ankara’da ve tüm Türkiye’de...

NEŞENİZİ ALIN GELİN

100. Yıl Pazar Yeri, 4 Kasım Cumartesi günü düzenlenecek 3. Geleneksel İkinci El ve Üretici Pazarı’na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Kurulacak stantlarda kullanılmayan eşyalar, el emeği ürünler satılacak, verilecek ve takas edilecek. Katılımcılar, kurulacak tamir standında bozulan eşyaları tamir edecek, yardımlaşacak. 100. Yıl Mahalle Atölyesi, “Kıyafet, kitap, kullanmadığınız tüm eşyalarınız, el emeği ürünleriniz, pasta böreğiniz ve tüm neşeniz ile herkesi bekliyoruz” çağrısında bulunuyor.

X