"Nur Hande Başpınar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nur Hande Başpınar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nur Hande Başpınar

Kentlinin hayatını şekillendiren yol

Twitter kullanıcısı @zugzwang138’in yaklaşık 9 ay önce paylaştığı “Önemli bir karar almak ve ufak çaplı pek çok sorunu çözmek için başarısı kanıtlanmış bir çözüm yolu: Cebeci’den Kızılay’a yürümek” tweeti, son günlerde sosyal medyada kendine geniş yer buldu.

‘Kutsal bilgi kaynağı’ Ekşi Sözlük’te “Cebeci’den Kızılay’a yürümek” başlığına girilen entryler 19 sayfaya ulaştı. Ekşi Şeyler internet sitesi, bu entryleri, “Sadece Ankaralıların, bu mesafeyi daha önce arşınlamış kişilerin anlayabileceği bir şey” yorumuyla paylaştı. Kentlinin Cebeci-Kızılay güzergâhındaki anıları, klavyeden sosyal medyaya döküldü.
@OzanAltunal sordu, “Sorunlarımı Koleje kadar hallediyorum ben, ne derdin vardı?” @orla_abbott, “Görüyorum ve arttırıyorum: ‘Cebeci-Kızılay-Anıttepe’ ya da ‘Anıttepe-Beşevler-Bahçelievler’ #Ankara” derken, diğer twitter kullanıcıları şu yorumları yaptı:

KURTULUŞ’TA HAYALLERİ DİNLENDİRMEK

@ozgesarikavak Gözümde canlanır koskoca mazi :)
@yselimapak Ankaralı olmak için akşam üstü Cebeci’den Kızılay’a yürümek gerek.
@protonpompacisi Ekşi’de “Cebeci’den kızılay’a yürümek” başlığını gördüm. Ağlayacağım.
@asiyeincee Aşırı özlem içerir.
@FehmiAsar Kurtuluş’ta hayalleri dinlendirmektir.
@YinancMustak Gençken yapardık da artık bizden geçti.
@AntonioFeruzzio Ekşi Sözlük’te “Cebeci’den Kızılay’a yürümek” başlığını gördüm içim kımıl kımıl oldu. Yüzlerce kez yürüdüğümden biliyorum mistik bir deneyim.

SIRADANLIĞA ÖVGÜ GİBİ BİR ŞEHİR

Ekşi Sözlük’te “Cebeci’den kızılay’a yürümek” başlığında ise şu entryler paylaşıldı:
@sararip solaryum Ankara ile ilgili en çok özlediğim şeylerden biri.
@astacadell Eskiden boş taksiler Kızılay’a alınmadığı için, sağdan sağdan yürürsen Kolej’i geçince taksiler gel beni Kızılay’a at kardeşim derdi.
@besyaprakliyonca Amacının Ankara’yı sevenleri toplamak olduğunu düsündüğüm başlık. Sanki aynı kişiye aşık herkes toplanıp anılarını anlatıyor. Ve evet: (bkz: seviyorum merkez)
@yazilari seven ayi Yanlıştır. Nereye bakarak yürüyeceksin? Betona mı yoksa trafiğe mi? Doğru olan güzergah, Atakule, Seğmenler, Kuğulu Park, Bestekar şeklindedir.
@besame mucho Sıradanlığa övgü gibi bir şehir Ankara. Kendine bağlayan garip bir büyüsü var. Dünyada ne olursa olsun, o Cebeci-Kızılay yolundaki tekdüzelik varoluşsal bir anlam ve huzur sağlıyor insana sanki. O kadar özledim ki Mesnevi’den Tunalı’ya yürümeyi, bozuk kaldırımlarından ve sıkıcı mimarinden öperim Ankara.
@3some Bu rotada düşünülenler insanın hayatını şekillendirir aman dikkat.
@noluyoo lan burda Gerçek Ankaralı olmanın şartlarından bir tanesidir.
Konuyla ilgili son söz ise, ilk sözü de söyleyen @zugzwang138’den geldi, “İtiraf etmem gerekir ki Urumçi Uygur Sofrası’nın önünde aklıma gelen bir twitin bu kadar yürüyeceğini düşünmemiştim.”

Kentlinin hayatını şekillendiren yol

NORVEÇ DEĞİL KEKLİK DOLMUŞU

@kimbumostar, twitter’da paylaştığı bu fotoğrafa, “Norveç’te bir minibüs içi olsaydı beğenirdiniz, ama burası “Dikmen-Keklik” dolmuşu... Çiçeksever dolmuşçular hatrına ayakta duruyor Ankara..” notunu düştü. @bizankaraliyiz, “Yaz geldi diyip de Seğmenler’e gidenler şimdi köşe başlarında tişörtlerinin suyunu sıkıyolar” dedi. @erencanturk ise, ‘İşte bu yüzden Ankara’ diyerek, Ezgi Durmuş’un Ya da Biz Masal Olsak adlı kitabından altını çizdiği şu cümleleri paylaştı:
“Ankara insana hiçbir şey vaat etmiyordu. Öyle yalın, öyle gösterişsizdi ki... Belki de bu yüzden seviyordum. Hiçbir vaatte bulunmadığı için insan hayal kırıklığı da yaşamıyordu Ankara’da. Her şey ortalamaydı, ne çok az ne de çok fazla.”

X