"Noyan Doğan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Noyan Doğan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Noyan Doğan

Sigortalılar afet yardımından yararlanabilir mi?

PAZARTESİ günkü, ‘Selde zarar görenler sigortadan para alabilecek mi?’ başlıklı yazımda, Ankara Mamak ve Keçiören’deki sel felaketi sonrası sigorta şirketlerine başvuranların, devlet yardımı nedeniyle hasar ödemelerinde gecikme olacağına değinmiştim.

Gerekçesi ise devlet yardımı alanların sigortalı olup olmadığının sigortacılar tarafından tespit edilememesi. Yazımda, bundan sonra olacaklara da değinerek, sigortacıların, Ankara valiliğine resmi bir yazı yazıp, sel felaketinde kime, kaç para yardım yapıldığının bilgisini isteyeceklerini ve buna göre hasar ödemelerinin yapılacağını belirtmiştim.

ANKARA’DAKİ SEL FELAKETİ

Yazı sonrasında okuyuculardan çokça eleştiri aldım; özellikle de sigorta yaptıran vatandaşlardan. Eleştirilerin ana konusu ise, ‘her sel afeti sonrası devlet yardım edecekse, biz niye sigorta yaptırıp, yıllarca prim ödüyoruz?’... Bu konuya sonra değineceğim ama önce yazım üzerine telefonla arayan Ankara Valisi Ercan Topaca’dan aldığım bilgileri paylaşayım.

Vali Topaca, devlet yardımının kasko sigortası olmayan vatandaşlara yapıldığını söyledi ve sel felaketi sonrası Emniyet Genel Müdürlüğü ile birlikte kaskolu araçlar ile kasko sigortası olmayan araçların tek tek tespit edildiğini kaydetti. Ercan Topaca, kime, ne kadar yardım yapıldığının bilgisini de paylaştı. Buna göre; Mamak’ta, selden zarar görüp de kasko sigortası olmayan 78 araç sahibine 576 bin 100 TL, Keçiören’de ise yine kaskosu bulunmayan 14 araç sahibine 68 bin TL yardım yapılmış.

KASKO SİGORTASI

Gelelim, okuyuculardan gelen, ‘her sel afeti sonrası devlet yardım edecekse, biz niye sigorta yaptırıyoruz?’ eleştirisine. İster sel olsun, ister deprem; her afet sonrası devlet, afet yardımı adı altında, zarar görenlere bir ödeme yapar. Yapılan ödeme de kaybın birebir telafi edilmesi değil, mağduriyetin giderilmesi şeklindedir.

Daha açık şöyle anlatayım. Mamak’taki selde, 78 araç sahibine 576 bin lira ödenmiş. Basit bir hesapla, araç başına ödenen ortalama devlet yardımı 7-8 bin lira olmuş. Daha fazla alan da vardır ama biz ortalama üzerinden gidelim. Devlet yardımı aracın lüks ya da sıfır kilometre olmasına veya da eski model olmasına bakmaz. Bu bir yardımdır. Ama sigorta öyle değil. Aracın sigorta değeri 100 bin liraysa, sigorta şirketi, selde zarar gören vatandaşa, 100 bin lirayı öder. Sadece araç üzerinden gitmeyelim, vatandaşın dükkanı sigortalıysa ve selde zarar görmüşse; sigorta şirketi, hem bina zararını hem de mal kaybını öder.

Diyeceğim o ki, ‘devlet yardımı varsa sigortaya ne gerek var’ mantığı doğru olmadığı gibi devlet yardımı ile sigortayı da birbiri ile karıştırmamak gerekiyor.

 

X