"Noyan Doğan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Noyan Doğan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Noyan Doğan

Prim borcu için 31 Mayıs son gün

Meclis’ten çıkacak yeni yasayı bekleyenler için kötü haber. 2016’da prim borçlarını yapılandıranlar ödemelerini 31 Mayıs’a kadar yapmazlarsa hem tüm haklarını kaybedecekler hem de yeni çıkacak yasadan yararlanamayacaklar.

SON günlerde kamuoyunda, sosyal güvenlik prim borçlarının yapılandırılmasına yönelik, özellikle de geçen seferki aftan yararlananlar arasında şöyle bir yanlış kanı oluştu; ‘nasıl olsa yeni yasa çıkacak, borçlarımı ödemesem de olur, yeni haktan yararlanırım’. Aman diyorum; 31 Mayıs son gün, sakın bu tarihi kaçırmayın, yoksa tüm haklarınızı kaybedersiniz.

Ne demek istediğimi daha açık anlatayım. Geçen senenin ağustos ayında çıkan, Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun ile 2016 Haziran ayı öncesinde, Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) prim borcu olanlara, bu borçlarını yeniden yapılandırma hakkı tanındı. Hedef, sigorta priminden sosyal güvenlik destek primine, işsizlik sigortasına kadar toplam 68 milyar liraya yakın borcun yeniden yapılandırılmasıydı. Bu haktan yararlanıp da borçlarını taksitlendirenlerin ilk taksitleri 2016’nın kasım ayından itibaren başladı, borcunu peşin ödemeyi tercih edenlere ise yine geçen senenin kasım-aralık ayına kadar süre tanındı.

İKİ YASA ARASINDAKİ FARK

Ancak 2016’nın zor bir yıl olması nedeniyle 40 milyar liralık borç yapılandırılabildi. Çoğu kişi bu haktan yararlanamadığı gibi borcunu yapılandıranlarının bir kısmı da taksitlerini ödeyemedi. Bunun üzerine hükümet, sene başında aldığı kararla, kasım ve aralık ayında ister taksitli olsun ister peşin; prim borçlarını ödeyemeyip, haklarının kaybedenlere ikinci bir şans daha verdi ve 31 Mayıs’a kadar süre tanıdı.

Şimdi gelelim, Meclis’te görüşülen ve önümüzdeki günlerde yasalaşacak olan Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun Teklifine. Doğru, yeni çıkacak yasa ile 2016’nın Ağustos ayında çıkacak yasa arasında bir fark yok. Yeni yasa ile de sigorta primi, emeklilik keseneği, işsizlik sigortası primi ve sosyal güvenlik destek primi borçlarına af getiriliyor. Tek fark, yeni yasadan sadece 2017 Mart ayı ve öncesi sigorta primi borçları olanların yararlanacak olması.

TÜM HAKLARINIZI KAYBEDERSİNİZ

Yani, geçen senenin ağustos ayında çıkan yasadan yararlanmamış olanlar ile bugüne kadar prim borçlarını yapılandırmamış olanlar bu haktan faydalanacak. 2016’da borçlarını yeniden yapılandıranlar, yeni çıkacak olan yasadan hiçbir şekilde yararlanamayacak. İşte, bu yüzden 31 Mayıs tarihi önemli.

Daha açık şöyle anlatayım. 2016’nın kasım-aralık ayında, yeniden yapılandırma kapsamında prim borcu taksitini ödeyemeyenler ya da peşin ödemeyi seçip de ödeme yapamayanlar 31 Mayıs tarihine kadar bu borçlarını ödedi ödedi; yoksa yeniden yapılandırma hakkını kaybedecekler ve yeni çıkacak yasadan da yararlanamayacaklar ve SGK, geçmişten gelen borcun tamamını hukuki yolla alacak.

 31 MAYIS’TAN SONRA NE OLACAK?

Peki, prim borçlarının 31 Mayıs’ta ödeyenlerin sonraki ödemeleri nasıl olacak? Sene başında alınan bir kararla, 2016’nın ağustos ayındaki yapılandırmadan yararlanıp da borçlarını ödeyemeyenlerin şubat ve nisan aylarındaki taksit ödemeleri de faizsiz olarak uzatıldı. Buna göre, geçmiş taksitlere ait prim borcunu 31 Mayıs’ta ödeyenler, bir sonraki taksiti Haziran ayında yatıracaklar ve izleyen her taksit 4 ay ötelenerek ödenecek. Şöyle ki; 2. taksit ödemesi 30 Haziran, 3. taksit ödemesi 31 Ağustos, 4. taksit ödemesi 31 Ekim şeklinde devam edecek. Prim borçlarını peşin ödemeyi tercih edip de ödeyemeyenler ise 31 Mayıs sonuna kadar ödemelerini yapabilecek. Daha önce borçlarını peşin ödeyenlere ise peşin ödeme indirimi uygulanacak.

X