"Noyan Doğan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Noyan Doğan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Noyan Doğan

Komşuda kriz para kazandırdı

Ergo Türkiye CEO’su Theo Kokkalas, krizin sigorta şirketleri için hediye olduğunu belirterek, “Halk kriz nedeniyle araç kullanamadı, kaza olmadı, oto sigortasında hasar azaldı, sigortacılar ciddi para kazandı.
Pazar daha kârlı hale geldi” dedi.


“KRİZ, Yunanistan’daki sigorta şirketlerinin kârını artırdı.” Bu sözler, Ergo Türkiye CEO’su Theo Kokkalas’a ait. Alman sigorta grubu Ergo’nun Yunanistan’daki şirketlerinin yöneticiliğini yapan, 2012 yılında Ergo Türkiye’nin de başına getirilen Kokkalas, bugün hem Yunanistan’daki hem de Türkiye’deki sigorta şirketlerinin CEO’lunu yürütüyor. Geçen hafta birkaç gazeteci arkadaşla birlikte Theo Kokkalas ile sohbet ettik.
Yunanistan’daki kriz ve krizin, hem finans sistemi hem de Yunan halkı üzerindeki etkisi malum. Açıkça söyleyeyim, finans sisteminin durduğu, halkın geçinmekte zorlandığı, hatta temel ihtiyaçlarını bile karşılayamadığı bir ortamda; sigorta pazarının bitme noktasına geldiğini, şirketlerin iflasın eşiğinde olacağını tahmin ediyordum. Meğer yanılmışım. Theo Kokkalas, Yunanistan’da 67 sigorta şirketinin faaliyet gösterdiğini, bunun yarısının yabancı sermayeli olduğunu belirterek, sigorta pazarının her yıl sadece yüzde 10 daraldığını, diğer sektörlere göre çok daha iyi konumda olduğunu söylüyor ve o ilginç açıklamayı yapıyor: “İşler zorlaştı ama hiçbir sigorta şirketi iflas etmedi. Hatta krizde sigorta pazarı daha karlı hale geldi. Çünkü oto sigortalarında hasarlar azaldı. Kriz yüzünden halk, otomobil kullanamadığından kaza oranı düştü, sigorta şirketleri para kazandı ve yıllardır görmediği karları gördü. Yani kriz, sigorta şirketleri için hediye oldu.”


BİRİKİMLERİNİ ÇEKTİLER


Theo Kokkalas, krizde halkın sigortaya yaklaşımına da değinerek, devlet katkısı olmadığı için Yunanistan’da bireysel emeklilik sisteminin Türkiye’deki gibi gelişemediğini söyleyerek, “Krizde halk, bireysel emeklilik ve hayat sigortasındaki birikimlerini çekti. Bu iki branş olumsuz etkilendi. Ancak ilginç bir gelişme daha yaşandı; kriz nedeniyle devletin sağlık hizmetlerinde sorun olduğundan son üç yılda özel sağlık sigortalarında ciddi artış oldu” diyor. Theo Kokkalas, sigorta pazarı açısından bu iyimser havanın çok da sürdürülemeyeceğini vurgulayarak, fiyatların çok düştüğünü ve işlerin zorlaştığını sözlerine ekliyor.

Banka sigortacılığında fırsatlara bakıyoruz

ERGO Grubu, 2013 yılında Bireysel Emeklilik (BES) satışını durdurdu. Theo Kokkalas ile sohbetimiz sırasında, bireysel emeklilikten çekildiklerine pişman olup olmadıklarını ve Halbank’ın iştiraki olan Halk Sigorta, Halk Emeklilik’in satışı ile ilgilenip ilgilenmediklerini sorduk. Kokkalas, şunları söyledi: “Halk Grubu ile ilgilenip, ilgilenmediğimiz konusunda ya da teklif verip vermediğimiz konusunda bir yorumda bulunmak istemiyorum. Ancak banka sigortacılığı konusunda fırsat arıyoruz ve fırsat olursa, bireysel emeklilikte biz de fırsatı yakalarız. Bu konuda da görüşmeler yapıyoruz, gerçekleşirse BES’e tekrar ilgi duyarız.”

TÜRKİYE’DE BÜYÜDÜK


KOKKALAS, Yunanistan’da 3 yıldır süren negatif büyümeye rağmen Ergo olarak bunun etkisini görmediklerini ancak ortamın çok zorlaştığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de, 2014’te ilk kez kâra geçtik ve yüzde 19 büyüdük ki, pazar yüzde 9 büyümüştü. Bu yılın ilk yarısında da büyümeye devam ettik. Türkiye’de en sağlam yapıya sahip şirketlerden biriyiz. Üç yıldır buradayım, Türk sigortası pazarı ilginç bir pazar ve bizim grup açısından da bu pazarda çok fırsat var.”

X