"Noyan Doğan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Noyan Doğan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Noyan Doğan

İşyerlerine sigorta prim teşvikinde yeni düzenleme

Önce kısa bir bilgiyle başlayayım. Yasa ile bazı illerde, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), sigorta primi teşvikinden yararlanma hakkı tanınmış ve işveren hissesinin 5 puanlık kısmının Hazine tarafından karşılanması kararına varılmıştı.

Yani, işyerlerine 5 puanlık prim indirim hakkı tanınmıştı ve 2016, 2017 ve 2018’de bu teşvikten yararlanacak iller de açıklanmıştı. Ayrıca, buna ek olarak yine 51 ilde 5 puanlık indirimin üzerine 6 puanlık bir indirim daha yapılacağı belirtilmişti. İndirimden yararlanmanın en temel şartı ise; bir, işyerinin prim borcu olmaması, ikincisi ise 10 ve üzeri işçi çalıştırması. Daha açık bir anlatımla 5 puanlık indirimden 10 ve üzeri işçi çalıştıranlar yararlanabilecekti. Nitekim prim teşviki uygulaması bu yılın başında başladı. Şunu da belirteyim, bu imkandan özel sektör işyerleri yararlanabiliyor.

BİR İŞÇİYE BİLE TEŞVİK VAR
Yine kanunda yapılan önemli bir değişiklikle bazı illerde ilave 6 puanlık prim indiriminden yararlanmak için 10 ve üzeri işçi çalıştırma şartı da kaldırılmıştı. İşte, geçenlerde, SGK, artı 6 puanlık indirimin önünü açacak, işyerlerinin dört gözle beklediği genelgeyi yayınladı. Artık, 51 ildeki işyerleri, 1 işçi bile çalıştırsa prim teşvikinden yararlanabilecek. Hangi illerin bu imkandan yararlanacağını ise aşağıdaki tabloda detaylı bulabilirsiniz.Peki, yeni genelge çerçevesinde, uygulama nasıl olacak? Hemen belirteyim, yeni düzenleme 1 Mart’tan itibaren yürürlükte. Şöyle ki; eski uygulamadaki 10 ve üzeri işyerleri Mart ayına kadar 5 puanlık indirimden yararlanıyorken, 1 Mart’tan itibaren ise 10 ve üzeri işçi çalıştırıp, çalıştırmadığına bakılmaksızın tüm işyerleri SGK primlerinden artı 6 puan indirim yapabilecek. Özetleyecek olursak; 5 puanlık Hazine indirimine bir de 6 puanlık asgari ücret üzerinden ilave indirim geldi.

TEŞVİKTEN YARARLANACAK İLLER
2016 sonuna kadar yararlanacak iller: Afyonkarahisar, Amasya, Artvin, Bartın, Çorum, Düzce, Elazığ, Erzincan, Hatay, Karaman, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kütahya, Malatya, Nevşehir, Rize, Sivas, Trabzon, Uşak.2017 sonuna kadar yararlanacak iller: Adıyaman, Aksaray, Bayburt, Çankırı, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Kahramanmaraş, Kilis, Niğde, Ordu ,Osmaniye, Sinop, Tokat, Tunceli, Yozgat.2018 sonuna kadar yararlanacak iller: Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Van, Bozcada, Gökçeada.

X