"Noyan Doğan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Noyan Doğan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Noyan Doğan

Gündem olmak isteyen trafiği diline doluyor

PEŞİN peşin söyleyeyim, kimseyi koruma, kimsenin de sözcülüğüne soyunma gibi bir derdim yok, ama trafik sigortasında fiyat konusu artık kabak tadı verdi.

Canı sıkılan, gündem olmak isteyen, popülist politika yapmak isteyen trafikte fiyatı ağzına doluyor. Sanırsınız, bu ülkede başka sigorta yok, vatandaşın da trafik fiyatından başka derdi yok. ‘Gelin, işletmelerin risklerini, ihtiyaçlarını konuşalım’ ya da ‘vatandaşın cebinden ödediği sağlık gideri artmış, sağlık sigortasını tartışalım’ desek; bazı kesimlerden hemen, ‘önce trafikteki fiyatı düşürsünler’ cevabı geliyor.

 

TESK, SİGORTA ŞİRKETİ KURSUN

 

Üç gün önce, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, yine bir açıklama yaptı. Yine diyorum, TESK Başkanı, trafikteki fiyat konusunu dilinden hiç düşürmüyor. Palandöken, özetle şunları söylüyor: “Hazinece getirilen yeni sisteme (primlerin tek bir sistemde görüldüğü uygulamayı kastediyor) rağmen fiyatlar düşmedi, arttı. Sigorta şirketleri kendilerine verilen şansı iyi değerlendiremedi, bu nedenle de hükümet yeni tedbirler getirmeye hazırlanıyor. Bu sorun, yalnızca bölgesel ve araç bazında tavan fiyat getirilerek çözülebilir.”

 

Açıkça söyleyeyim, sokaktaki vatandaş trafikteki fiyatı artık benimsedi. İki-üç sene önce 200-300 lira olan primler, geçen sene iki katına çıktı ama bu sene fiyatlar, geçen seneye oranla iki katı artmadığı gibi, düştü de. Doğru, eski primlere gerilemedi, gerilemeyecekte. Sokaktaki vatandaş, bu durumu anladı. Anlamayan kim, senede 5-10 kaza yapan ticari araçlar. Bendevi Palandöken’e baskı yapan, sürekli trafik fiyatını gündemde tutmasını isteyen de bu kesim.

 

100 LİRAYA POLİÇE KESERLER

 

Şimdi buradan, Bendevi Palandöken’e bir öneride bulunuyorum. TESK olarak, sigorta şirketi kursunlar. Tarım Kredi Kooperatifleri, hem sigorta hem de emeklilik işine giriyor. Hazır yeri gelmişken belirteyim, bu konuya da önümüzdeki yazılarımda değineceğim. TESK de Tarım Kredi gibi sigorta işine girebilir. 2 milyonun üzerinde üyesi var, çok rahat şirketi kurabilirler. Tahmin ediyorum Hazine de hemen onay verir.

 

Ondan sonra da üyelerine ucuz fiyattan trafik poliçesi keserler. İster bölgesel, ister araç bazında tavan fiyat uygular. Senede 5-10 kaza yapan üyesi mi var, bugünkü fiyattan şikayet mi ediyor; kesiverir 100 liraya poliçeyi, böylece üyesi de mağdur olmaz. Hatta bu işten para bile kazanabilirler! Daha da önemlisi artık, trafikteki fiyattan şikâyet etmezler, sürekli kamunun kapısını çalıp, ‘şu işe el atın fiyatlar düşsün’ diye uğraşmazlar.

X