"Noyan Doğan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Noyan Doğan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Noyan Doğan

Çiçekçi Emin Kaya’nın ölümüne neden olan kaza

TÜM Türkiye duydu ama bilmeyenleriniz vardır diye özetleyeyim. 11 Temmuz’da, Kadıköy Bağdat Caddesi’nde, 19 yaşındaki Murathan Öztürk, kullandığı aracın hakimiyetini kaybederek, yol kenarında çiçekçilik yapan 34 yaşındaki Mehmet Emin Kaya’nın ölümüne neden oldu. Olay sonrası kaçan Murathan Öztürk, halen yakalanamadı.
Neden kaçtı, niye yakalanamıyor; işin bu boyutu, adli konu. Ama şu kadarını söyleyeyim; trafik kazalarında ölüme neden olanların, ya tutuksuz yargılandığı ya bir-iki yıl hapis yatıp kurtulduğu ya da direk serbest kaldığı bir ülkede, neden kaçılır anlamakta zorluk çekiyorum. Neyse, dediğim gibi adli bir konu ve işin bu boyutunu geçiyorum.


AYNI ARAÇ, İKİ FARKLI PLAKABu olay yaklaşık 60 gündür gündemden hiç düşmediğinden; ben de, kaza sonrası neler yaşanmış, tazminat alınmış mı diye merak edip, araştırdım. Öyle ya, eğer bir trafik kazası varsa devreye sigortanın girip, gereğini yapması gerekir. Açıkçası, konuyu araştırdıkça ilginç sonuçlarla karşılaştım. Anlatayım ama hemen belirteyim, araç plakası ve isim vermekte bir mahzur görmüyorum, çünkü hepsi internette var.
Önce, kazaya karışan aracın -ki, 2014’ün Kasım ayında trafiğe çıkmış ve bir şirket üzerine kayıtlı- plakasından (34 EDS 44) trafik sigortası olup, olmadığını araştırdım. Bırakın sigortayı, plaka bile eski model bir araç üzerine kayıtlı çıktı. Herhalde pert olmuş, trafikten çekilmiş bir aracın plakasıdır, geçici bu araca takılmıştır dedim, araştırmaya devam ettim.

KAZANIN BİLİNMEYENLERİSonuç daha da ilginç. Aracın şasi numarasına kayıtlı iki farklı plaka olduğu ortaya çıktı. Şöyle ki; 2014’ün Kasım ayının 11’inde, yani trafiğe çıktığı gün araca, 34 KG 9855 plakası takılmış ve bu plaka üzerine trafik sigortası yaptırılmış. Aynı gün aracın plakası değiştirilmiş, 34 EDS 44 olmuş ve bu plaka üzerine de kasko sigortası yaptırılmış. Her iki sigortada farklı şirketlerce düzenlenmiş ama plaka değişikliği bildirilmemiş. ‘Neden böyle yapılmış’ diye sormayın; uzmanlara sordum, onlar da anlam veremediler. Ama aracın trafik sigortası da, kaskosu da var ve geçerli.
İlginçlikler bitmiyor. Kazanın üzerinden 60 gün geçmesine rağmen ne trafik ne de kasko sigortası için hasar konusunda sigorta şirketlerine hiçbir başvuruda bulunulmamış. Hadi, kaskoyu geçtim, aracın maddi hasarını karşılıyor. Sürücü kaçakken, konu da gündemdeyken maddi hasar için başvurmak araç sahibine doğru gelmemiş olabilir.
Ancak, kazada ölen Mehmet Emin Kaya’nın ailesi de trafik sigortasından kaynaklı hakları olan vefat tazminatı için süreç başlatmamış. Böyle bir hakları olduğunu bilmiyor olabilirler ki, pek ihtimal vermiyorum. Ama şunu biliyorum, daha doğrusu tahmin ediyorum; aile için öncelik, sürücünün yakalanıp, yargılanması ki, bence herkesin beklediği de bu.

X