"Noyan Doğan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Noyan Doğan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Noyan Doğan

Altyapı yatırımını sigorta finans edecek

BAŞTA Türkiye olmak üzere dünyada altyapı yatırımları sigorta sistemi ile desteklenecek ve yatırımlar için gereken kaynağı sigorta şirketleri sağlayacak. Türkiye’nin G-20 Dönem Başkanlığı’nda ilk kez uluslararası sigorta konferansı düzenlendi. Türkiye Sigorta Birliği (TSB) ve Küresel Sigorta Birlikleri Federasyonu (GFIA) işbirliği ile ‘Sigorta ve G-20 Hedefleri’ konferansı, dün İstanbul Çırağan Sarayı’nda yapıldı. G-20 gündeminde yer alan; yatırım, uygulama, kapsayıcılık konularının ele alındığı konferansta, altyapı yatırımlarının finansmanının tüm ülkelerin en önemli sorunu olduğuna dikkat çekilirken, altyapı yatırımlarının en kolay finansman yolunun ise fonlar oluşturup, yatırımcılara sunulması olduğu vurgulandı. Bu noktada da sigorta ve emeklilik şirketlerinin gerekli olan fonu yüksek miktarda ve uzun vadeli sağlayacak kapasiteye sahip olduklarına da değinildi.

UZUN VADELİ TAHVİL

Konferansta konuşan Hazine Müsteşar Yardımcısı Dr. Ahmet Genç, Türkiye’nin G-20 Dönem Başkanlığı’nı üstlendiği ilk günden beri tüm çabaların sağlam büyümeye yönelik olduğunu belirterek, “2015’te hedef G-20 üyesi ülkelerin küresel ekonomiyi yüzde 2 artırması. Bu çerçevede toplumun tüm kesimlerinin ekonomideki büyümeden faydalanması ve kadınların, gençlerin katkısının artırılması hedefleniyor” dedi.
Ahmet Genç, bu hedeflerin gerçekleşmesinde sigortanın önemli rolü olduğunu ifade ederek, G-20’nin gündem konularından birinin de yatırımlar olduğunu kaydetti. Bu kapsamda da küresel ekonominin itici gücü altyapı yatırımlarının finansmanının önem taşıdığına değinen Genç, şunları söyledi:
“Sigorta sistemi sayesinde altyapı yatırımlarının desteklenmesi için uzun vadeli finansman yaratılabilir. Sigorta ve emeklilik şirketleri varlık satın alabilir ve piyasalarda aşağı yönlü bir hareket olduğunda likidite kaynağı yaratabilir. Altyapı yatırımları için uzun vadeli tahviller çıkarılır, sigorta şirketleri bu tahvilleri alır böylece de portföy çeşitlenir.”

KAMU FİNANSMANI

Konferansta konuşan TSB Başkanı Ramazan Ülger ise Türk sigorta pazarı hakkında bilgi verdi. 2014 yılında sigorta sektörünün 9 milyar Euro prim ürettiğini, bireysel emeklilik sistemi sayesinde de emeklilik fonlarının 13 milyar Euro’ya yaklaştığını söyleyen Ülger, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sigorta sektörü ekonomiye büyük katkı sağlıyor; yatırımlara, iktisadi kıymetlere teminat veriyor ve finansal sistemi güçlendiriyor. Örneğin, Türk sigorta sektörünün ülkemize verdiği teminat tutarı GSMH’nın 44 katına kadar ulaştı. Yine sektörümüz, sağlık ve emeklilik alanlarında da devletin maliyetlerine ortak olarak kamuya destek veriyor. Son 5 yılda ise sigortacılar, toplam 22,6 milyar Euro tazminat ödedi. Diğer taraftan sektör, 2014 yılında devlet tahvillerine yaklaşık 3,5 milyar Euro yatırım yaparak kamu finansmanını da destekledi.”


10 Atatürk Stadı’nı emekliler dolduracak


KÜRESEL Sigorta Birlikleri Federasyonu (GFIA) Başkanı Dirk Kempthorne, G-20’nin öncelikli konularından birinin de ülkelerin tasarruf oranlarını artırmak olduğunu belirterek, Türkiye’nin bu konuda cesur adımlar attığını söyledi. Kempthorne, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de 2020 yılında 4 çalışan bir emekliyi finanse edecek ki, bu sorun tüm ülkelerin sorunu. 2040 yılında, 65 yaşındaki kişilerin sayısı 10 Atatürk Olimpiyat Stadını dolduracak. Bu sorun sürdürülebilir olmaktan çıktı ve sorumluluk da hükümetlerden çıktı, bireylere geçti. Türkiye de bireysel emeklilik sistemine verdiği yüzde 25’lik devlet katkısı ile önemli bir adım attı ve dünyada da örnek oldu. 2040’da, 10 Atatürk Stadı’nı dolduracak kadar insanı düşündüğümüzde bu cesur bir örnek. Ayrıca oluşacak emeklilik fonları altyapı yatırımlarını destekliyor, ekonomiyi de düzenliyor.”

X