"Nilüfer Pazvantoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nilüfer Pazvantoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nilüfer Pazvantoğlu

Ciltlere 3D bakım

Kış aylarında ciltler hassaslaşıyor. Dolayısıyla cilt daha özenli bir bakım ve beslenme düzenine ihtiyaç duyuyor. Sağlıklı ve güzel görünen bir cilt için yapılabilecek uygulamaları Dr. Ahmet Karaçam’dan öğrendik.

Havaların soğuması ile birlikte vücudumuzun açıkta kalan bölgeleri (özellikle yüz ve eller) hassaslaşıyor, kızarıyor, kuruyor hatta çatlıyor. Bu yüzden ihtiyaçlarını, eksikliklerini gidermek daha fazla önem kazanıyor. Tabii bu eksiklikleri belirlemek için de yüzeysel bir kontrolden fazlası gerekiyor.
Ahmet Karaçam, günümüzde özellikle yüz bölgesinin ihtiyacını belirlemek için sadece çıplak gözle yetinmediklerini, gelişmiş görüntüleme teknolojilerini kullanıldıklarını belirtiyor: “Sihirli küre olarak nitendirilen yüksek çözünürlüklü 3D görüntüleme yapıyoruz. Bu uygulamada, farklı ışık filtrelerinden geçirerek yapılan değerlendirmede ciltteki UV veya kahverengi leke ayrımını yapmak daha kolay. Kılcal damar yapılanması, kırışıklıklar, gözenekler, porlar çok net görünüyor. İstenilen bölgeden alınan kesitler, 3D görüntü sayesinde, cilt yüzeyini yatayda inceleme şansı veriyor. Kısacası, simülasyon yakın gelecekte kişinin cildinde ne olacağını görme imkanı sunuyor.”

Bu kış mutlaka yaptırın
* Medikal cilt bakımı: Medikal olarak uygulanan cilt bakımı, cilt yapısına ve tipine uygun ürünlerle ayrıntılı yüz ve göz çevresi bakımını içeriyor. Kişisel bakıma rağmen baş edilemeyen yağ kistleri, siyah noktalar, gözeneklerden kurtulmak için 4-5 haftada bir kez yapılmalı.
* Kimyasal peeling: Leke ve cilt yüzey sorunlarında yüz ve eller için kimyasal peeling uygulaması için en uygun mevsim kış. Genelde glikolik, salisilik, retinoik, kojik veya meyve asitleri kullanılarak yapılıyor. Sonrasında cilde uygun maskeler ile nemlenme sağlanıyor.
* Mezoterapi: Sertleşen iklim koşullarında cilt, cilt altı bağ dokusunu desteklemek, nemlendirmek, kolajen ve elastin yapımını uyarmak amaçlı 3-4 seans vitamin ve mineral karışımı uygulanarak gerçekleştiriliyor. Ayrıca saçlarda kırılma ve dökülmeye karşı çeşitli vitamin, mineral karışımları ile saç mezoterapisi öneriliyor.
* PRP: Bu uygulamada; özel tüplere alınan kanın santrifüjü sonrası elde edilen trombositten en zengin bölüm, cilt, cilt altı bağ dokuya enjekte ediliyor. Böylece 3-4 seansta kolajen, elastin yapımının uyarılması, kırışıklıkların açılması mümkün oluyor. Saçlarda zayıflama, incelme, kırılma, seyrelme varsa saç kökünü uyarmak ve beslemek amaçlı saç PRP’si de yapılabiliyor.

Kışın vazgeçilmez besinleri

Beslenme gerek deriyi korumak gerekse bağışıklık sistemini güçlendirmek ve vücut direncini artırmak açısından önemli.
* Nem dengesi açısından vazgeçilmezimiz su.
* Balık ve yeşil sebze bol bol ve çeşitli olarak tüketilmeli.
* Kırmızı etin yağsız olarak haftada 2-3 kez tüketilmesi demir ve folik asit açısından önemli.
* Yumurta, yoğurt, beyaz peynir, lor vazgeçilmezlerimiz arasında.
* Kış meyveleri nar, ayva, kivi, limon, greyfurt, mandalina ve portakal da yine olmazsa olmazlardan.


Kuru ciltlerin kış bakımı

Dışarıda hava giderek soğurken, cildimiz de ekstra bakıma gereksinim duyuyor. Peki, özellikle kuru ve hassas ciltlerin kış bakımı nasıl olmalı?

1- KILCAL DAMARLAR: Havaların soğumasıyla birlikte günler de kısaldı. Ama bu durum, kışın da cildimizi güneş ışınlarından korumamız gerektiğini unutturmamalı. Dolayısıyla ciddi biçimde hassaslaşan cildimizi rahatlatmak ve korumak amacıyla kullanacağımız bakım kremlerinin UV korumalı, özel bakım içerikli sahip olması önemli. Eğer kılcal damarlarınız da genişlemişse, seçiminiz kesinlikle soğukta etkili kremlerden yana olmalı.

2- KURUYAN CİLTLER:
Sıcaklık 8 derecenin altını görünce, yağ bezleri üretimi yavaşlatıyor, dolayısıyla cilde daha az nem veriyor. Asıl sorun da soğuktan sıcağa ani geçişlerde yaşanıyor. Cildin su ihtiyacı artıyor, cilt kuruyor. Aynı etki rüzgarlı havalarda da karşımıza çıkıyor. Bu olumsuz hava değişiminden cildi korumanın yolu, zengin içerikli bitkisel yağlardan hazırlanan bakım ürünleri kullanmak. Özellikle çuha çiçeğinin yağı önemli, çünkü dışarıdan gelen mikroplara karşı cildi koruyor. Normal cilt sahip olduğu bariyer sayesinde güçlü bir bağışıklığa sahipken, cilt fazla kuruduğunda bu bariyer şeffaflaşıyor, böylelikle mikropların geçişi kolaylaşıyor. Meyankökü de ciltteki kızarıklığı önlüyor.

3- EKSİ 3 DERECENİN ALTINDA:
Cildinizin soğuk kış günlerinde tahrişe açık olmaması için cildin doğal lipid yapısına yakın yoğun bitkisel içerikli ürünleri tercih etmelisiniz. Zeytinyağı, argan yağı, meyankökü tohumu, hodan tohumu yağı bu içeriklerden bazıları. Aynı zamanda shea yağı ve linoleik asit de kış soğuklarına karşı cildi koruyan maddeler arasında.

4- HASSAS BAKIM:
Uzmanlar kışın bu soğuk günlerinde kremlerden yana tutumlu davranmamanızı önerirken, temizleme ürünlerinde tam tersi bir tutumdalar. Sabah cildinizi suyla temizleyin, akşam peeling ya da jel yerine alkol içermeyen bir tonik veya temizleme sütü kullanın.

5- ÇATLAYAN ELLER:
Soğuklar, öncelikle kan dolaşımını sekteye uğratıyor. Bunu da ellerinizin kolay kolay ısınmamasıyla hissedebilirsiniz. Çantanızda her ihtimale karşı eldiven bulundurun. Özellikle ellerinizi yıkadıktan sonra mutlaka kremleyin. Ellerin üst kısmı çok az yağ bezine ve cilt altı dokusuna sahip olduğundan buna ihtiyaç duyacaktır. Zengin içerikli kremlerle el masajı da ellerin yumuşak kalmasına yardımcı olur. İyileştirici özelliği olan kadife çiçeği özü ekstresi kuru bölgelerin nemlenmesini sağlar.


Ruh ve ışıltı aşılayan koku
İlk defa Fransız parfümünün üç ustası olağanüstü kokuyu oluşturmak için yeteneklerini birleştirdi: Olivier Polge, Dominique Ropion ve Anne Flipo...
Bu üç ismin hedefi ise iris çiçeği ile bugüne kadar yaratılmış en kadınsı parfümü hayata geçirmekti. Geleneksel kodları kırma cesaretini göstererek yeni bir koku duyusu geliştirmek, neredeyse tarif edilemez, gölge ve ışık arasında bir koku yaratmaktı.
La Vie Est Belle, işte bu hedefle yaratıldı.
Koku, her bir parfüm tasarımcısının eşsiz bir yeteneğini barındırıyor. Olivier Porge’nin seçkin yaratıcılığı, yapılandırılmış zarafeti garanti ediyor. Dominique Ropion’un teknik ustalığı, canlılığı harekete geçirerek çiçekleri onurlandırıyor. Ve Anne Flipo’nun muhteşem kadınsılığı, mutluluk ve sevinci tüm ışıltısıyla sunuyor.

Olağanüstü bir cilt bakımı

Kusursuz bir cilt arayışında olan ve karmaşık cilt bakım rutinlerinden sıkılan kadınlar için Lancôme şimdi bu olağanüstü molekülün gücünü bir kremin kalbine koyuyor. Lancôme Laboratuvarları’nda yaratılan, güçlü LR2412 molekülü ve hyaluronik asit içeren Visionnaire Krem, ciltte birden fazla etki sağlıyor. Ürün, cildi tazeleyen ve nemlendiren hafif dokusuyla cildin bütün katmanlarına eşit şekilde nüfuz ediyor. Aynı zamanda yaşlanmayla birlikte doğal üretim süreci yavaşlayan ve cildin temel yapıtaşlarından olan hyaluronik asidin yeniden üretilmesine destek oluyor. Hyaluronik asit de cildin daha dolgun görünmesini sağlıyor.

EDİTÖRDEN...

Rüya gibi bir güzellik seti
Lancome yeni yıla özel güzellik setiyle kadınların başını döndürmeye hazırlanıyor. Tekin Acar Cosmetics mağazalarında Lancome markasından yapacağınız 1 büyük boy parfüm ya da 300 lira ve üzeri alışverişlerinizde, bu sete 129 liraya sahip olabilirsiniz. İşte, içindeki ürünler...
* La Vie Est Belle parfüm
* Bi Facil temizleyici
* Le Crayon Khol Eye Pen Noir kalem
* Visionnaire krem
* Hypnose Drama mascara
* TIU SPF15 24 saat kalıcı fondöten
* Genifique Soin Yeux göz bakım kremi

Lancome’dan yılbaşına özel...
Sevdikleriniz için özel yılbaşı setlerinden daha güzel bir hediye olamaz...
1- Lancome Hypnose Drama maskara seti: Avantajlı set içinde Lancome Hypnose Drama Mascara, Lancome Bi Facil ve Lancome Crayon Khol Mini 027 Noir yer alıyor. Fiyatı, 95 lira...
2- Lancome La Vie Est Belle Edp kadın parfüm seti: Avantajlı set içinde Lancome La Vie Est Belle Edp, Body Lotion ve Shower Gel var. Fiyatı, 109 lira...
3- Lancome Hypnose Edp kadın parfüm seti: Avantajlı sette Lancome Hypnose Edp, Body Lotion ve Shower Gel bulabilirsiniz. Fiyatı, 109 lira...
4- Lancome Visionnaire Cream cilt bakım seti: Avantajlı sette Visionnaire krem, Visionnaire Yeux, Advanced Genifique serum ve Visionnaire Serum Plus yer alıyor. Fiyatı, 263 lira...


X