"Nilüfer Pazvantoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nilüfer Pazvantoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nilüfer Pazvantoğlu

Burun estetiğinde ‘ince’ bir detay cilt kalınlığı

Kişiye özel burun estetiğinde burun derisinin inceliği ya da kalınlığı çok önemli.

Bazı cerrahlar kalın, bazıları ince deriye sahip burunları ameliyat etme konusunda tereddüt yaşayabiliyor. Konuyla ilgili sorularımızı Kulak Burun Uzmanı Op. Dr. Emre İlhan yanıtladı.

Cildin kalınlığı burun estetiği ameliyatı sonucunu etkileyen en önemli faktörlerden.
Ameliyat planlaması yapılırken kemik ve kıkırdak yapısı kadar cilt kalınlığının da göz önünde bulundurulması gerekiyor. Op. Dr. Emre İlhan, burun estetiği ameliyatında kemik ve kıkırdakları yeniden şekillendirdiklerini belirtiyor: “Ameliyat sonrası iyileşme döneminde cilt, oluşturulan yeni iskeleti sarıyor ve burun yeni şekline kavuşmaya başlıyor.”
Cilt ne kadar inceyse, burun iskeletini sarması o kadar hızlı gerçekleşiyor. Fakat cildin ince olması, burun sırtında ve ucunda oluşabilecek en ufak düzensizliği ve asimetriyi dışa yansıtabiliyor. Bu yüzden ince deriye sahip hastanın burun estetiğinde daha dikkatli olmak
gerekiyor.
Cilt inceyse, kişinin kendi vücudundan alınan yumuşak dokulardan kemik ve kıkırdak yapı üzerine “astar” olarak adlandırılan bir bariyer oluşturuluyor. Böylelikle derinin ince olmasından kaynaklanabilecek olası problemler gizlenebiliyor.

Kalın ciltlerde iyileşme daha yavaş

Kalın bir deriye sahip hastanın dezavantajı, oluşturulan keskin çizgileri ve açıları dışa iyi yansıtamaması. Bu nedenle çekici bir burun ucu için burna fazladan kıkırdak ekleniyor. Bazen de deri içeriden tıraşlanıyor.
Emre İlhan, bunun amacının cildin yeni iskeleti daha iyi şekilde sarması olduğunu belirtiyor: “Kalın cildin iyileşmesi daha yavaş oluyor. Burun ucu ve sırtı fazla küçültüldüğünde cilt yeni çatıyı sarmakta zorlanabiliyor. Bu gruba giren hastalarda burnun ölçülü bir şekilde küçültülmesi şart.”

GÜZEL BiR YAZA HAZIRIZ

Her geçen gün UV ışınlarının cilt için ne kadar tehlikeli olduğunu daha çok fark ediyoruz.
Bu da günlük güneş kremi kullanımının dünya çapında artmasına neden oluyor.

Cildin yüzey dokusu, girinti ve çıkıntıların mikroskobik ağından oluşuyor. Bu düzensiz yüzey dokusu güneş kremi uygulamasında cildi UV ışınlarına karşı savunmasız bırakıyor ve hasarlara yol açabiliyor. Shiseido, bu soruna karşı geliştirdiği SuperVeil-UV 360 teknolojisiyle cildin karmaşık yüzey yapısında güneş kremi uygulamasını optimal düzeye çıkarıyor.

Küçük konturlar

SuperVeil-UV360 ürünü, hafif ama etkili bir koruma kalkanı oluşturuyor. Bu kalkan, DNA hasarını en aza indirgemek için en küçük konturları bile korumaya alırken, zamanın getirdiği kırışık ve lekelerin görünümünü de azaltıyor. Bu mükemmel korumayla, yazınız her zamankinden çok daha güzel geçecek.

Mükemmel cilde giden 7 yol

Güzel bir cilde giden ilk yol derin yüz temizliğinden geçiyor; tabii tüm kuralları doğru uyguladığınızı düşünürsek... Çünkü yanlış ya da abartılı temizlenen cilt, sizden öcünü vaktinden önce yaşlanarak alıyor!

1 Yüzünüzü günde iki kez temizleyin: Akşamları cilt, makyaj, ter ve ölü deri hücrelerinden arındırılmalı. Ancak böylelikle kullanılan ürünler ciltte etkisini gösterecektir. Sabahları ise gecenin gerginliğinden kurtulun. Çünkü uyku sırasında zehirli maddeler salgılıyoruz. Ayrıca sabah temizliği yastığın baskısından dolayı tıkanan gözeneklerin açılmasına da yardımcı oluyor. Uzmanlar haftada bir kez peeling uygulaması yapılmasını öneriyor. Böylelikle cildi yüzeydeki ölü deri hücrelerinden arındırmış olursunuz. Peeling uygulaması ayrıca kan dolaşımını artırarak yeni hücre oluşumunu destekliyor. Sonuçta daha yumuşak ve pürüzsüz bir cilt ortaya çıkıyor.
2 Duş aldığınız suyun ısısı önemli: Sıcak su cildi kurutuyor, hatta tahrişlere ve kılcal damarların çatlamasına yol açıyor. Sıcak-soğuk duş ise yüzdeki kılcal damarlarda stres yaratıyor. Bu yüzden banyo sırasında ılık suyu tercih etmek gerekiyor.
3 Yüzünüze sabun kullanmayın: Sıradan sabunlar sadece elleri yıkamak için öneriliyor. Çünkü içerikleri ve sabunun köpürmesini sağlayan temizlik maddeleri cildin doğal asit mantosunu zedeleyerek dış etkenlere karşı hassasiyetini artırıyor. Ayrıca yaşlanma sürecini hızlandırdıkları biliniyor.
4 Cilt uzmanının görüşleri önemli: Cilt tipinize uygun günlük temizlik uygulaması önemli. Bir uzman, cildinizi analiz ederek hangi ürünleri kullanacağınız konusunda size öneriler sunmalı. Şunları unutmayın; parfüm içeren temizlik ürünleri kuru cildin daha da kurumasına, sabunlar sivilcelerin artmasına, temizlik ürünlerindeki peeling içerikleri de hassas cildin tahriş olmasına yol açabilir.
5 Yüz fırçalarından yardım alın: Yüz fırçaları yüzün derin temizliğinde yardımcı olurken, cildi ölü deri hücrelerden arındırıyor. Bu da cildi yeniliyor ve hücre yenilenmesini uyarıyor. Yeni elektrikli modeller daha nazikçe çalıştığından tercih edilebilir.
6 Yüzünüzü temizlemeden önce ellerinizi yıkayın: Ellerinizi önce dezenfektan sabunla yıkayın. Temizlenmemiş eller bakterilerin gözeneklere girmesine ve sonrasında akne oluşumuna neden olabiliyor.
7 Temizlik sonrası tonik kullanın: Kullandığınız temizlik ürününden arta kalanlardan ve sudaki kireç kalıntılarından cildi arındırmak gerek. Tonik cildin pH değerini dengeleyerek dış etkenlere ve kuruluğa karşı korumaya yardımcı oluyor.

EDİTÖRDEN

Portakal kabuğu görünümü

Yaz yaklaşırken, portakal kabuğu görünümü sizin de kabusunuz olmasın. Collistar’ın kafein ve escin içerikli antiselülit kapsülleri, kan dolaşımını artırıyor, ödem oluşumunu engelliyor. Ayrıca kılcal damarları güçlendiriyor ve yağ yakımını hızlandırıyor.

Genç, enerjik ve neşeli

Kendinizi genç, dinamik, neşeli ve yaratıcı hissediyorsanız bu parfüm tam size göre. Üstelik hem kadın hem de erkekler için... Fcuk’un Pop! serisinden Pop! Art Him, Pop! Culture Him, Pop! Love Her ve Fcuk Late Night enerjik ve baştan çıkarıcı notalarıyla doğallığı, aşkı ve saflığı simgeliyor. Fiyatı, 161 lira...

Haute couture gözler

TCA Studio Make Up’dan Eyeshadow Terra... Terzi elinden çıkmış haute-couture bir elbise gibi mükemmel bir far. Makyajın ruhunu yansıtan özel renklere sahip. Islak ya da kuru kullanılabiliyor. Aydınlık bir görünüm sağlıyor. Fiyatı, 33 lira...

Renkli tırnaklar

TCA Studio Make-Up 64, geniş renk yelpazesine sahip oje serisi Nail Color’la tırnaklara sadece ultra parlak bir görünüm kazandırmıyor, uzun süre kalıcılık da vaat ediyor. Fiyatı, 9.90 lira...

X