"Nihat Demirkol" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nihat Demirkol" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nihat Demirkol

İzmir’e “Yaz”dan önce “Caz” gelir...

EN azından, 23 yıldır böyle…

Geçen yıl; “Billboard’larına İKSEV gelmiş şehrimin…” diye başlık atmıştık. Bizler, köşe yazarı olarak, yılda bir kez, “okuyucunun ilgisini çekecek bir başlık” bulmakta zorlanırken, İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV), İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlediği “Avrupa Caz Festivali” için, her yıl “yeni bir kilometre taşı icat etmesi”, hiç de kolay olmasa gerek…

 

Hattâ yine bizler, eski yazılarımızdan, “…onca sıkıntı ve gönül darlığının üstüne, ne zaman ki kentin ilân panolarına çıkar Avrupa Caz Festivali, mevsim döndü demektir İzmir’de…” gibi alıntılar yaparak kaytarırken, İKSEV’in, her yıl yeni ve dokunulmamış bir rüzgâr yaratmayı başarması, anlaşılır gibi değil.

 

Sizler bu yazıyı okuduğunuzda, “…Dünya caz sahnelerinde fırtına gibi esen İlhan Erşahin, alkışlanan projesi -Ilhan Ersahın’s Istanbul Sessions- ile Festival’in Açılış Konserini (dün gece itibariyle) vermiş olacak”. “…İlhan Erşahin’in free-from caz rif’lerini, Türkiye’nin en yetenekli basçılarından Alp Ersönmez’in groovy sound’u, Turgut Alp Bekoğlu’nun güçlü davulları ve İzzet Kızıl’ın kıvrak perküsyonları tamamlıyor...” açıklamasını ıskalamayalım ve açılışı kaçırmış olanlar için, konserde seslendirilen ve “Istanbul Underground” adını taşıyan 3. albüm hakkında, “…Bizim gözümüzden İstanbul gece hayatının bir aynası / İstanbul’un karanlık ve dinamik ruhunu iliklerinize kadar hissedeceğiniz, içinde jazz’dan rock’a, disco’dan dub’a pek çok müzikal tını duyacağınız zenginlikte; ama ısrarla kendi özgün sound’larında...” nitelemesinin yapıldığını paylaşalım.

 

Takvimler, Festival’in kapanış etkinliğini, yani 19 Mart 2016 Cumartesi gününü ve “Piort Baron Quintet konseri”ni göstermeden önce; “11 konser, 1 sergi (Caz Afişi Yarışması), 1 seminer ve 1 film gösterisi”nin yer aldığı bir programı izlemek fırsatı olacak İzmirlilerin.

 

Festival kapsamında, bu yıl da, atölye çalışmaları ve halka açık etkinlikler önemli bir yer tutuyor. Luca Costantini Quartet yönetimindeki Geleneksel Açık Caz Orkestrası atölyesinin yanı sıra, VEİN Trio ve Oğuz Büyükberber ile Piotr Baron Quintet de genç cazcılarla atölye yapacak. Grafik ve tasarım bölümü öğrencilerine yönelik iki yeni atölye çalışması var. İKSEV’de 3 (tamamlandı), 4 (bugün) ve 5 Mart günlerinde, İzmir Ekonomi Üniversitesi işbirliği halinde “Canlı Video Performans Atölyesi” gerçekleştirilecek. Yaşar Üniversitesi işbirliği ile yine aynı mekânda, 7-8-9 Mart tarihlerinde yapılacak Jazz Motion Animasyon Atölyesi’nin teması ise “Doğaçlama ve Potansiyel” olarak belirlendi. Edit Cafe’de 5 Mart Cumartesi günü yapılacak “2. Caz ve Moda Buluşması” derseniz, adetâ “festival içinde festival” tadında olacak. “Randevu Pazar Caz Edisyonu” ünlü markalar, eşsiz tasarımlar, mini atölyeler, caz ve eğlence ile gün boyu sürecek şekilde plânlandı. İçerik Dergi Grubu ile geçen yıl başlatılan “Jazzin Fanzin Atölyesi”nin 2.’si, 6,8-9 ve12 Mart tarihlerinde… Caz Kedisi Dergisi ile “Cazın Şiir Rengi” üzerine söyleşi 18 Mart’ta, Ege Kitap ve Plak işbirliğinde “Boran Şentürk ile Biraz Caz Biraz Plak” etkinliği ise 19 Mart’ta İKSEV’de…

 

Ben gelecek yılın yazısına, “Caz’ın Yaz Hali” başlığını atmayı düşüne durayım, Festival, bu yıl ilk kez “cazın dans hali” olarak tanımlanan “Lindy Hop Atölyesi”ni , her yaştan, isteyen herkese açık bir etkinlik olarak 12 Mart Cumartesi gününe yerleştirmiş bile… İKSEV’deki etkinlik, İzmir Lindy Hop Derneğinin işbirliği ile düzenleniyor.

 

Bu yılın Caz Semineri 14 Mart’ta… Festival danışmanı, caz tarihçisi, gazeteci, yazar Francesco Martinelli , “Bertrand Tavernier’in Gece Yarısına Doğru Filminden 30 Yıl Sonra Monk, Lester Ve Dexter” konulu İngilizce seminerini (Ümit Tunçağ’ın çevirisiyle) İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde verecek. Seminerin konusu olan “Gece Yarısına Doğru- Round Midnight” filminin, caz tarihinin önemli bir dönemine ışık tutması hedeflenmiş.

 

“Yaz”dan önce “Caz” geldi dedirtecek bu programı, meraklısına “kaçırmayın” notuyla hatırlatıyorum. Teşekkürler İKSEV...

X