"Nihat Demirkol" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nihat Demirkol" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nihat Demirkol

Eskişehir’den yazıyorum

84 yaşına basan İzmir Enternasyonel Fuarı’nın “Onur Konuğu”, bu yıl “Eskişehir...” Fuar’ın açılışına katılamadı Büyükerşen ama, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ve İzmirlilere teşekkürlerini, kentin değişik noktalarındaki bilboard ve raket afişlere nakşettiği “zarafet” ile dile getirdi:
“İzmir’in onur konuğu olmak Eskişehir için şereftir...”

İzmir Büyükşehir Belediyesi ise, bu inceliğe anında karşı bir jestle cevap verdi. Aynı bilboard ve raketlerde, “Eskişehir İzmir’e geldi, onur verdi...” şeklindeki mesaj yer aldı.

Demek ki neymiş? Eskişehir’in konuk olması bile fayda getiriyormuş İzmir’e... Hemşehrisinin geri bildirimlerini bile bu kadar ciddiye almayan belediyemiz, ayaküstü, fırsat verilir ve elinden tutulursa, “eğitilebilir” olduğunu kanıtlamış bulunuyor. Demek ki, boşuna değilmiş, 1-A holünde, 1.750 metrekarelik bir alanda canlandırılan küçük Eskişehir’in, “Şehir Eğitir” sloganı ile tanıtılması; “bak, dakika 1 gol 1...” Eğitmeye refikinden başladı Büyükerşen.

Fuar içinde kurulan “Eğitim Kenti Eskişehir” konulu stantlar, İzmirlilerden büyük ilgi görmeye devam ediyor. Eskişehir, üniversitelerinden müzelerine, tarihi değerlerinden yöresel tatlarına kadar daha da yakından resmediliyor.

Bu seneki ana temanın “eğitim” olduğunun altını çizdi Büyükerşen Hoca, “...Eğitimin hayat boyu devam eden bir süreç olduğunu ve şehirlerin, hudutları içinde yaşayan insanları eğittiğine de inandığı”nı ifade etti. Nezaketinden, “buna niyeti olan belediye başkanları da dahildir” diyemedi.

“...Belediye başkanlığım sırasında da Eskişehir’e bir eğitimci gözüyle baktım. Şehirlerin insanları eğiten ve öğreten bir yapısı var. Bu yapıyı da gerçekleştirdiğimiz projelerimizle, daha da geliştirmeye çalışıyoruz” diye ekledi. “...Çocuklarımızın soru sorma yeteneklerini geliştirmek, onları sorgulayan, yargılayan ve düşünen bir nesil olarak yetiştirmek için çalışıyoruz” şeklinde konuştu da, yine nezaketinden, “ama galiba siz İzmir’de belediye hizmetlerini, sorgulayan, yargılayan ve düşünen bir hemşehri profili istemiyorsunuz...” diye getiremedi arkasını.

Eşzamanlı olarak, Kocaoğlu’nun bir cümlesi takılmaz mı kulağıma, canlı yayında... “...Biz kesinlikle ve kesinlikle Fuar İzmir’i kiraya vermeyi, fuarcılığı bir şirkete devretmeyi düşünmedik ve burada olduğumuz müddetçe düşünmeyeceğiz... / ...Teklif gelir partner oluruz, ortak oluruz, gelir kiralar, fuar yapar, bunlara açığız ama ‘Fuarın anahtarı bizde olacak. Fuarın yönetimi bizde olacak’. Elimizde İZFAŞ gibi Türkiye’nin en önemli fuarcılık şirketlerinden biri var. Elbette herkes gelecek, görüşeceğiz. Herkesle konuşup tartışıp ortak iş yapacağız. Her türlü işbirliğine açığız ama bu demek değildir ki, ‘Gaziemir’deki fuar alanının anahtarını siz alın, tepe tepe kullanın’. Bizim felsefemizde, dünya görüşümüzde böyle bir şey yok. Kenti korumak için diğer konularda nasıl mücadele verdiysem, Fuar İzmir’in gitmemesi için her türlü fedakârlığı yapmaya, her türlü mücadeleyi vermeye hazırım.”

“Fuarın anahtarı bizde olacak” cümlesini duyunca, şöyle bir iç geçirdim. Arkasını sonra uzun uzun tartışırız. Başlangıç olarak, “meselâ Havagazı Fabrikası’nın anahtarını başkasına verse de hem servis 18:00’de bitmese, hem devlet memuru zihniyetiyle işletilmese, hattâ biraz para da kazansa fena mı olur?” diye sormak geldi. Nereden esti diyeceksiniz?

Bu satırları size Eskişehir’den yazıyorum. “Haller Gençlik Merkezi”ni, “ben restore ettim” diye kendisi işletmiyor da Eskişehir Belediyesi.

X