"Nedim Bubik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nedim Bubik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nedim Bubik

Ve, Kuşcenneti yargıya taşınıyor

GEÇENLERDE Prof. Dr. Mehmet Sıkı’nın bir endişesini ilettim.

Sıkı, İzmir Kuşcennetini Koruma ve Geliştirme Birliği (İZKUŞ) ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı arasındaki uygulama protokolünün 4 aydır imzalanmadığını, işlerin aksayabileceğini, burada çalışan 19 kişinin işsiz kalacağını bildirdi. Sıkı, birliğin Cennet’e 3 milyon lira ayırdığını da iletti, ortalık karıştı. Önce bakanlık açıklama yaptı, protokolün feshedildiğini bildirdi, özetle şu ifadelere yer verdi:

3 KURUŞLUK HARCAMA YOK İDDİASI
“Bu alandan sorumlu olan birliğin bütçesinin 3 milyon TL olduğu ifade edilmiştir, ancak birlik tarafından değil 3 milyon, 3 kuruşluk bir harcama dahi yapılmamıştır. Bakanlığımızca özellikle son dört yıl içerisinde Gediz Deltası’nda koruma ve yatırım faaliyetlerinde önemli sorunlar yaşandığı ve birlik tarafından deltaya hak ettiği önemin verilmediği tespit edilmiştir. Birlik protokol gereği olan görevlerini ifa etmemekte, bütçesi olmasına rağmen gerekli yatırımları yapmamakta ve şeffaf bir şekilde hareket etmemektedir.”


BURAM BURAM SİYASET KOKUYOR
İZKUŞ’un da başkanı olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bakanlık açıklamasına sert tepki gösterdi, “kararın buram buram siyaset koktuğunu” ileri sürdü, “Kuşcenneti’nde yapılan bunca işi görmezden gelip üstüne ‘hiçbir şey yapmadınız’ gibi ağır ithamlarda bulunmak, devlet ciddiyetiyle bağdaşan bir tavır değildir” dedi.
2009’dan bu yana birliğin başkanlığını yürüttüğünü, çalışmaların bakanlıkla paylaşıldığını vurgulayan Kocaoğlu’nun tepkisi özetle şöyle:


26 MİLYON LİRALIK YATIRIM
“Bugüne kadar birliğe birçok yatırım yaptık. Toplam tutarı 26 milyon TL’dir minimum. Ben biliyorum ki, bedeli 30 milyondan da fazla. Neymiş belediye buraya bakamıyormuş, yatırım yapmıyormuş, 3 milyon değil 3 kuruş harcamamış. Kuşcenneti’nin protokolünü siyaseten İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bırakmayı uygun görmeyebilirsiniz. Ama görevini yapmadı diye olmaz. Bütün bu kararı verenleri kınıyorum. Kararlarından dolayı değil, suçlamalarından dolayı. Emeği, harcanan parayı yok saydıkları için kınıyorum.”


CHP’Lİ OLDUKLARI İÇİN Mİ
CHP İzmir milletvekilleri Mustafa Balbay ile Murat Bakan da konuyu TBMM’ye taşıdı. Kuşcenneti’nin birilerine peşkeş çekilmesinden endişe duyduğunu öne süren Balbay’ın, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na yönelttiği sorulardan bazıları şöyle:
- Kuşcenneti’nin protokolünün fesih edilerek yönetimin bakanlığa geçirilmesinin asıl gerekçesi nedir?
- Alanın gerçek ya da tüzel bir başka kişi ya da kurumlara devredilmesi mi planlanmaktadır?
- Birliğin başkan ve yönetim kurulunun CHP’lilerden oluşması bu kararınızda etkili olmuş mudur?


YOKSA İMARA MI AÇILACAK
Murat Bakan da şu soruları yöneltti:
“Kuşcenneti ile ilgili yapılan tüm çalışmaların bakanlık ile paylaşılmasına rağmen protokolün yenilenmemesinin nedeni olarak ‘Birliğin bütçesi 3 milyon TL ancak birlik tarafından değil 3 milyon, 3 kuruşluk bir harcama dahi yapılmamıştır’ açıklamasının somut dayanağı nedir? Kuşcenneti’nin bulunduğu alanla ilgili bölgenin imara açılması ve satılması fikri olduğu iddiaları vardır. Bu iddialar doğru mudur?”
Bakanlık yeni bir açıklama yaptı, “imara açılma” iddialarını reddetti, bölgeye 60 milyon liralık yatırım yapıldığını bildirdi.

Söz ‘Kuşçu Hoca’ Sıkı’da

VE de “Kuşçu Hoca” Prof. Dr. Mehmet Sıkı’nın bakanlığa yanıtı:
“Birlik tarafından alan için yapılan çalışmaların tarafınızdan dikkate alınmamasından dolayı üzüntülerimi belirtmek isterim. İki kurum arasında uzlaşma sağlanması için DKMP Genel Müdürü Nurettin Taş, Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İbrahim Çiftçi ve Bakan Yardımcısı Harun Tüfekçi ile ön görüşme yapıldığı halde uzlaşmak için orta yol bulunmamıştır.


SİZ BAĞCIYI DÖVÜYORSUNUZ
Bu açıklamamdan da birliğin avukatlığını yaptığımı hiç düşünmeyiniz. 35 yıldan beri hangi kurumun kuşcenneti için ne yaptığını çok iyi biliyorum. Benim niyetim bağcıyı dövmek değil, üzüm yemekti. Ancak, siz bağcıyı döverek İzmir Kuşcenneti için kurulan birlikle protokolü imzalamayarak, bu birliği İzmir Kanarya Sevenler Derneği haline getirdiniz ve burada çalışan 19 işçinin de işsiz kalmasına neden oldunuz. Her yerde bir kurum iyi niyetle kurulur. Ancak, o kurumun iyi çalışıp çalışmamasını amirlerinin performansı belirler. Kuşcenneti’nde iki kurumun yetkili müdürlerinin uyumlu çalışmamasının faturası burada yaşayan bütün canlılara kesildi. Beyanatınızda Kuşcenneti’nin yönetimini bakanlığınız tarafından gerçekleştireceğinizi açıklıyorsunuz!!!!!


HİZMET EDENİN YANINDAYIM
İzmir Kuşcenneti’nin yönetimi 1982’den beri zaten bakanlığınıza bağlı; bunu kimse tartışmıyor. Birlik hiç bir şey yapmadıysa sizin elinizi tutan mı vardı da siz hiçbir şey yapmadınız. Sadece benim bildiğim ve gördüğüm girişe 6 tomruktan oluşan giriş takı yaptınız... Kurumlar arasındaki çekinceler belirtilip, asgari müştereklerde İzmir Kuşcenneti için uzlaşma sağlanabilirdi ya da şartlı olarak protokol 1-2 yıllık uzatılabilirdi. Ancak olmadı... 35 yıldan beri Kuşcenneti’ne hizmeti kendine şiar edinmiş bir insan olarak, 11.05.2017 tarihinden itibaren bakanlık olarak burada yapacağınız çalışmalar yakından takip edilecektir. Ömrünün 35 yılını buraya feda eden Kuşcenneti elçisi olarak kamuoyunun yakın tanıdığı Prof. Dr. Mehmet Sıkı, İzmir Kuşcenneti’ne hizmet edenleri desteklemiş ve bundan sonra da desteklemeye devam edecektir. Kuşcenneti’ne hizmet edenlerin yanında, etmeyenlerin tam karşısındayım.”


KARARIN İPTALİNİ İSTEYECEK
Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Sıkı, son noktayı da koydu, bakanlığın protokolün fesih kararının iptali için yargıya başvuracağını açıkladı. Sıkı, Kuşcenneti’ndeki okaliptüs ağaçlarının alandan uzaklaştırılması mücadelesini de yargı kararıyla kazanmıştı.

 

BİR ALINTI
Engin Yavuz’dan: Pes etmek istemiyorsan, ne kadar yolun kaldığına boşver, ne kadar yol aldığına bak...(HALK DEYİŞİ)

X