"Nedim Bubik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nedim Bubik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nedim Bubik

Otopark alışkanlığımız yok dönüşümde Türkiye örnek alsın

İZMİR Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı 630 araçlık Alaybey Katlı Otoparkı’nın geçen cumartesi günkü açılış törenindeydim. Başkan Aziz Kocaoğlu’nun, “Soğuk hava nedeniyle fazla uzatmadığı” konuşmasından bazı notlar ileteceğim:

 

İKİ YILDA SADECE 860 ABONE
“Otopark alışkanlığı, otopark yapmak kadar önemli. Kahramanlar’daki bin 260 araç kapasiteli otoparka, düşük ücretine ve minibüs servisine rağmen, 2 yılda sadece 860 vatandaş abone oldu. Maalesef otopark kullanma alışkanlığımız çok zayıf. Problemin çözümü, toplu taşımanın kullanılmamasında yatıyor.”
YER ÜSTÜNE ÇIKAMADI DİYENLERE
“Birleşmiş Milletler, Akdenizli kentler arasında yaptığı değerlendirmede, çevre konusundaki yatırım ve projelerimizle İzmir’i birinci seçti. ‘Bu başkan hep alt yapı işleriyle uğraşıyor, hep kanalizasyon, arıtma, su şebekesi yapıyor, yerin üstüne çıkamadı’ denilirken, gelecek nesiller adına neler yaptığımızı bu ödülle dünyaya duyurmuş olduk.”
HEM HAKİM, HEM DE HAKEMİZ
“Bir işçiye iki başçı olmaz. İki işçiye bir baş gerek. Kentsel dönüşüm de iki yasayla olmaz. Aynı arsaya bina yıkıp yapmak, kentsel dönüşüm değil, bina yenilemektir. TOKİ ve Çevre Bakanlığı’nın dağa, taşa, ovaya imar vererek yaptığı siteler rantsal dönüşümdür. Belediyenin hem hakim, hem hakem olduğu sistem içinde, vatandaşı yerinden ayırmadan kentsel dönüşüm yapıyoruz. Bizim yaptığımız kentsel dönüşümün Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm illerine örnek olmasını temenni ediyoruz. Tıpkı okul sütü gibi.”
UMUTSUZLUĞA KAPILMAYALIM
“Dünyanın en zengin ülkesinde yaşıyoruz. Her şeyimiz var. Umutsuzluğa kapılmanın anlamı yok. Hiç ama hiç moral bozukluğuna gerek yok. Çok zor bir süreçten geçiyoruz. Birlik olmamız gerek. ‘Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın dersek o yılan bir gün bize de dokunur.’ 2019’da seçim var. Demokrasiye, insan haklarına, adil paylaşıma inananlar ayağa kalkıp yürümezse, bir daha ayağa kalkamayacağız. Onun için aklımızı başımıza alıp gücümüz ne kadarına yetiyorsa, bu ülkeyi daha ileri taşımak için mücadele etmek zorundayız.”

-----

SÖZ SİZİN

BİR HAKLI YAKINMA

Bu saha bir an önce
gençlere sunulmalı

Otopark alışkanlığımız yok dönüşümde Türkiye örnek alsın

BAYINDIR Çırpı’dan mesajlar alıyordum. Şöyle ki, Çırpı’nın belediye olduğu dönemde bir futbol sahası yapılmış. Ancak Bütünşehir Yasası’yla bu belediye kapatılmış, bu saha da Bayındır Belediyesi’ne devredilmiş. Konu sosyal medyada yer aldı. Son olarak 9 Eylül Gazetesi’nde de Levent Arıöz imzasıyla yayımlandı. Ben gazeteci Hasan Demir’den özet veriyorum:
“1. Amatör Lig’de mücadele eden Çırpı Doğanspor’un kullanmak istemesine rağmen, sahanın bakımsızlığı nedeniyle kullanılamıyor. Çırpılı gençler bir sahaları olmasına rağmen futbol oynayacak yer bulamıyor. Çırpı Doğanspor Teknik Direktörü Süleyman Erçolak, ‘Çırpı Belediyesi döneminde gençlerimizin faydalanması ve kulübümüzün maçlarını yapması için futbol sahası yapıldı. Ancak belediyemizin kapanıp sahanın devredilmesinin ardından sahaya hiç bakım yapılmadı ve kullanılamaz hale geldi. Maçlarımızı Bayındır’da oynamak durumunda kalıyoruz, antrenman yapacak yer bulamıyoruz. Kendi imkanlarımızla sahaya çim dikmek istedik, ancak belediye mülkü olduğu için ona bile izin vermediler’ dedi.”
NEDEN EL ATILMAZ YAHU
Görüntüler gerçekten çarpıcı, ortalık yağmalanmış gibi. Oradaki levhada, “Bayındır Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü Çırpı Sahası” yazıyor. Acaba burada bir yetki karmaşası mı var? Bayındır Belediyesi’nin, saha kendi yetki alanındaysa, neden bir şeyler yapmadığı konusunda gerekçeleri vardır sanırım. Ama öyle ya da böyle... Kim etkili ya da yetkiliyse bu sahanın bir an önce gençlerin yararlanmasına sunulması hazır hale getirilmesi şart... Baksanıza, yazık oluyor...

-----

BİR ALINTI
Barış Kaşıkçı’dan: Baharda kışı, kışın da baharı özler insan./ Ne uzaksa onu özler.../ Kavuşmak şart mı?/ Boşver./ Bazı şeyler yokken de güzel. Özdemir ASAF

X