"Nedim Bubik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nedim Bubik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nedim Bubik

Farklı bir yer

Atatürk köşesi varşehit yakınına ücretsiz

Didim’e her yolum düştüğünde, Vakıflar’ın merkezde atıl duran koca yerinden söz ederim, ne olacağını merak ederim. Bu kez başka bir yer dikkatimi çekti. Burası bir restoran, adı Paşa. Logosu da kalpaklı.

Sanatçı Kemal Buluş’un çizgilerinden oluşan bir Atatürk köşesi var. Terör şehidi asker ve polislerin birinci derece yakınlarından ücret alınmıyor. Hatta onların istekleri “emir sayılıyor.”

-----


NE YAPILACAĞI AÇIKLANMALI

Bu güzel yer mutlaka
güzel değerlensin

Farklı bir yer


YILLARDIR Didim’e her yolum düştüğünde, Altınkum’daki bu görüntüden rahatsız olurum ve merak ederim. Ve hemen hemen aynı şeyi yazarım. İlçenin en güzel ve de en değerli yerinde bir görüntü. Kaderine terk edilmiş koskoca bir yer. Duvarlarla çevrili bir mezbelelik adeta. Tabelası aynen duruyor: TC Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü Eğitim ve Dinlenme Tesisleri.
DİLERİM AVM YAPILMAZ
Burasının ne olacağını merak ediyorum gerçekten. Özelleşecek mi, turizme hizmet edecek bir tesise mi dönüşecek? Sanıyorum konu yargıda. Bu paha biçilmez yerin mutlaka değerlendirilmesi gerek. Ama nasıl? Tek dileğim, alışveriş merkezi falan yapılmaması. Burasının yeşili bol bir kültür alanı olmasını düşlerim hep. Örneğin, içinde bir açık hava tiyatrosu, sergi alanları bulunan, vatandaşın, yerli ve yabancı turistin buluşma noktası olacak bir yer...
HERKESİN İÇİNE SİNMELİ
Bilemiyorum, etkililer yetkililer, burasının ne olacağını planlamıştır belki de. Bir an önce, görenlerin içini sızlatan bu yere el atılmalı. Herkesin içine sinecek bir proje uygulanmalı. Burası Didim’in yüz akı, belki de simgesi olmalı. Bir an önce bu yerin geleceği açıklanmalı, herkes de bilmeli. Ne dersiniz?

-----


DİDİM’DE BİR MEKAN

Atatürk köşesi var, terör şehidi
yakınlarından ücret alınmıyor

Farklı bir yer

BU kez Didim’de başka bir yer dikkatimi çekti. Bir restoran. Çamlık Mahallesi’nde. Öncelikle iki şey göze çarpıyor burada. Bir Atatürk köşesi var. Sanatçı Kemal Buluş’un çizgilerinden oluşan. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu bile orada. Atatürk’e, “İzmir’e hoş geldiniz paşam” diyor. Gerçekten çok önemli bir hoşluk... Haa, restoranın adı da “Paşa.” Logosunda kalpak bile var. Kıbrıs mutfağından meze ve et türleri sunuluyor. 40 çeşit meze yapılıyormuş.
İSTEKLERİ EMİR SAYILIR
Ve de bir yazı: “Bu işletmede terör şehidi TSK ve Emniyet mensuplarının 1. derece yakınlarından ücret alınmaz. Bedeli aziz şehitlerimizin kanlarıyla ödenmiştir. Şehitlerimizin 1. derece yakınlarının istekleri emir telakki edilir.”

Farklı bir yer

LEZZETTE DE İDDİALILAR
Yaşar ve Melda Yamaç’ın restoranında yemek yeme fırsatım olmadı bu kez. Ama bu iki ayrıntı, dedim ya ilgimi çekti. Gerçi Yamaç çifti, lezzette de iddialı. Paşa Restoran, Çamlık Mahallesi 405 Sokak 29 numarada, yeni halk pazarının yanında hizmet veriyor.

-----


DAHA İLGİNÇ HALE GELEBİLİR

Akköy’e şöyle bir
dokunmak gerek

DİDİM üçlemesinde son sırada Akköy var. Burası Didim’e ulaşmadan önceki son köy. Ve de ilginç bir yer. Örneğin, yıllardır küçük bir sanat galerisi var. Yol boyunca köylüler sağlı, sollu tezgahlarda meyve, sebze, zeytin, zeytinyağı, bal gibi kendi ürünlerini satar.
GÜZEL OLMAZ MI
Düşünürüm, hiç olmazsa yola bakan evlerin tümünün duvarları beyaz, kapı ve pencereleri maviye boyansa, rengarenk sardunya gibi çiçeklerle süslense güzel olmaz mı? Çeşitli ürünler satılan tezgahlar, tek tip yapılamaz mı? Belki bazı duvar sanatçılarından yardım bile alınabilir. Belediye, çok düşük bir maliyetle daha çok sevimlilik katabilir sanki.

-----

BİR ALINTI
Engin Yavuz’dan: Doğru olmayan yol, kalabalık bile olsa ıssızdır... (TAGORE)

-----

BİR DİLEK
BUGÜN günlerden Soma... 301 canı yitirişimizin yıldönümü. Yarın ise Anneler Günü... Tüm annelerin ellerinden, gözlerinden öpüyorum. Soma’dakilere ve şehit annelerine sabır diliyorum. Ve de son söz: Unutmayalım, unutturmayalım...

X