"Nedim Bubik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nedim Bubik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nedim Bubik

Çeşme sahillerinin geçmiş yıllardan bir farkı kalmadı

Geçen cumartesi günü Çeşme’de karaya oturan geminin neden olduğu kirlilik ve çalışmalarla ilgili bir dizi soruya yer vermiştim.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, oldukça ayrıntılı bir yanıt yolladı. Yerimizin olanakları çerçevesinde yanıtı mümkün olabildiğince ayrıntılı veriyorum:

“İlimiz Gerence Körfezi mevkiinde orkinos hasadı sonrasında Mv Lady Tuna isimli gemi, gümrük kontrollerinin yapılacağı koordinata hareket ederken, Çeşme Ildırı Körfezi mevkiinde 18.12.2016 tarih ve saat 13.40 sularında kayalıklara oturmuştur.

İlk müdahale yapıldı

Kazaya, yetkili kurumlar olan Çeşme Liman Başkanlığı ve Çeşme Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı tarafından ilk müdahale yapılmıştır. Gemiye, neden olduğu kirlilik nedeniyle deniz ortamında Çevre Kanunu uyarınca Sahil Güvenlik Komutanlığı’nca 69 bin 669 TL idari para cezası uygulanmıştır.
Yaşanan kirlilik ile ilgili olarak, geminin bağlı bulunduğu acente şirketi tarafından, acil müdahale hizmeti veren ve Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş firma görevlendirilmiş olup müdahale çalışmaları kapsamında kirliliğin yayılımının önlenmesi için öncelikle geminin etrafı bariyerle çevrilmiştir. Gemi bünyesinde kalan yakıtın bir barch gemisine tahliyesi ve ardından bertaraf tesislerinde uygun koşullar ile bertaraf edilmesi sağlanmıştır.

Denize sızan miktar

Denize sızan miktar 75 bin 484 kg .dır. Ancak kirliliğin gemi çevresinde kontrol altına alınmasının ardından denizden alınması işlemine başlanmasını müteakip hızı 98 km/saati bulan fırtına nedeniyle denizdeki müdahale güçleşmiş ve kirlilik Paşalimanı, Ilıca Oteller Bölgesi, Ilıca Balıkçı Barınağı, Şifne, kıyılarına ulaşmıştır. Kıyıya ulaşan kirliliğin kontrol altına alınması amacıyla Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir acil müdahale firması temizlik çalışmalarına başlamış ve 140 kişilik bir ekip ile çalışmalar öncelikle kaba temizlik ardından kum ve kayalara bulaşmış kirliliklerin ince temizliğinin yapılması şeklinde sürdürülmüştür.

Çalışmalar denetlendi

Firmalar tarafından yapılan temizleme işlemleri müdürlüğümüz teknik ekiplerince sürekli denetlenmiş, meydana gelen olumsuzluklar İl Müdürlüğümüz denetiminde giderilmiş ve toplanan atıklardan kaynaklı çevre kirliliği oluşmaması için gerekli önlemler aldırılmıştır. Temizlik çalışmaları sırasında 991 bin 440 kg atık niteliğinde malzeme toplanmış olup toplanan atıklar lisanslı atık taşıma araçları ile lisanlı atık bertaraf tesisine gönderilmiştir.

Olumsuzluğa rastlanmadı

27.01.2017 tarihinde Mavi Bayraklı plajlara sahip Sheraton Çeşme Ilıca, 7800, Radisson Blu Resort, Altınyunus ve Boyalık Beach otellerinin talepleri üzerine TÜRKAK tarafından akredite olmuş ve bakanlığımızca lisanslandırılmış kuruluş tarafından deniz suyunun kalite tespiti amacıyla deniz suyu numuneleri alınmış ve yağ gres, PAHi, ham petrol ve türevleri tayinleri yapılmış olup; analiz sonuçlarına göre herhangi bir olumsuzluğa rastlanmamıştır.

Üniversite devrede

İzmir Valiliği Başkanlığında Çeşme Liman Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çeşme Belediyesi, Kıyı Emniyeti İzmir İşletme Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığı’nın yer aldığı Zarar Tespit Komisyonu oluşturulmuş ve kirlilik sonucu maddi zarara uğrayanların talepleri alınarak incelenmiş ve geminin P&I sigorta şirketine ödenmek üzere iletilmiştir. Çalışmalara su ürünleri kooperatifleri yetkilileri, turizm sektörü temsilcileri gibi ilgililer de katılmıştır. Ayrıca komisyonda canlı kaynaklar ve deniz yaşamına verilen zararları ve ileride meydana getirebileceği tüm ekolojik zararların belirlenmesi için Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Enstitüsü’ne araştırma yaptırılmasına karar verilmiş olup; mart ayı itibariyle çalışmalara başlanmıştır. Çalışma, izleme süresi ile birlikte 1 yıl sürecektir.
Çeşme Liman Başkanlığı’nca P&I Kulübü’nden 4.160.000 dolar tutarında teminat mektubu alınmış olup Mal Müdürlüğü’ne teslim edilmiştir.

Özel ekip tavsiyesi

Yaz sezonu öncesinde temizlik çalışmalarının tamamlanması için azami gayret gösterilmiş ve Acil Müdahale firmasının temizlik işlemlerinin bitirildiğini bildirmesi üzerine 07.04.2017 tarihinde Zarar Tespit Komisyonu tarafından yerinde inceleme yapılmıştır. Komisyon temizlik çalışmalarının başarılı bir şekilde tamamlandığına kanaat getirmiş ancak yaz sezonu boyunca ortaya çıkabilecek olası kirliliklere hızlı müdahale edilebilmesi ve üniversitenin çalışmaları neticesinde çıkacak sonuçlara göre müdahalede bulunmak üzere en az beş kişilik bir ekibin hazır halde bulunmasında ve devriye görevi yapmasında yarar olduğu mütalaa edilmiştir.

Dünya yöntemleri uygulandı

Kaza anından beri yapılan tüm çalışmalar uluslararası bağımsız bir sivil toplum kuruluşu olan İngiltere merkezli ITOPF tarafından yerinde izlenmiş ve 07.04.2017 tarihinde Zarar Tespit Komisyonu tarafından yerinde incelemeye ITOPF yetkilisi katılmış olup; temizlik çalışmalarının yeterli ve doğru biçimde yürütüldüğü beyan edilmiş ve raporlarında belirtilmiştir. Uygulanan yöntemler dünya üzerindeki benzer kazalarda uygulanan yöntemlerle aynıdır.

Şüphelenen müdürlüğe

Kamuoyuna yansıyan bilirkişi raporunun bilimsel açıdan da incelenmesi için Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Enstitüsü’ne iletilmiştir.
Tüm bu çalışmalar doğrultusunda Çeşme sahillerinin geçmiş yıllardan bir farkı kalmamıştır. Yine de daha detaylı bilgi almak isteyenlerin İl Müdürlüğü ile temasa geçebileceklerini, hatta halkımızın kirli olduğundan şüphelendiği noktalardan İl Müdürlüğümüz nezaretinde numuneler alınacağı hususlarını belirtir, Çeşme’nin turizm geleceği ile kimse oynamasın diyerek size ve vesilenizle kamuoyuna saygılarımı sunarım.”

Ben de ilgilenenlerin bilgisine sunarım.

SÖZ SİZİN


Bisikletliler kendi
yolunuzdan gidin

Çeşme sahillerinin geçmiş yıllardan bir farkı kalmadı


Karataş sahilinden Göztepe’ye doğru ailece yürümek istedik. Ama maalesef bisiklet sürücüleri yüzünden rahat edemedik. Çünkü bisikletlilerin çoğu, yayların arasından gidiyor. Bisiklet yolunu kullananlar azınlıkta. Önlem alınmazsa kazalar kaçınılmaz. (Cemal Çetin)

BİR ALINTI

Geceler rüya görmek içindir... Gündüzlerse onların gerçek olmadığını anlamak için...
(Kızılderili atasözü)

X