"Nedim Bubik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nedim Bubik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nedim Bubik

Alışveriş merkezleri de trafikten dertliymiş

EFENDİM alışveriş merkezlerindeki (AVM) firmalarının en büyük dertlerinden birisi trafik yoğunluğuymuş.

Nerede dile getirmişler bunu? İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş başkanlığındaki sorunlar toplantısında. Ege’de 8 kentteki 62 AVM’den 22’sinin İzmir’de olduğunu öğreniyoruz ve devam ediyoruz. Başka sorunlar da dile getirilmiş doğal olarak. Ama biz trafiğe takılalım. Özellikle hafta sonları yaşanan trafik yoğunluğu, firmaların en büyük yakınmasıymış.


HAFTA SONLARI ORADAN GEÇMEM
Demirtaş sorunu, “Ben hafta sonları Balçova’dan geçmiyorum. İzmir’de şehir merkezine en az 30 kilometre uzaklıkta geniş otoparkı bulunan AVM alanları yapılmalı” diyerek vurgulamış. AVM temsilcileri bir sonraki toplantıya özellikle trafikle ilgili belediye yetkililerinin de katılmalarını istemiş. Haaa, bir temsilci de trafik sorununa bağlı olarak bir süre sonra alışverişin bölgeselleşeceğini dile getirmiş, müşterilerin zaman yitirmemek için en yakın AVM’ye gittiğini söylemiş.


GERÇEK NEDENİ KENDİLERİDİR
AVM toplantısının trafikle ilgili haberlerini özetlemeye çalıştım. Öncelikle şunu söyleyeyim, AVM temsilcileri, özellikle hafta sonlarındaki trafik yoğunluğu yakınmalarında haklıdır. Çünkü bu gerçekten de bir sorundur. Ama önemli bir başka gerçek de vardır. Bu trafik yoğunluğu, genelde AVM’ler yüzünden oluşmaktadır. Vatandaş hem alışveriş, hem sinema, hem de bir şeyler yiyip içme ve de gezmek için AVM’lere gitmektedir. Ayrıca AVM’ler yaz sıcağında soğuk, kış soğuğunda sıcak ortamlarıyla vatandaşı çeker.

 
Otoparkları yeterli midir

ANCAK, bazı soruları da sıralamak gerek:
* AVM’deki firmalar trafik yoğunluğundan yakınırken otoparklarının yeterli olup olmadığına bakmış mıdır?
* Otoparklar yetersizse o AVM’yi yapanların, yöneticilerinin herhangi bir ek önlem planı var mıdır?


ÇARE SONRADAN MI ARANIR
* AVM’leri yapanlar, proje aşamasında trafik yoğunluğunu göz önüne alır mı? AVM’ye kaç kişinin, aracın geleceği tahminleri yapılıp, buna göre önlem alınır mı?
* AVM’nin kurulacağı yerdeki yolların, trafik önlemlerinin yeterli olup olmadığına bakılır mı? Etkililer, yetkililer gerekli izni verirken trafik yoğunluğunu da hesaplar mı? Yoksa, “Hele o AVM açılsın, sonra çaresine bakılır” mı denir?


BİZ YAPARIZ GERİSİ ONLARIN İŞİ Mİ
* AVM’leri yapanlar proje aşamasında etkililere, yetkililere trafik yoğunluğuyla ilgili öneri, görüş, plan sunar mı? Sunup da dinlenmiyorlarsa bunu kamuoyuyla paylaşırlar mı? Yoksa, “Bizim işimiz değil. Biz AVM’yi kurarız, yol, trafik konusunu yerel yönetimlerin işidir” diye sıyrılırlar mı?
* İzmir’deki AVM’lerin (tabii ki hepsi değil) çevresindeki trafik yoğunluğuna karşı önlem geliştiren var mı?


YENİLER DİKKATE ALINACAK MI
* Bugün faaliyetteki AVM’lerin çevresindeki yoğunluktan yakınılırken, yeni yapılacakların çevresindeki trafik, sorun dikkate alınarak mı düzenlenecektir?
Sorular belki daha da uzar gider... Aklıma ilk aşamada bunlar geldi. Önemli olan AVM’lerin çevresinde herkesin yakındığı trafik sorununun giderilmesidir. (Dileyen etkili, yetkili, AVM temsilcisi ve yapımcısının görüşlerine yer vermeye hazırım.)

-----

BİR YENİ VE ÖNEMLİ ESER

Ersözlü’nün son
kitabı raflarda

Alışveriş merkezleri de trafikten dertliymiş

YAZAR, ozan, gazeteci Ünal Ersözlü’nün son kitabı “Dört Gün Buda Üç Gün Zorba” Karagarga Yayınları’ndan bugün kitapçılarda. Ve yayıncının Ünal Ersözlü’yle ilgili notu:
“Dört gün Buda kadar dingin ve sabırlı, üç gün Zorba kadar coşkulu ve tutkulu yaşamanın, mutluluğa hakettiği dengeyi nasıl vereceğini anlatıyor. Buda’dan Hallac-ı Mansur’a, Eckhart Tolle’den Jung’a kadar, keşiflerini paylaşmış ne kadar bilge varsa bizi onların işaret ettiği hemzemine götürüyor, süveydaya...”

-----

BİR PAYLAŞIM
Yeni yıla Efsane’yle
‘Merhaba’ demek

Alışveriş merkezleri de trafikten dertliymiş

MAÇA Beşlisi... Yaklaşık yarım asırdır sahnelerde birlikte olan, sıkı arkadaşlardan oluşan grup... Kimlerden mi oluşuyor? Öncelikle efsane grubun başını çekene bakalım: Timur Gönülşen... Bir diğer adıyla, “Bonjour Timur...” Yıllarca Alsancak’ta Bonjour’daki başarılı işletmesiyle tanındı, sonra otelciliğe soyundu. Ve bugün İzmir’de üç otellik zinciri kurdu. Devam edelim...


BAŞARILI İŞ İNSANLARI
Mimar Yalçın Kezer, diş hekimi Abdurrahman Alam, eczacı Vecihi Özerdemli, işletmeci Akın Değerli ve ortopedist Dr. Uğur Öziç... Her biri dallarında başarılı iş adamları... Lise yıllarına uzanan arkadaşlıklarını müzikle pekiştirmiş, özel günlerin vazgeçilmezi olmuş. Klasik poptaki başarılarını sahne ve müzik keyfine bağlıyor grup üyeleri... Ve Maça Beşlisi yılbaşında Kordon Otel Çankaya’nın gala salonunda buluşacak sevenleriyle. Efsane grubun keyfini paylaşmak isteyenler için: 0232 446 84 84

-----

BİR ALINTI
Nevin Bubik’ten: Konuşmak bir ihtiyaç olabilir. Ama susmak bir sanattır. Goethe

X