"Nedim Bubik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nedim Bubik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nedim Bubik

Adı aday adayları arasına katılan vekilden hızlı çalışma

“Meselemiz adayların cinsiyeti, kimliği değil, nasıl belediyecilik sorusuna yanıt verecek siyasi programdır.

Daha çok demokrasiye ihtiyacımız var. İzmir’i Türkiye hikayesine dönüştürmemiz gerekiyor. Belediyeciliğimizle Türkiye’nin nasıl değişeceğini anlatmamız gerekiyor. Yeni bir kent hikayesini bu meydanlarda yazmamız gerekiyor. Bugüne kadar elimden geleni yaptım ve yapacağım. İzmir ile birlikte yol yürüdüm ve yürümeye devam edeceğim.”
BURALARDA ÇOK SIK GÖRÜLMEZ
Kimin bu sözler? CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke’nin. İl başkanlığında ekonomi konulu toplantı düzenlemiş. Büyükşehir belediye başkanlığı adaylığı konusu sorulunca özetle yukarıdaki yanıtı vermiş. Böke, CHP’nin değişmez ithal vekil adaylarından. Seçilecek sıralardan aday gösterilir. Arada sırada görünür İzmir’de. Tıpkı, yine İzmir milletvekili olan genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gibi. Anımsayalım, Kılıçdaroğlu son olarak günler öncesinden programı bile açıklanmasına karşın Cumhuriyet Bayramı’nda İzmir’e gelmekten vazgeçivermişti.
BİR YEŞİL IŞIK MI GÖRDÜ ACABA
Böke de büyük olasılıkla yoğun çalışmaları fırsat vermediği için, seçim bölgesine pek sık gelemiyor. Ama şimdilerde ilçeleri bile dolaşıyor. Doğaldır, çünkü adı büyükşehir aday adayları arasında geçiriliyor. Belki bir yeşil ışık gördü ya da Kılıçdaroğlu’nun, “Kadının eli yerel yönetimlerde de olsun” sözünü rehber edindi, saha çalışması başlattı. Ne denli başarılı olur, aday gösterilir mi, bilemem. Öncelikle, “Selin Sayek Böke” adının bilinilirliğini artırması gerektiği de gerçek. Tabii ki, son sözü Kemal Kılıçdaroğlu ve genel merkez söyleyecektir. Kolay gelsin...

-----

BİR GÜZEL İŞBİRLİĞİ
İzmir’de Koray Şener
adına sakız ormanı

FENERBAHÇE Spor Kulübü İzmir Şubesi, sakız ormanı oluşturmak için Ege Orman Vakfı ile el ele verdi. Vakfın genel müdürü Metin Gençol ve Şube Başkanı Aykut Oktar’ın imzaladığı protokolle, Çeşme-Çiftlikköy’de 500 fidan dikimi hedefleniyor. Oluşturulacak ormana, Galatasaray maçında tribünde kalp krizinden yaşamını yitiren 20 yaşındaki taraftar Koray Şener’in adı verilecek.
FB’Lİ OLMAYANA DA ÇAĞRI
Gençol, “Sakız ağaçlandırma projemize destek olarak, ülke ekonomisine de katkıda bulunuyorsunuz” dedi. Oktar ise yıl sonuna kadar tamamlamayı hedefledikleri orman için, Fenerbahçeli olsun olmasın tüm İzmirlilerin desteğini beklediklerini ve Şener’in adını yaşatacaklarını belirtti.
ŞUBEDEN BİLGİ ALINABİLİR
Oktar, bağış yapmak isteyenlerin şubeyi arayarak veya ziyaret ederek bilgi alabileceklerini, facebook ve instagram hesaplarında ağaçlandırma projesinin gelişmelerini izleyebileceklerini söyledi.
(FB İzmir Şubesi Tel: (232) 464 19 07 - Cumhuriyet Meydanı Anıt Apt. No: 10/2 B Blok - Alsancak)

-----

BİR ETKİNLİK
Üreten kadınlardan
‘1 Metrekare Sanat’

AVUKMA Üreten Kadınlar Kooperatifi Başkanı Güler Sarıgöl Köymen’den aktarıyorum: “Üreten kadınlar olarak 2015 yılından bu yana ‘Fikrimiz Ege’den Yaratıcılığımız Doğadan’ sloganı ile tasarım el işi ürünler yapıyoruz. Doğa koruma konusunda çalışan çeşitli sivil toplum kuruluşları ile işbirlikleri kuruyoruz.
ULUSLARARASI ÇALIŞMA
Bunlardan biri Yolda Derneği ile yürüttüğümüz ‘Uluslararası 1 Metrekare Sanat Çalışması’ oldu. Amacı, yaşamlarını biçimlerini korumaları ve özgür şekilde göçlerine devam edebilmeleri için göçebe hayvanları desteklemek olan çalışmayı, İspanya ve Şili’deki kadın kooperatifleri de uyguladı.
6 AYDA 20 BİTKİ HEYKELİ
Kooperatif olarak, bu sanat çalışması ile Türkiye’nin 20 mera bitkisinin keçeden heykelini yaptık. Yapımı altı ay süren 1 Metrekare Sanat Çalışmamızın ilk sergisini 8-9 Aralık’ta Alaçatı Yılbaşı Şenliği kapsamında Alavya Otel’de düzenliyoruz.”
Üreten tüm kadınları kutluyor, “Elinize, emeğinize sağlık” diyor, başarılar diliyorum.

-----

BİR ACININ YILDÖNÜMÜ
Anne yokluğuna
alışmak çok zor

TAM bir yıl olmuş, onu yitireli. 4 Aralık 2017’de veda etmişti bu dünyaya. Hanımağa’dan söz ediyorum. Annem Hasibe Bubik’ten. Dün gibiydi. Ve de birinci yıldönümünde acısıyla, tatlısıyla canlandı anılar. Çok özlemişiz, çok. Ne kadar yaşlı, ne kadar hasta ve bu dünyadan göçmesi ne kadar bekleniyor olursa olsun... O veda anı geldiğinde, şaşırıyor insan. Ne yapacağını bilemiyor. Yutkunuyor, konuşamıyor, ağlayamıyor bile. Kabullenemiyor o acı gerçeği. Annelerle vedalaşmak zor. Yokluklarına alışmaksa olanaksız gibi. Huzurla yat annem.

-----

BİR ALINTI
Mahmut Ballar’dan: Pırıl pırıl gökkuşağını görmek için önce fırtına ve yağmuru yaşamak gerek. (Günün sözü)

X