"Naim Dilmener" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Naim Dilmener" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Naim Dilmener

1 amfi ve 2 münasip hoparlörle dinleyiniz

Serdar Ateşer çok ama çok güçlü bir albüm yaratmış. Anadolu pop’un üstüne güzelce oturan, gayet şık duran, özetle yakışan bir kılık bu.

Müzik dünyamızın mükemmeliyetçi müzisyenlerindendir Serdar Ateşer; bu konuda da epeyce nam salmıştır. Bir şarkıyla işini kolay kolay bitirmez. Şarkı bir yana, şarkının herhangi bir bölümüyle kolay kolay bitirmez. Noktayı koyma konusunda gönülsüzdür. Böyle olunca da henüz yayımlanan albümü ‘İş İşten Geçer Geçmez Ordayım’ın yıllar (lafın gelişi değil, gerçekten yıllar; uzun yıllar) almış olması şaşırtıcı değildir.
Ateşer abartmış olabilir ama şunu da unutmamak gerek: Bu işte takıntı sahibi değilseniz eğer, farklı ya da ayrıksı bir albümü zor yaratırsınız. Tam da bu sebeple işte Ateşer çok ama çok güçlü bir albüm yaratmış. Her harf ve nota üzerinde çokça düşünüp Anadolu pop’a yepyeni bir kılık biçmiş. Anadolu pop’un üstüne güzelce oturan, gayet şık duran, özetle yakışan bir kılık bu. Anadolu popun da genel olarak müziğin de tarihine büyük harflerle kazınacak. Yerinden etmeye de kimselerin gücü yetmeyecek.
1 amfi ve 2 münasip hoparlörle dinleyiniz

Kapağa yapıştırılan not da çok önemli: “Bu CD’deki müzikleri iPhone, iPad, laptop hoparlörlerinizden değil de, bildiğimiz müzik setinden (1 amfi+2 münasip hoparlör) dinlemenizi şiddetle tavsiye ederiz” diyor Ateşer. ÇOK haklı; gerçekten müzik dinlemek isteyenler, eldeki gündelik aletlerle değil -biraz çaba harcayarak, biraz da fedâkarlık yaparak- daha iyi aletlerle yapmalı bunu. Eldeki/cepteki aletlerle yapılan, müzik dinlemek olmuyor.

Sustukça hatırlıyoruz
Mükemmel bir albümle geri döndü Suitcase: ‘Sustukça Unutuyorum’. Bu tarz (başta rock, ardından da biraz pop ve tamamı ‘alternatif’ olarak adlandırılabilecek) bir sound için, bugüne kadar görülmemiş biçimde melodik. Yalnızca vokale esas bölümler değil, altyapının tamamı da böyle. Gitarlar kimi yerde The Cure gibi tınlıyor ama bu bir kusur değil; tam aksine, tınladığı yeri heyecan verici bir sığınma köşesine çeviren cinsten. Başta ‘Bundan Yıllar Sonra’ olmak üzere şarkıların tamamının sözleri koyu umutsuzluğumuzu umuda, karanlığı aydınlığa çevirmeye çalışıyor, mecburi suskunluğumuzun, er ya da geç çok dilli bir hasbıhale dönüşeceğini müjdeliyor. Rock’ın kıymetli isimlerinden Özge Fışkın da ‘Benim Her Şeyim Tamam’a eşlik ediyor.
1 amfi ve 2 münasip hoparlörle dinleyiniz

X