Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Skoru futbolundan daha güzeldi

10 kişilik Eskişehir’e karşı F.Bahçe düşündüğü kadar pozisyon üretemese de lige kazanarak başlamak hem taraftar hem de takım adına önemli. F.Bahçe hem bireysel hem dem takım olarak kazanım dönemini yaşıyor.

İLK YARI:

- Ligin ilk 45 dakikasında F.Bahçe nasıldı?


Son 4 dakika goller vardı. Aslında maç öncesi eşit olmayanların mücadelesi nasıl olur diye düşünüyordum. Bir tarafta hem maliyet hem de kalite olarak bu ligin üstünde bir Fenerbahçe, diğer tarafta imkanlarını zorlayarak lige hazırlanan Eskişehir vardı. Maç öncesi, Fenerbahçe’nin farklı kazanacağını öngörmüştüm. Ama dakikalar ilerledikçe Fenerbahçe zorlandı. Oyun başında Fırat Aydınus’un, Ali ile Fernandao’nun mücadelesinde verdiği devam kararı doğru. Fernandao bu sezon hakem ile taraftarı çok karşı karşıya getirecek gibi.
Bu pozisyon dışında karşılıklı cılız ataklar vardı. Devre böyle biter mi diye düşünürken Diego, Nani ve Hasan Ali süren, Sow’la biten güzel bir gol izledik. Birkaç dakika sonra Diego’nun harika asistinde Fernandao’nun golü geldi. Fernandao ve Sow önde ikili oynuyor ama bu maçın sonucu ne olursa olsun ilerleyen dönemde Fenerbahçe bu ikili ile zorlanır.


- Eskişehir beklediğiniz gibi miydi?


Eskişehir’in görüntüsü Fenerbahçe’nin çok gerisinde. Onur kanat orjinli bir oyuncu değil. Onur kalitesi olan ama sürati ve çabukluğu o bölge için eksik olan bir oyuncu. Ama tabii ortada ‘Eskişehir nasıl ataklar yapar, nasıl gol atar’ diye bir soru var. Bu görüntü ile çok zor. Bir Lawal var, fizik olarak iyi ve çalışkan. Ama Lawal Eskişehir içinde ayrı bir takım gibi. Önce kendisine sonra takıma oynuyor. Kaybettiği iki top yüzde 100 gol pozisyonu oldu ama gole dönüşmedi. Keza Birol ve Toko kartla oynuyor. Toko riskli bir oyuncu. Oyunu bitirebilir mi merak ediyorum.

Taraftarın coşkusu çok güzeldi

İKİNCİYARI:

- İkinci yarı Fenerbahçe biraz daha keyifli futbol oynadı diye bilir miyiz?


Diyebiliriz. Buna büyük ölçüde Eskişehir yardım etti. İkinci yarının başında Causic hem takımını yaktı hem de ukalalık etti. Sorumsuz bir davranışla koca ikinci yarıyı Eskişehir adına heba etti. Bu maçtan aklımda kalan görüntü taraftar coşkusuydu. Geçen yılki tribünleri gözümün önüne getirince aradaki fark gece ile gündüz gibiydi. Futbolun seyirci ile güzel bir oyun olduğunu bir kez daha gördük. Fenerbahçe’nin futbolu çok olumlu olmasa da tribünlerin bu görüntüsü en büyük kazanımıydı.
Bir başka ilgi çekici görüntü de İstanbul’a gelen takım futbolcularının oyunu. Büyük bir ihtimalle bu transfer ücretleri futbolcuları bireysel futbola itiyor. ‘Acaba ben de böyle bir transfer yapabilir miyim’ düşüncesi şahsi oyunu ön plana çıkarıyor. Eskişehir’de de bunun en net örneklerini gördük. Kısacası 10 kişilik Eskişehir’e karşı Fenerbahçe düşündüğü kadar pozisyon üretemese de lige kazanarak başlamak hem taraftar hem de takım adına önemli. Fenerbahçe hem bireysel hem dem takım olarak kazanım dönemini yaşıyor. Bu da onlar adına önemli.


ZORLAYAN OLMADI Kİ


- Ba-Alves savunma hattını nasıl buldunuz?


Karşısında onları zorlayan bir takım ve oyuncu olmayınca performanslarıyla ilgili fikir sahibi olmak da zor. Hiç sıkıntı yaşamdılar ki değerlendirelim. Bu ikilinin arasına sıkışmış bir Gekas var. Bu ikiliyle mücadele edebilmesi çok zor.

FARK ATMADI ÇÜNKÜ


- Farkın artmamasının sebebi neydi?


Aslında farkın artması işten bile değildi. Sahanın en iyilerinden biri olan Sow’un son dakikalarda atamadığı gol gecenin en akılda kalan pozisyonlarından biriydi. Ondan önce de pozisyonlar vardı ama kısaca olmadı.

GOLLER GERÇEĞİ DEĞİŞTİRMEZ

- Fenerbahçe gollere rağmen sanki tempo sıkıntısı yaşadı.


- Meireles ve De Souza ile orta sahada temponun yükselmesi zor. Bir de önde Sow ve Fernandoa ile ikili oynuyor. Bir taraflarında Nani var. Nani de biraz fazla topla oynayınca, pozisyon üretme şansı zorla girdi. Sow’la Fernandao belki gol attı ama güçlü takımlara karşı bu ikili F.Bahçe’nin zorlanmasına neden olur.


İLK YARININ NOTU:

KÖTÜ OLAN YOKTU

- Sizce ilk 45 en iyisi kim?


- Fenerbahçe’de Diego, Sow ve Merieles biraz daha öne çıktı. Hasan Ali ve Şener onlara destek verdi. Bunu söylerken Fenerbahçe’de kötüler yok ama çok iyiler de yok.

ŞAHANE DIEGO

- Diego için ne dersiniz?


- DIEGO, biraz rahat oynayınca, Fenerbahçe’nin skoru üzerindeki en etkili oyuncu konumuna geliyor. Çünkü bütün etkili toplar ondan çıkıyor. Böyle maçlar Diego’yu kendine getirecek, güvenini sağlayacak ve önümüzdeki haftalar için onun adına avantaj sağlayacak.

NANI TOPLA OYNAMAYI BİRAZ ABARTTI

- Nani, Süper Lig için yumuşak mı kaldı?


- Nani kreatif bir futbolcu. Ama topla oynamayı biraz abartıyor. Çabuk oynadığında hem sonuç alan hem de keyif veren bir oyuncu. Ama ilk 45 dakikadaki görüntüsü bunun tam tersiydi. Nani, sonuçta Fenerbahçe’ni maç içinde skoru değiştirecek oyuncularının başında geliyor. İkinci yarıda daha istekliydi. Ama sonuca yansımadı. Yine de bir maçın ikinci yarısında ilk yarıdan iyi olan oyuncuların gelecek haftaları için hep daha fazla umut vardır. Dolayısıyla Nani’den de beklenti bu yönde olabilir.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI