Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Futbol kötü, 3 puan iyi

Fenerbahçe’nin 1 tane gol pozisyonu var maçta. O da ilk yarıda.  Fenerbahçe’nin mahkum oynadığı bir ikinci 45 dakikada Alper’in harika bir golü, oyunun belki de en önemli lezzetiydi.

İLK YARI:

Nani’siz F.Bahçe’yi ilk yarıda nasıl buldunuz?

 

Nanili F.Bahçe nasıldı onu bir hatırlayalım. Bir de dünkü F.Bahçe’ye bakalım. Arada çok bir fark yok. Nani gerçekten çok kaliteli ve yaratıcı bir futbolcu. Ama bunları takım adına kullanırsa büyük futbolcu olur. Bildiğim kadarıyla bir sakatlığı yok. Daha sezon başı, kadroda olmamasının bir sebebi olmalı. Büyük bir ihtimalle fazlasıyla ferdi oyunu tercih ettiği için kadroya alınmadı. Nani, kalite ve yeteneklerini kendisi için değil takım için ön plana çıkardığı gün, Nani de Fenerbahçe de çok farklı bir yer edinir.

 

Fener’in üretkenlik sorunu devam etti mi?

 

Ediyor zaten. Fenerbahçe’nin önde bir 5’lisi var. Bu 5’liden 2 tanesi futbolu çok iyi bilen ama temposu diğerlerine nazaran daha düşük olan 2’li. Van Persie ve Diego. Yanlarında bir 2’li daha var. Markovic ve Alper. Bunlar son derece aktif ama futbol ve oyun bilgileri bu ikiliden eksik. 5.’si de De Souza. Peki, De Souza’dan ne bekleniyor? Bir orta sahadan gole gitmesi, şutlar atması, asist yapması, oyunu organize etmesi beklenir.  Bunların hiçbiri De Souza’da yok. De Souza orta sahayı hakikaten orta saha diye algılıyor. Neredeyse oyunun tamamında sahanın tam ortasındaydı. Topla buluştuğunda da öne 1 pas yapabiliyorsa, yana ve geriye 4 pas yapıyor. O zaman nasıl üretken olacak bu takım? Halbuki bu futbolcuları bir araya koyunca insan buradan çok gol ve pozisyon çıkar diye düşünüyor ama çıkmıyor.

 

Markovic’in sık sakatlanmasının sebebi nedir?

 

Her futbolcu darbe alıyor alıyor ama futbolcunun bir direnci vardır. Sanki Markovic’te hem darbeye hem de oyun direncine dayanıklılığı eksik. Ama zannediyorum sadece F.Bahçe’de yaşadığı bir durum değil bu.  Markovic’in sakatlığı sonr asında Fernandao girdi. Fernandao büyük futbolcu sınıfına girmez ama her şeye rağmen F.Bahçe’nin kadrosunda bulunan hücum etkinliği en yüksek ve de skora en yakın futbolcusu. Ama oyuna başlamama nedeni, sonradan girse de problem olmayışı. Olay bu. Her şeye rağmen F.Bahçe’nin kadrosundaki yetenekler, skoru belirlemede öne çıkabilir. Aradaki fark bu. Tabii ilk yarının 0-0 bitmesinde F.Bahçe’nin saydığımız faktörleri kadar Osmanlı’nın da iyi direnci ve akıllı oyunu vardı.

 

HOCAYA GÖRE MEİRELES 

 

İkinci yarı nasıl bir hamle bekliyorsunuz?

 

Ben hamleyi De Souza’nın yerine Ozan ya da Uygar olarak değerlendiriyorum. Ama hoca için Meireles bu iki ismin önünde olabilir..

 

İKİNCİ YARI:

 

OYUN SIKINTISI DEVAM EDİYOR

 

F.Bahçe yine iyi futbolla değil yıldızı ile kazandı diyebilir miyiz?

 

Maçın değerlendirmesini yaparken böyle güçlü bir ihtimalden bahsetmiştik.

 

F.Bahçe’nin 1 tane gol pozisyonu var maçta.

 

O da ilk yarıda Van Persie’nin pası ve Alper’in kaleciyle karşı karşıya kalışıydı.

 

F.Bahçe’nin mahkum oynadığı 2. devrede Alper’in harika bir golü, oyunun belki de en önemli lezzetiydi.

 

Zaten oyuna başlayan hücum hattından Markovic, Van Persie ve daha sonra Alper oyundan çıktıktan sonra Fernandao tek başına ileride bir şey yapamadı.

 

En sonunda defans bloğunun içine kadar geldi.

 

Burada Osmanlıspor’un oyuna baskılı görüntüsü var ama sonucu değiştirecek futbolcusu yok gibi.

 

Torje’ye ümit bağlamışlar ama Torje oyunda sadece frikik ve korner kullanmak için var gibi.

 

Kısacası F.Bahçe, büyük takım olmanın avantajın öyle ya da böyle sonuca çevirdi.

 

Ama oyun sıkıntısı devam ediyor.

 

İkinci 45 dakikada benim söylemediğim ama var olan bir pozisyon var mı diye düşünüyorum ama bulamıyorum.

 

Son derece futbolsuz bir maç oldu.

 

O kadar. 

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI