Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Fenerbahçe zevk için değil 3 puan için oynadı

Sarı lacivertliler, iyi takım savunması yaparak eksik kadronun zaafiyetini yaşamadı. Kasımpaşa’nın ikinci devrenin başındaki baskısını kalite farkıyla aştı. F.Bahçe zevk vermek için değil, “Buradan üç puanı nasıl alırım” futbolu oynadı.

Fenerbahçe, Emre, Mehmet Topal, Sow ve Webo’dan yoksun bir kadroyla sahaya çıktı ancak ilk 45’te bunun eksikliğini pek hissettirmedi. Bunu sağlayan faktörler nelerdi?
Fenerbahçe, doğru bir görüntü veriyor. Futbolcuları eksikti ama sen eğer doğru işler yaparsan eksikler de çok fazla hissedilmez. Sarı lacivertli ekip ilk devrede bunu yaşadı. Fenerbahçe’de görev yapan futbolcular, Kasımpaşa’nın bu görüntüsüyle kadroda olmayan arkadaşlarını hiçbir şekilde aratmadılar. Ancak şunu da kabul etmek lazım ki Fenerbahçe, rakibinden çok daha organize ve bilinçli mücadele ediyor.
Yani son derece ciddiyetle oynadıkları bir ilk 45 dakika var sahada. Fenerbahçe, “Her maç, her puan bizim için çok önemli” mesajını veriyor! Kendi maçının daha önce olması sayesinde alınacak üç puanın rakiplerini de olumsuz etkileyeceğinin farkında olarak mücadele ediyorlar. Fenerbahçeli futbolcular, takım savunmasını da iyi yapıyor. Çok yaratıcı olamadılar fakat son derece organize ve bilinçli bir atakla golü buldular.
Dolayısıyla, “Kasımpaşa, Fenerbahçe’nin bu görüntüsünü ikinci devre bozar mı” diye düşünüyorum ama bu gerçekten çok zor görünüyor.

DIEGO, ‘GOL OLSUN’ DİYE ATTI

Diego Ribas’tan da olumlu sinyaller geldi...
Diego, ilk 45’te olumlu işler yaptı. Zor bir pozisyonda çok güzel bir şut attı. Kuyt’a çok akıllıca bir top gönderdi. Bu top ‘pas olsun’ diye değil, ‘gol olsun’ diye atılmış bir toptu. “Kuyt’a en doğru işi nasıl yaptırırım pasıydı” ki Hollandalı futbolcu da “Böyle pasa, böyle bir vuruş yapılır” dedi.
Sonuç olarak ilk devrede ortaya konulan futbola bakıldığında Fenerbahçe, “Ben bu koltuğu kolay kolay bırakmam” diyor. Fakat futbol da her şeye gebe bir oyun. Tüm beklentiler veya düşünceler bir anda alt üst olabilir.


Takımdan ayrılacağı tartışmalarına konu olan Emenike ise, bir türlü istenileni verecek noktaya gelemiyor, neden?
Emenike için kolay değil. Bu kadar polemik konusu olan futbolcuların rahat ve huzurlu bir şekilde top oynamaları son derece zor. Emenike, fal bakar gibi “Gidecek miyim kalacak mıyım, gidecek miyim kalacak mıyım” düşüncesi içinde. Bu düşünce, futbolcuyu çok yıpratan bir düşüncedir. Ama “Kalacağım” seçeneği daha ağır basıyor. Zaten Fenerbahçe’nin fazla alternatifi yok. Sow, Afrika Kupası’nda, Webo da sakat. Bu durum da Emenike’yi alternatifsiz kılıyor.

3 GALiBiYET ŞAMPiYONLUK YOLUNU AÇMAZ

İsmail Kartal ikinci devrenin ilk üç maçını almaları halinde şampiyonluk yolunun açılacağını söylemişti. Bu tespite katılıyor musunuz?
Biraz erken olmuş ama üç maçı kazanmak elbette önemli bir avantaj getirir. Fakat bu üç maçtan alınacak 9 puan, şampiyonluğu getirmez. Bu üç hafta kopma haftaları olmaz. Fenerbahçe’nin bu üç maçı kazanması sürpriz olmaz. Kartal, psikolojik bir baskı oluşturmak için söylemiş olabilir fakat bunun için de daha erken. Üç maçı alırsa sadece kayıpsız olarak yoluna devam etmiş olur...

ŞOTA’NIN PAŞASI KAYSERi GiBi

Sadece bu maç için değil genel olarak da Kasımpaşa geçen sezonki görüntüsünden uzak. Neden üstüne koyamıyor?
Evet, Kasımpaşa geçen seneki görüntüsünde değil ve beklentilerden de çok uzak. Çünkü bir türlü organize olamıyorlar. Kolektif anlayışı ön plana çıkaracak bir görüntüyü hiçbir maçta vermedi. Kulüp organizasyonu son derece başarılı olsa da bu başarı futbol takımında gözükmüyor.


İVME KAYBEDİYOR

Şota, tıkandı mı?
Şota’nın Kayseri ile Kasımpaşa görüntüleri yakın. Hâlbuki son derece akıllı ve yaratıcı bir hoca. Zamanın onun lehine işlemesi gerekir diye düşünüyorum fakat öyle olmuyor. Uzayan süreç, takımın mesafe kat etmesine değil, ivme kaybetmesine daha yakın.

SORUN TRİBÜNLER

Kasımpaşa, ikinci 45’e inisiyatifi alır gibi başladı ama golü bulamadı...
İkinci yarının başında “Acaba” diye bir düşünce hasıl oldu. Ancak bu “Acaba” sorusunu kalite farkı ortadan kaldırdı. Pozisyon yakalamak kadar onun sonunu getirmek de önemli.


SALLANDI AMA DEVRİLMEDİ


F.Bahçe 2. devrenin başında salllandı ama devrilmedi. Sıkıntı yaşadığı dönemi iyi takım savunması yaparak aştı. “Fenerbahçe tat veya zevk verdi” demiyorum. Zevk veren bir futbol oynamıyor. “Buradan üç puanı nasıl alırım” futbolu oynuyor. Futbolun tat vermesi için hem sahada iyi işlerin yapılması hem tribünlerin olması lazım. Türkiye’de en büyük sorun bu.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI