Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Euro 2016’nın kapısını açtık

Hollanda karşısında ilk yarım saatte hem oyun hem skor lehimize oluştu.

İLK YARI:

Euro 2016 için en kritik ilk yarıyı nasıl değerlendirirsiniz?

Her şey harikaydı ilk devrede. İlk 45’e baktığımız zaman, saha içi harika, saha dışı harika... Her şeyiyle nefis bir ilk yarı. Ve oyunda Hollanda’ya hiçbir ciddi pozisyon vermeyen, arayan bir Türkiye vardı. Oyunun bütün her şeyini tayin eden de bizim orta saha oyuncularımızdı. Hollanda’nın boş orta sahasını harika kullandık. Bu alanda hem kendimize pozisyon üretecek pas alanı ve zamanı bulduk hem koşu yapabildik. Hollanda’nın oyuna defansif manada katılmayan dörtlüsü Van Persie, Sneijder, Depay ve Narsingh’in zaafını oyunun başında Arda’nın mükemmel pası, Oğuzhan’ın nefis koşusu ve olağanüstü akıllı vuruşuyla değerlendirdik.

SIKINTI YAŞAMADAN

BU takımlara karşı oyunun 1-0 gitmesi hep sıkıntı yaratır. Ancak dün bu sıkıntıyı yaşamadan Blind’in bireysel hatası ve Arda’nın bireysel zeka ve yaratıcılığıyla oyunu 2-0’a getirdik. Kısacası, ilk yarım saatte hem oyun hem skor lehimize oluştu. Bu bölümde ciddi bir tehlike yaşadık mı? Hayır. İkinci yarı yaşayabilir miyiz? Bu görüntüyle, hayır. Pozisyon bulabilir miyiz? Bu görüntüyle evet.

KADRO TERCİHİ DOĞRU

Orta sahada yaratıcı oyuncuları kullanmak iyi bir başlangıç planı mıydı?

Evet, Hollanda’yı biraz tanıyorsa Fatih Hoca, başlangıç stratejisi olarak doğruydu. Çünkü bunu maçtan önce TRT’de yaptığımızı programda da böyle değerlendirdik. Bu orta sahanın topa sahip olup, kaliteli ayaklarıyla oyunu tayin edecek pasları atabileceğini söyledik. Kısacası 45 dakikanın sonunda hak eden bir seyirci, fazlasıyla hak eden bir takımımız vardı. Hiç telaş yapmadan aynı sakinlikte devam edersek bir tehlike gözükmüyor.

İkinci yarı nasıl bir oyun izleyeceğimizi öngörüyorsunuz?

2-0 geride oynayan Hollanda maçı kurtarma düşüncesiyle bu görüntüsünü daha da bozabilir. 60. dakikadan sonra oyuna dahil olabilecek Gökhan Töre ve Volkan Şen şu anda var olan Hollanda’nın boş alanlarını bu kez çabukluk ve süratleriyle çok daha etkin kullanabilirler. Ama oyun, onlara ihtiyaç duyar mı? Skor 3-0’a giderse belki duyulmayabilir. Ama oyun böyle devam ederse, girip skorda etkinlik sağlayabilirler.

GENİŞ ALANLARI BULUNCA...

Hollanda mı oynayamadı, biz mi oynatmadık?

Bizim oynatmayacak bir kadromuz yok, oynayacak bir kadromuz var. Bu oynayacak kadromuz da geniş alan bulunca maç öncesi planlar gerçekleşti.

İKİNCİ YARI:

HER ŞEYİ YAPTIK

2. yarı beklediğiniz tempoda mı geçti?

İkinci yarı futbol adına kötü bir 45 dakika oldu. İlk yarıda elde ettiğimiz 2-0’lık avantaj, biraz rahatlamamıza sebebiyet verdi. Bu da çok doğaldır. İkinci yarıda skoru koruma içgüdüsüyle oynadık. Burada önemli olan ciddi bir sıkıntı yaşayıp yaşamadığımızdı. Dün neredeyse istediğimiz her şeyi sahaya yansıttık. Maç boyunca istediklerimizi elde edecek bir görüntü sergiledik.

Avrupa Şampiyonası play-off’una garanti gözüyle bakabilir miyiz?

Ben bu karşılaşmadan sonra artık play-off’a garanti gözüyle bakıyorum.

BU YOLDAN DÖNÜŞ YOK

Peki, dün akşam oynanan oyun play-off’u da aşmaya yeter mi?

Play-off’ta karşımıza diğer bir grubun 3.’sü gelecek. Hangi grubun 3.’sü gelirse gelsin bizden daha iyi bir takım olacağı kanaatinde değilim. Dün akşam, özellikle de ikinci yarıdaki oyunu play-off’ta oynanacak oyunla karıştırmayalım. Play-off’ta Türkiye çok daha iyi bir görüntü verecektir. Bence artık play-off’a yükselemememiz için mucize gerçekleşmesi lazım. Çünkü bu yoldan dönüş yok. Bu benim için sadece play-off’a kalma maçı değil. Bu 2016’yı garantileme maçıydı.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI