Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Derbinin kaderini Sosa ile Umut çizecek

Beşiktaş, G.Saray’a göre daha pozitif görüntü veriyor.

Yılın ilk derbisinde her iki takımın da galibiyete çok ihtiyacı var. Beşiktaş, şampiyon olmak istiyorsa artık bir derbi maçı kazanması gerekiyor. Galatasaray ise yarışta kalmayı arzuluyorsa bu akşam üç puan almalı. Maçın adamlarına adaylarım ise Sosa ile Umut Bulut’tur. Sosa, kart görmeye de yakın bir isim görünümünde.

YILIN ilk derbisi... Herkes maçla ilgili bir fikir söylüyor: “Şu şöyle olursa bu böyle olur”, “Şu iyi oynarsa sonuç şöyle değişir”, “Yarış ikili mi, üçlü mü devam eder”, “Hakem bu olursa sonuca nasıl etki eder” gibi çeşitli senaryolar konuşulur, edilir. Bunlar da normaldir. Ben biraz daha geniş değerlendirme yapıp, “Neler olabilir” diye bakacağım...

YARIŞTA KALMAK iÇiN

Galatasaray, sezon başından beri sorunları bitmeyen bir takım. Biteceğe de benzemiyor! Mayıs ayında gidecek bir yönetim ve buna bağlı olarak hocasıyla yapılmış bir kontrat... Yani takımın kafasında doğru veya yanlış “Başımızda mayısta gidecek bir yönetim ve hoca var” düşüncesi... Bu durum, bir takımın düşünce yoğunluğu ve konsantrasyonu; hatta taraftarı açısından son derece olumsuz bir ortam oluşturan görüntü verir. Saha içine baktığın zaman Avrupa ve ligde ne beklenen sonuçları, ne de özlenen Galatasaray futbolunu ortaya çıkaramamış. Hamza Hoca’nın gelişiyle doğal bir olumluluk ortamı var. Belki çok iyi futbol oynamıyor ama bir umut, bir kıpırdanma var. Böyle bir ortamda Beşiktaş maçına çıkacak. Kaybederse, büyük bir yara alacak ve toparlanması çok zor olacak. Çünkü Galatasaray’daki hava, ilk etapta günü kurtarmak ve değirmeni taşıma suyla döndürme görüntüsü veriyor. Kazanması ise yarışta kalmasını uzatır. Fakat mutlu sona ulaştırır mı, bunu kestirmek zor!
Bu yazdıklarım, büyük oranda takım içindeki konuşmaların önemli bir bölümünü oluşturuyor. Daha doğrusu Galatasaraylı futbolcular yarınlarının ne olacağı merakıyla oynamaya çalışıyor. Bu da bir takım için en büyük dezavantaj.

SAF DIŞI BIRAKIR

Kısacası, Galatasaray kaybederse şampiyonluk umutları büyük ölçüde biter. “Daha çok erken, bu puan farkı rahat kapanır” diyeceksiniz, doğrudur. Puan farkı kapanabilir ama bu gidişle Galatasaray’ın sorunları kapanmaz. Bu sorunlar kapanmadıkça puan farkı da kapanmaz. O nedenle Galatasaray’ın kazanması bu açıdan gerçekten çok önemli.
Beşiktaş’a gelince... Galatasaray’ın yaşadığı bu olumsuz koşullardan büyük ölçüde uzak. Sezonun en başarılı görüntüsünü vermiş, iyi işler yapmış bir takım. Şu an doğal olarak bir düşüş yaşıyor. Buna ilaveten Olimpiyat’ta rahat maç kazanamama durumu psikolojik bir baskı unsuru. Kazanırsa, önemli bir rakibini saf dışı eder.

SNEIJDER NE YAPAR?

Beşiktaş son maçlarını kazanıyor ancak sezonun genel görüntüsünün oldukça uzağında. Sözün özü, Beşiktaş, Galatasaray’a karşı biraz daha pozitif bir görüntü veriyor.
Galatasaray bunu kırabilir mi? Evet, ortaya ekstra bir enerji koyması halinde kırabilir. Bunu yapabilecek gücü ve kalitesi var. “Bu değerlendirmeler sonucunda nasıl bir maç sonucu ortaya çıkar derseniz”, şöyle bir bakalım:
Beşiktaş’ta başta Sosa ve Gökhan Töre, Galatasaray için büyük sorun yaratacak oyuncular. Olcay ile Ersan Gülüm de bu ikilinin hemen arkasındaki tehlike unsurları. Yani Galatasaray’ın dikkat etmesi gereken oyunculardır.
Galatasaray’day ise bugün itibarıyla sürpriz diyebileceğimiz bir isim ön plana çıkabilir. Bu da Umut Bulut olur. Onun arkasındaysa Telles ve Burak, oyunu ve sonucu etkileyecek isimler olur. Sneijder, oynarsa bu kafa karışıklığı ile iyi mi oynar, yoksa karta mı yakın olur, bilinmez!
Maçın adamı anlamında Beşiktaş’ta Jose Sosa, Galatasaray’da ise Umut Bulut benim favorilerim. Özetle maçta olabilecekler takım ve bireysel değerlendirmelerle böyle...

HER SONUCA AÇIK

Maçın başlanan sayıyla bitirilmesi takımlar için çok önemli. Galatasaray’da Telles, Sneijder, Chedjou ve de Melo, Beşiktaş ise Ersan Gülüm, Olcay Şahan ve Sosa, bu maç itibarıyla sanki karta yakın oyuncular.
Beşiktaş’ın Torku Konyaspor, Galatasaray’ın da Gençlerbirliği karşısındaki görüntüleri, bu maç öncesi her türlü sonuç ve skora açık olunması gerektiğinin bir işareti oldu.
Bu mücadele bir tarafın farklı galibiyetiyle de bitebilir.HAMZA HAMZAOĞLU, SLAVEN BiLiC’TEN BASARILI!

SORU: Teknik direktörlerin derbiye etkisi nasıl olur? Hamza Hoca bir acemilik çeker mi?

GERİYE dönüp Slaven Bilic’in Fenerbahçe ve Galatasaray’a karşı aldığı sonuçlara bakarsan, Hamza Hoca’nın Akhisar Belediye’nin başındayken iki büyüğe hatta üç büyüğe karşı aldığı sonuçlar çok daha iyi. Maçın sonucunu büyük ölçüde teknik adamların maç öncesi davranış biçimleri de belirler.

FUTBOLCULAR HOCALARINA BAKAR

Hamza Hoca’nın ilk derbisi olması hasebiyle davranış biçimi ne denli değişir, bunu bilem. Futbolcunun derbilerde ilk analizini yaptığı kişi hocasıdır. Onun vücut dili ve söylemlerinden derbiyle ilgili düşünceleri çıkarmaya çalışır...
Bu şartlar dahilinde ben yine de Türk futbolunun bu iki büyük abidesine ve Cüneyt Çakır ile yardımcılarına bol şanslar; taraftarlarına da güzel bir maç dileğiyle sözlerimi sonlandırayım...


Slaven Bilic Türkiye’de ilk derbisini kazanmak istiyor.

Hamza Hamzaoğlu ilk kez bir derbiye hoca olarak çıkacak.KİMSE ORTAMI GERMEDİ BU İYİ

SORU: Beşiktaş-Galatasaray derbisinde gerilim nispeten düşük olur. Bunu sağlayan faktörler neler?

Çünkü psikolojik faktörler her iki takım açısından da büyük bir gerilim ve stres ortamı oluşturmuyor. Yani Beşiktaş-Galatasaray derbisi, bir Galatasaray-Fenerbahçe veya Beşiktaş-Fenerbahçe derbisi çizgisine, ne maç önünde ne de maç esnasında ulaşmıyor. Bu iyi bir şey. Şu bakımdan iyi bir şey: Genelde derbilerde mutlaka bir ortam gerilimi yaşıyor taraftar.

YASAK KALKSIN...

Ancak şu anda Galatasaray ve Beşiktaş’ta böyle bir durum gözükmüyor. Fakat bu da bugünün ortaya çıkardığı bir vaziyet değil. 50 yıldır bu maç tansiyonları değişkenlik arz etmez. Ancak, derbileri derbi yapan iki takımın taraftarının da maçlarda olmasıdır. Son yıllarda bu özelliğin de ortadan kalkması derbileri stadyumda tek taraflı rekabete dönüştürüyor. Tek taraflı rekabet de derbi olmaz.ÜÇÜYLE DE SAHAYA RAHAT ÇIKTIM

SORU: İkisinin de hem hocası hem rakibi oldunuz. F.Bahçe’yi de katabiliriz. Hangisinin başında sahaya rahat çıktınız?

Ben hepsinin başındayken de sahaya rahat çıkıyordum. Çünkü ben mümkün mertebe gerilimleri asgari düzeye indirmeye çalışıyordum. Gerek demeçlerimle gerekse de saha içindeki davranışlarımla bunu sağlama uğraşı veriyordum.

HIRS OLACAK AMA...

Elbette bir hırs olacak ama bunu ortaya olumlu şekilde çıkarmak gerekiyor. Söz ve vücut dili kullanımı maç öncesi ve sırasında çok önemli. Şu ana kadar her iki taraftan da ortamı geren bir açıklama veya davranış yok...BEŞiKTAŞ iÇiN EŞiK MAÇI

SORU: “Derbi sonuçları üç puanın ötesinde, bütün sezonu etkiler” denir... Bu klişe bugün için de geçerli mi?

EVET, geçerli. Galatasaray’ın kaybetmesi ilerleyen dönemi son derece olumsuz etkiler. Bu takım kalitesiyle değil, yaşadığı koşullarla ilgili. Beşiktaş da bu sezon şampiyonluğu istiyorsa derbi kazanması lazım. Bu derbinin kazanılması da psikolojik bir eşiğin atlanması olur. Beşiktaş, Fenerbahçe’ye karşı da içeride oynadı.

F.BAHÇE DE KAZANIR

İkinci yarı ikisiyle de dışarıda oynayacak. Dolasıyla Fenerbahçe ile Galatasaray’ı yenememe durumu var. Bunu artık bir yerde kırması lazım aksi halde şampiyonluk yolunda zorlanır. Bu maçın sonucu Galatasaray ve Beşiktaş kadar üçüncü bir takımı da yakından ilgilendiriyor. Yani bu maçtan Fenerbahçe de kazançlı çıkabilir.

Sosa, Galatasaray için büyük sorun yaratabilir. Aynı zamanda kart da görebilir.

Galatasaray adına sürpriz bir isim öne çıkabilir. O isim de Umut Bulut olabilir.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI