Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Derbi sendromu

Bu galibiyet G.Saray’ı ikinci yarı için daha moralli ve hedefi olan bir takım durumuna getirdi. Beşiktaş evindeki iki derbiyi kazansaydı belki de şampiyondu.

İlk yarı beklentinizi karşıladı mı?

İLK yarı hiçbir şeyi karşılamadı. Bu zeminde karşılanacak bir şey de yok zaten. Rüzgar, çamur, fırtına ve oynanmaya çalışılan futbol... Eğer ilk 45 dakikaya dair ‘Şu notu aldım’ diyecek birisi varsa biz herhalde yanlış maç izledik.
Evet sahada bir koşuşturmaca var, bir çaba var ama... Önce bu şartlarda futbol oynayanlara sonra da stada gidip bu karşılaşmayı izleyenlere yazık bir 45 dakika.

Her şeye rağmen iki takımın oyun stratejisini bakarsak. Sanki Beşiktaş biraz daha geride karşıladı Galatasaray’ı?

Galatasaray biraz daha baskılı bir görüntüdeydi. Ama baskı bir şey getirmedi. Topa sahip olmak oyunun gidişatını değiştirmedi. Her şeye rağmen Beşiktaş ilk yarıyı rüzgarla birlikte oynadı. Olimpiyat’ta bu rüzgar hangi takımın lehine olursa ufak da olsa bir avantaj sağlıyor. Ama Beşiktaş bunu iyi kullandı mı dersek iyi kullanmadı.
Kısacası zemin kötü, futbol oynanmıyor. Ama bir de Beşiktaş’ın ilk yarıdaki görüntüsünden bahsetmek lazım. Beşiktaş’ın görüntüsü ‘Önce gol yemeyeyim’ görüntüsü. Bu yarıya dair söylenecek söz sanırım şu: Hani çamaşırı sıkarlar ya su çıksın diye işte ben de ilk yarı boyunca yazılacak bir şey çıksın diye çok sıktım ama sonuç vermedi.

AVANTAJINI KULLANAMADI

İkinci yarı futbola daha yakın bir şey vardı sahada sanırım?

Evet, ikinci yarıda biraz daha hareketli ve istekli bir görüntü vardı. Oyunun kaderi aslında ikinci yarıda değil ilk yarıda çizildi. Çünkü Beşiktaş hem saha avantajını hem puan avantajını hem de seyirci avantajını hiçbir şekilde kullanmadı. Beşiktaş derbilerde büyük takım görüntüsünü çok zor veriyor. Bu psikolojiyi üzerinden atamıyor.

Beşiktaş neyi yanlış yaptı, Galatasaray neyi doğru yaptı?

Beşiktaş ilk devre istediği şekilde atağa çıkamadı. Rüzgar avantajını kullanamadı. Bundaki en önemli neden Demba Ba’nın oyunda kalmasıydı. Çıkana kadar hiçbir olumlu iş yapmadı. Bu da sakalığından kaynaklandı.
Bu da Beşiktaş’ın oyun gücünü, tehlike yaratma ihtimalini tamamen ortadan kaldırdı ve de ilk yarının son maçın belki yakalayacağı büyük avantajı da yok etti. Ama bunu sadece Demba Ba’ya bağlamak doğru olmaz. Beşiktaş bütünüyle iyi oynamadı.

HAZIR OLUN MESAJI VERDi

Bu galibiyet Galatasaray’ı ikinci yarı için çok daha moralli ve hedefi olan bir takım durumuna getirdi. Şampiyonluk mücadelesini de üç takım arasına şoktu. Bu maçın ikinci yarısında Galatasaray ‘Hazır olun’ mesajı verdi.
Beşiktaş belki de evindeki iki derbiyi kazansaydı büyük ihtimalle şampiyonluğunu ilan edecekti. Hala şampiyonluğun büyük adayı ama derbi sendromu devam ediyor.BENCE AĞIR KARAR

Hakem Cüneyt Çakır’ı nasıl buldunuz?

Kırmızı kart pozisyonu belki görüntü olarak doğru olabilir ama eğer sözlü bir şey yoksa bence ağır bir karar. Bir tepki hamlesiydi Veli’ninki. Ama şunu kabul etmek lazım ki Cüneyt Çakır her şeye rağmen gördüklerini değerlendirmeye çalıştı.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI