Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Birer devrelik derbi

Maça bakıldığında F.Bahçe, 60-65’ten sonra üretkenliğini kaybetti. G.Saray ise 2. yarıya geride başlamasına rağmen sakin kaldı. G.Saray’ın golü, Sneijder’dan gelecek bir frikik, duran topla gelecekti. Öyle de oldu.

İLK YARI

Baskılı başlayan bir F.Bahçe vardı ilk devrede. Siz nasıl yorumlarsınız?

Genelde Kadıköy’de zaten Fenerbahçe-Galatasaray maçlarının başlangıcı böyle oluyor. Bizim derbiden önce Manchester derbisi vardı. Oradaki heyecan, pozisyon üretme, kaleyle ilgili ataklar Fenerbahçe-Galatasaray maçının çok gerisinde kaldı. Tribün coşkusu da öyle. İlk yarıda G.Saray ’ın büyük mücadelesi, Fenerbahçe’ye cevap verme, karşı koyma isteği vardı ama F.Bahçe kalesinde yarattığı bir tehlike yoktu. G.Saray ilk yarıda F.Bahçe ceza sahası çevresine kadar geldi ama oradan bir tehlike yaratamadan ayrıldı. Peki, F.Bahçe’nin net pozisyonları var mıydı? Tehlikeli fırsatlar yarattı ama bunlar net bir pozisyona dönüşmedi. Sadece belirgin bir F.Bahçe baskısı vardı. Muslera’nın çeldiği toplar vardı mesela. Ve sonunda da çelip gol olan top. Gol anında bir tek şu tartışılabilir. Van Persie aktif alan içinde mi, Muslera’nın hareketine mani oluyor mu? İlk yarıda akılda kalan pozisyon buydu. Benim gördüğüm, orta yapıldığı anda Van Persie aktif alanda ve ofsayttı.

Carole’un sakatlığı ve Olcan tercihi için ne dersiniz?

Ben Carole sakatlanınca Semih’in oyuna dahil olacağını düşündüm. Semih’in oyuna girmesi, olası Fernandao hamlesi için bir ön tedbir olacaktı. Hakan’la birlikte hava toplarında bir avantaj sağlayabilirdi. Ayrıca defansif olarak Hakan, Olcan’a göre daha tecrübeli, bu sebeple tercih edilebilirdi. Yani akla ilk gelen Semih’in oyuna katılımıydı. 

İlk devredeki oyun sizi derbi anlamında tatmin etti mi?

Beklediğim futbol kalitesinde değil ama Fenerbahçe’nin oyunda daha hakim ve etkili olduğunu söylemek mümkün.

Nasıl bir 2. yarı ve hocalardan nasıl hamleler bekliyorsunuz?

İlk gözüken Galatasaray’ın Burak’la oyuna devam etmesi. Fenerbahçe ikinci yarıya başlarken değişiklik yapmaz gibi düşünüyorum. Ama olası bir ihtiyaç halinde F.Bahçe’nin kullanabileceği Fernandao ve Ozan hamleleri var. Hatta Meireles hamlesi var. Yapar mı bilmiyorum. Ama iki takımdan da devre başında önemli bir değişiklik beklemiyorum. Muhtemelen bir Burak hamlesi görürüz ama o da ikinci yarını başında olmaz diye düşünüyorum. Burak dışında G.Saray’ın elinde bir hamle daha kalıyor. Ya Semih ya da Denayer ve ya Rodriguez.

İleri uç pasif kaldı

G.Saray’ın kontrol oyununda 16 yıldır kazanamamanın baskı var mıydı?
Her şey var. Esasında Yasin Podolski ve Umut, çok pasif kaldılar. Onların oyuna herhangi bir ofansif katkısı olmadı desek yanlış olmaz.

İKİNCİ YARI: TRT’DEKİ STADYUM PROGRAMINDAKİ YORUMLARINDAN DERLENMİŞTİR

OLCAN VARLIĞINI GÖSTERDİ

BİR yarı F.Bahçe, bir yarı G.Saray oynadı. Ortaya çıkan sonuç da normal. F.Bahçe çok pozisyona girmedi ama ilk yarıda bariz üstünlüğü vardı. İkinci yarı da Galatasaray aradı.

Maça bakıldığında Fenerbahçe, 60-65’ten sonra üretkenliğini kaybetti.

G.Saray ise ikinci yarıya geride başlamasına rağmen sakin kaldı. Sadece topa sahip olmadı. Pozitif olarak oyundaydı. G.Saray’ın golü, Sneijder’dan gelecek bir frikik, duran topla gelecekti. Öyle de oldu. G.Saray’ın golünde, en az önlem alınacak isim Olcan’dı. O da çok net bir kafa vuruşu yaptı ve varlığını ortaya koydu. Olcan bu golleri Trabzon’da da Antep’te de attı. Umut kendi çizgisinin de gerisindeydi.

Bu tansiyonda normal

Türkiye’de F.Bahçe-G.Saray maçlarında hakemin işi her zaman herkesten daha zor. Aydınus da ilk yarıda bu zorluğu yaşadı ama mümkün mertebe doğru kararları vermeye çalıştı. Yanlışlar yok muydu vardı. Ama bu tansiyon için normal addedebiliriz.

 

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI