"Murat Yetkin" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Murat Yetkin" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Murat Yetkin

Türkiye'de iyi şeyler de oluyor: Mesela İzmir

Ertuğrul Özkök'e sorarsanız o geceye damgasını vuran şey, küçük efeyle zeybeğe durmasıydı.

Zaten Ayşe Arman'la ne zaman kalkar diye bekliyorduk, hoş bir hareketti.

Bana sorarsanız o gece hepimizi gerçekten çarpan şey o zeybeği sahnede çalan Tepecik Filarmoni Orkestrası idi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen orkestra, şefi Hamdi Akatay'ın deyimiyle "İzmir'in teneke mahallesi" Tepecik'in Roman gençlerini sokaktan toplayarak kurulmuştu.

Tepecik'e Mozart'ın 25inci senfonisiyle 40'ıncı senfonisiyle girdik" diyordu Akataş. Ve sahnedeki gençler, orkestraya ustaca monte edilmiş davul, kanun ve darbukayla bir fırsat eşitliği senfonisi sergiliyordu aslında bize.

İstenince bal gibi oluyordu işte.

Hürriyet gazetesinin turizm operatörleri kuruluşu TURSAB işbirliğiyle düzenlediği "İzmir'i keşfet" programında gerçekten de "Bir İzmir var İzmir'den içeri" keşfindeydik.

İzmir... İşgaliyle İstiklal Savaşının başladığı, kurtuluşuyla sona erdiği şehir.

İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, 6 bin kadar kruvaziyer (büyük yolcu gemisi) yolcusu arasında yaptıkları bir anketten ilginç bir bilgi verdi dün. İzmir turunu bitirip dönerlerken şehri bir kelimeyle tanımlamalarını istemişler. Ezici çoğunlukla be çıkmış, biliyor musunuz?

"Güzel", yani turistler de bizim gibi "Güzel İzmir" demişler, iyi mi?

Ama o dev gemilerle gelen turistler artık gelmiyor. Hükümet turist başına 30 dolar teşvik vereceğini ilan etse de zor. Çünkü ABD ve AB ülkelerinin terör saldırıları gerekçesiyle Türkiye'ye seyahat yasağı sigorta primlerini uçurmuş. Hal böyle olunca hem gemi hem de charter (tarifesiz) uçak seferleri bir bir kesilmeye başlamış.

Buna rağmen İzmir'de otellerin yüzde 70'i dolu; bu oran şu sıralar İstanbul'da yüzde 40, Antalya'da onun da altında. İzmir Turizm Tanıtma Vakfı İZTAV yönetiminde bulunan Hande Arslanalp, beş yıldızlı otellerin dolduğunu anlatıyor. Başlıca sebebi kongre ve fuar turizmi.

İzmir'in, insanlarının rahatlığı, dış dünyaya açıklığı başlıca neden.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu "Pasaportta bir oda başkanıyla kahve içen belediye başkanıyla yoldan geçen ayakkabı boyacısı kafa bulabiliyor ve bu da sorun olmuyor" diye gülerek anlatıyor.

Kocaoğlu daha bir süre öncesine dek yargılanıyordu, hem de yolsuzluk çetesi kurma suçlamasıyla 397 yıl hapsi isteniyordu. Mahkemeye delil diye sunulanların sahte belge olduğu anlaşıldı, o ve arkadaşları beraat etti, onları içeri atanlar Fethullah Gülen'in yasadışı örgütüne üye olmak suçlamasıyla yargı önünde.

İzmir Belediyesi CHP'nin. Kocaoğlu AK Parti hükümetinden alt yapı yatırımları, teşvikler alamadıklarını söylüyor. Geçen yıl 52-53 milyarı ödenmiş olduğu halde İzmir'in 55 milyar vergi ürettiğini söylüyor. Devletin çoğu maaş ve zorunlu yatırım olmak üzere İzmir'e aktardığı bütçe ise 13 milyar lira olmuş. "Çevredeki bütün iller bütçe açığı veriyor" diyor Kocaoğlu; "Toplamı 8 milyar. Hadi onları da bize yazın, bu bölgenin İzmir sayesinde Merkezi bütçeye net katkısı 31 milyar lira olmuş."

Demirtaş, "Biz hiç alamazken 35 km ötede Manisa üçüncü teşviğini aldı" diyor; "Yatırımcı buradaki fabrikayı söktü, gitti Manisa'nın verimli tarım arazileri üzerine kurdu. Ama hükümetten fazla bir beklenti içinde değiliz, adil davransınlar yeter."

Buna rağmen Türkiye'nin sanayi üretiminin yüzde 10 kadarını karşılıyor. Kimya üretiminin üçte biri, demir-çelik üretiminin yarısı, ayakkabının yarısı, süt üretiminin yüzde 10'u.

"Tire süt kooperatifini destekledik" diyor Kocaoğlu, "Türkiye'de süt üretimi on yılda yüzde 127 artarken, İzmir'de yüzde 440 arttı. O sayede önemli bir gıda şirketi büyük bir yatırım getirdi."

Boşuna değil İzmir'in uluslararası kredi kuruluşlarınca kabul edilen kredi notunun Türkiye'ninkinden yüksek olması yani.

TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy, İzmir'in Türkiye'de İstiklal Savaşından İktisat Kongresine dek pek çok konuda Türkiye'de öncü olduğuna dikkat çekti. Turizmin ekonomi için, cumhuriyet için önemini vurguladı.

"Demokrat İzmir" tanımı da var "Güzel İzmir" gibi.

1961 askeri darbesi ardından referanduma sunulan Anayasa kabul edilmiş ama İzmir en çok "Hayır" diyen illerden olmuş.

16 Nisan referandumunda da yüzde 68,8 "Hayır" çıktı İzmir'den.

Türkiye'nin Batı'ya açılan kapısı.

Demirtaş "Savunduğumuz bir yaşama tarzıdır" diyor. Dünyaya açık olmak o tarzın en belirleyici yanı.

Şu sıralar Türkiye'de iyi haberlere ihtiyacımız var ya, İzmir'in İzmir olması en iyi haberlerden birisi.

X