"Murat Yetkin" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Murat Yetkin" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Murat Yetkin

İkinci Mercidabık muharebesi kapıda

Genelkurmay kaynakları dün, 3 Ekim sabahı 15 Özgür Suriye Ordusu (ÖSO)  üyesinin IŞİD tarafından öldürüldüğünü duyurdu.


Dabık yolunda Türk Silahlı Kuvvetlerinin hava, topçu ve lojistik desteğiyle ilerliyorlardı.

 

Muhtemelen mayınlı bir tuzağa düşmüşlerdi.

 

Bu açıklama yarım gün kadar önce, 2 ekim akşamı ABD tarafından gelen bir açıklamada eksik kalan kısmı tamamlıyor gibiydi.

 

O açıklamayı yapan ABD Başkan'ı Barack Obama'nın IŞİD ile mücadele özel temsilcisi Brett McGurk idi.

 

McGurk, Türkiye destekli isyancı güçlerin Dabık'ı IŞİD'den almak üzere başlattığı harekata ABD önderliğindeki koalisyonun tam destek vereceğini söylüyordu.

 

Bu açıklama McGurk dahil üst düzey Amerikalı asker, diplomat ve istihbaratçılardan oluşan bir heyetin geçen hafta Ankara'daki temaslarının üstüne geldi.

 

O temaslarda IŞİD'e karşı bir büyük taarruzun görüşmelerinin yapıldığı belliydi; bunun ilk örneği Dabık'ta olacak.

 

Ve belki de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 'YPG'yi bırakın, Rakka'yı beraber temizleyelim' önerisi Dabık harekatıyla sınanacak.

 

Tabii bir de El Bab var Türkiye açısından Dabık'tan sonra sırada.

 

Dabık küçük bir yerleşim birimi, ancak    önemi büyük ve IŞİD ile yoğun çatışmalara sahne olabilir.

 

Dabık'ın önemi coğrafi konumundan çok İslam inanç dünyasındaki yerine, tarihi ve IŞİD açısından ayrıca ideolojik konumuna bağlı.

 

Kıyametten hemen önce, Mehdi komutasındaki İslam ordularıyla Deccal komutasındaki "Romalı" yani batıdan (Amikiye, Hatay tarafından) gelecek gayrı- Müslim orduların işte tam burada, Dabık'ta çarpışacağına dair hadislere dayandırılıyor bu inanç.

 

IŞİD'in yayın organının adının Dabık koyulması rastlantı değil.

 

Örgütün en fanatik militanlarının başka bir yerdense Dabık savaşında "şehit" sayılmak için burada yapılan yığınağa katıldıkları yolunda değerlendirmeler var.

 

Dabık'ın Türkiye tarihi ve Türk-Arap ilişkileri bakımından da önemi var.

 

Arap coğrafyasını Türklere açan, 24 Ağustos 1516 günü (evet, Suriye harekatının Cerablus ile başladığı günden tam 500 yıl önce) Memlük Sultanı Kansu Gavri'yi tam burada, Dabık'da yenen Yavuz Sultan Selim olmuştu.

 

Merci Dabık, Dabık Çayırı, ya da Dabık Ovası demek zaten.

 

Mercidabık sonrasında Hilafet Türklerin, Osmanlı Hanedanının eline geçmişti.

 

Şimdi durum farklı. Bu defa İslam adını kullanarak dünyanın başına bela olan bir terör örgütüne karşı yapılıyor harekat.

 

Dün hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş da söyledi; Suriye'de olduğu gibi Irak'ta da ortak hareket etmek önemli. Musul, NATO'daki değerlendirmelere göre de Rakka'dan daha büyük stratejik öneme sahip IŞİD'in geriletilmesinde.

 

İşbirliği alanında başka önemli gelişmeler de var.

 

Erdoğan'ın ısrarı üzerine Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Ermeni soykırımı iddiaları konusunda Parlamentonun aldığı kararla arasına mesafe koyması üzerine Alman milletvekili heyeti bugün İncirlik üssünü ziyaret ediyor.

 

Bunu Alman parlamentosunun IŞİS'e karşı kullanılmak üzere AWACS casus uçaklarını Türkiye dahil bölge üslerine göndermesinin izlemesi bekleniyor.

 

Bütün bu gelişmelerin Türkiye ve ABD aradında YPG/PKK ve Fethullah Gülen nedeniyle yaşanan derin görüş ayrılığı sürerken meydana gelmesi de işin bir başka ilginç yanı.

 

Ama siyaset zaten hep karşıtını içinde barındırmaz mı?

 

 

X