"Muhammet Kösle" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Muhammet Kösle" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Muhammet Kösle

‘İlle de edep ille de edep’

Türkçe şiirin öncüsü ve tasavvuf şiirinin en önemli ismi olan merhum Yunus Emre’nin çok hoşuma giden sözlerindendir “İlle de edep ille de edep” Evet, edeptir biz insanı diğer canlılardan üstün ve farklı kılan. Öyle bir anlamlı söz ki bu, binlerce örnekle üretirsin.

‘İlle de edep ille de edep’

ŞEHRİN MERKEZİ

Tıpkı on kare olarak çektiğim ve beşini utanarak paylaştığım edepsizlik örneklerimizden olan bu durum gibi. Şehrin merkezindeki harika dinlenme alanını her gün bu hale getirenleredir sözüm.

‘İlle de edep ille de edep’

Sizler hangi millettensiniz, çok merak ediyorum. Dere yanındaki bisiklet kullanım alanı, dinleme ve yürüyüş alanı gibi fevkalade güzel ortamı bu hale getirmek... Bundan büyük edepsizlik mi olur? Hele ki, ‘Şehrin merkezi’ deyince ‘burası neresi? Diye merak ettiğinizi de tahmin edebiliyorum. Burası, şehrin ortasında merkezde olmasına rağmen hizmetlerimize yeni sunulmuş olmasıyla alakalı olarak çoğumuzun bilmediği bir adrestir. Burası BUSKİ Genel Müdürlüğü karşısındadır. Azınlık olan edepsizlere teslim etmeyelim yarınlarımızı... Büyükşehir Belediyesi’nin de dikkatlerine diyerek...

ÖĞRENCİYE BARİ YAPMAYIN

‘İlle de edep ille de edep’

Dört ayrı lisenin 13 öğrencisi tarafınca yollanan e-postayı okuduğumda açıkçası çok üzüldüm. Ana mantığı ‘öğrenciler ders stresinden uzaklaştırılıp, gönüllerince ve özgürce eğlensinler’ diye yorabileceğim etkinlikle alakalı. BALFEST adı altında dört gün önce, Balat Atatürk Kent Ormanı’nda gerçekleştirilen etkinliğe; Can Bonomo, Sattas, Fatma Turgut, Adamlar ve Kosmonotosman konuk sanatçı olarak katılmışlar. Sadece 14-18 yaş arasındaki öğrencilerin katılabildikleri etkinliğin biletleri 50- 80 lira arasında satılmış. Binlercesi öğrenci…

SU DAHİ 4 KAT FİYATA SATILDI

Bilet fiyatları oldukça pahalı… Diyelim; hadi buna eyvallah! Alan içinde kurulu ve asla yetersiz olan iki iğrenç tuvaletten, suyun bile normalinden 4 kat daha pahalıya satılır olmasına kadar… Festival girişinde öğrencilerin ellerinde ve çantalarında getirdikleri su ve bisküvi gibi ihtiyaçların yanlarında bulundurulmasına izin verilmemesi gerçekten büyük ayıp. Paraya tapar hale gelmişiz maalesef. Ancak, harçlıklarından tasarruf ederek arttırdıkları paralarıyla buraya gelen öğrencilere bari yapmayın bunu ne olur. Sevgili gençler. Umarım bu bildiriminiz dikkate alınır da önümüzdeki etkinliklerde aynı sorunlar sebebiyle başka arkadaşlarınız da sizler gibi mağdur edilip üzülmesinler.

HÜRRİYET BURSA YAZDI, SORUNLAR ÇÖZÜLDÜ

‘İlle de edep ille de edep’

‘ORHAN AMCA SEN ÇOK YAŞA’

başlıklı yayımımız sonrası en nihayetinde kesinlikle gereksiz olan 1. Murat Hüdavendigar Külliyesi’nin ıslak hamurla (!) yapıştırılmasıyla alakalı olan düşen harflerin tekrar yapıştırıldığına şahit oldum. Zahmet verdik, kusura bakmayın lütfen! Ayrıca Orhan amcanın: “Camideki mihrabının yanında bulunan tarihi saat de19 yıl oldu bir durdu ki, o duruş… Onu da çalıştırsınlar be oğlum. Hepinizi çok seviyorum.” Dediği saat de çalışmaya başlamış. Gözün aydın olsun Orhan amca.

X