"Mete Tamer Omur" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mete Tamer Omur" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mete Tamer Omur

Ortaklık bu kez oldu

Ortaklık kültürü anlamında geçmişte kötü örnekleri olan İzmir’de tablo değişiyor. Alsancak Limanı’nın özelleştirme süreciyle yeniden canlanan kültür, Mistral GYO ile başarıya ulaştı. Bir yandan inşaat alanında yeni yatırım planları yapan bir grup İzmirli iş insanı, gıda alanında da güçbirliğine gitti.

İZMİR’in önde gelen işadamlarının ortaklığında kurulan Mistral Yapı Gayrimenkul’ün ilk projesi olan Mistral İzmir’de yaşam başladı. 2012’de kurulan ve 14 Mart 2016 tarihi itibariyle Sermaye Piyasası Kurulu’ndan gerekli izinleri alarak GYO statüsü kazanan Mistral GYO A.Ş.’nin İzmir Bayraklı’da hayata geçirdiği projede konut-ofis-otel-açık hava çarşısı ve yaşam merkezi konsepti dikkat çekiyor. Mistral GYO Yönetim Kurulu Başkanı Önder Türkkanı, Mistral İzmir’de gelinen son durumu ve gelecek planlarını değerlendirdi.

Ortaklık bu kez oldu


Çarşı hareketlendi

“Mistral İzmir örneği başarılı olmalı ki, yeni işler için heveslenelim” diyen Türkkanı, “Dövizdeki hareketlilik, siyasi olaylara rağmen yapı şu ana kadar çok iyi gitti. 30 mağazanın yer aldığı çarşı hareketlenmeye başlandı. Bunun ilk adımını modern spor, spa ve fitness merkezlerinden biri olan Carrera Mistral’le attık. Bir fenomen haline gelen Köfteci Yusuf açıldı. Köfteci Yusuf buraya çok özel butik bir şubeyle geldi. Çok özel bir kahveci olan MOC, İzmir’deki ilk şubesiyle projede yerini aldı. Birkaç ay içinde çarşıda kaliteli yemeğin, sporun, sanatın ve eğlencenin odağındaki tüm mağazalar dolacak” diye konuştu.

O kültür canlanıyor

EGS sonrası İzmir’de çok ortaklı kültürünün büyük bir hayal kırıklığı yarattığına dikkat çeken Önder Türkkanı, “Bu yapıyı tersine çevirmek için çalışıyoruz. Bunun ilk adımını da İzmir Alsancak Limanı’nın özelleştirme sürecinde yaptık. İzmirli iş insanları kaç yıl önce liman için 1 milyar dolarlık teklif verdi. Kazanamadık ama kazanmayarak da ne kadar doğru yaptığımız ortaya çıktı. 2012’de de aralarında Lucien Arkas, Haydar İnaç, Tufan Ünal, Deniz Barçın, Erdoğan Atay Holding A.Ş. gibi önemli iş insanları ve şirketlerin yer aldığı yapıyla Mistral Yapı kuruldu. Biz farklı alanlarda da bu ortaklık kültürünü canlı tutmak adına adımlar atmaya devam edeceğiz. İnşaat özelinde ise araştırmalarımız sürüyor” görüşünü paylaştı.

Ortaklık bu kez oldu

YENİ OLUŞUM, EGE LEZZETLERİ ATÖLYESİ
ORTAKLIK kültürünü canlı tutmak adın altı ortakla Ege Lezzetler Atölyesi’ni kurduklarını anlatan Önder Türkkanı, “Bu ortaklığın ilk yerini Mistral İzmir’de açıyoruz. Zeytin... Ağırlıklı zeytinyağlı yemeklerden oluşan bir menü olacak. Doğrudan üreticiyle tüketiciyi buluşturacağımız bir yapı olsun istedik. Kaliteli gıdanın insanlarla tanışmasını istiyoruz. Bu topraklarda üretilen ürünler sofralara gelecek. Yıllar önce ekonomik krizin yaşandığı bir dönemde yabancı bir bankacı, zengin yemek çeşidimizi görünce, ‘Siz tüm sıkıntıları çözersiniz. Her yemek krizlere çare olur’ demişti. Bu mantıkla adımlarımızı atıyoruz. Ege Lezzetler Atölyesi’nin farklı etkinlikleri de olacak. Yemek atölyesinden konferansa birçok etkinlik planlıyoruz” diyerek, sadece tüketen değil, işin arka metninin de bilinmesini istediklerini söyledi.

OTEL YÜZDE 100 DOLDU
TÜRK ve İtalyan mimarların ortak çalışmasının ürünü olan Mistral İzmir’de estetiğin yanında kullanılan akıllı teknolojinin hem yaşam kolaylığı, hem de tasarrufu sağladığını ifade eden Önder Türkkanı, “Konut kulesi 38, ofis ise 48 kat. İlk sekiz katta yer alan Four Points by Sheraton da açıldı. Ve geçtiğimiz ay otel yüzde 100’e varan doluluğa ulaştı. Bu da başarının bir göstergesi” dedi.

***
 

Örnek daire tamam

Ortaklık bu kez oldu


ONTAN İnşaat’ın yeni projesi Modda Bulvar’ın satış ofisinin ardından örnek dairesi de hizmete girdi. Ontan İnşaat Satış ve Pazarlama Direktörü Özgür Güzel, projeye gösterilen ilgiden memnun olduklarını söyledi. Güzel, “İzmir’in sosyal projesi Modda Bulvar’ın örnek dairesi de hizmete girdi.

Ortaklık bu kez oldu

Örnek dairemiz haftanın 7 günü gezilebilir. İzmir’deki inşaat sektörü hızla gelişmeye devam ediyor. Bu hızlı büyümenin içinde yer alan Ontan İnşaat, yenilikçi ve farklı çalışmalara imza atmaya devam ediyor” dedi.

Ortaklık bu kez oldu

Akvaryum ve müzeler

Projenin 1+1’den 4+1’e farklı tip daire seçeneklerinin yer aldığı bin 50 konuttan oluştuğunu dile getiren Özgür Güzel, “Projenin ilk etabının teslim tarihi 2019. İsteyene teras, isteyene bahçe, isteyene ise deniz manzarası seçeneği sunuyoruz. 195 bin TL’den başlayan fiyatlar lokasyon, sosyal donatılar ve ünite büyüklükleri göz önünde bulundurulduğunda hem yatırım, hem de oturma amaçlı ev almak isteyenlerin ilgisini çekiyor. Çarşısı, restoranları, akvaryumu, bilim ve sanat müzeleri, kafeleri, açık ve kapalı yüzme havuzları, spor salonu, tıp merkeziyle şehrin tüm renklerini müşterilerinin ayağına getirmeyi planlıyoruz” ifadesini kullandı.

Ortaklık bu kez oldu

 

***
 

İhtiyaçlar arttı
fiyatlar yükseldi

TÜİK’in Ocak-Ekim 2017 dönemini kapsayan konut satış verilerine göre Torbalı, en çok ev satılan ilçeler ve konut adedi sıralamasında dördüncü oldu. Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, Ayrancılar’daki İZBAN, otoban gibi ulaşım olanakları, sanayileşme ve buna paralel olarak artan konut ihtiyacıyla birlikte özellikle son 1 yılda arsa fiyatlarının yükseldiğini belirtti. Olgun, şöyle devam etti:

Ortaklık bu kez oldu

20 bin yeni konut

“Torbalı, Ayrancılar, Pancar ve Kuşçuburun gibi bölgelerde sanayileşme nedeniyle artan beyaz yakalı nüfusun konut ihtiyacını karşılamak için yapımına başlanan lüks konutlar da dikkat çekiyor. Özellikle artan nüfusu karşılamak için yapılan inşaat projeleri sıradan olmanın ötesinde markaları ve kaliteleri ile ilgi görüyor. Arsa sahiplerinin orta ve uzun vadede kazançlı çıkacağı Torbalı’da, plan proje ve imar çalışmaları devam ediyor. Torbalı’nın da nüfusu her geçen yıl giderek artıyor. Bölgede kamu sektörü, kurumsal şirketler ve özel sektör projelerinin yapımı da sürüyor. İzmir’e ve havalimanına olan yakınlığı, geniş arazi yapısı, ulaşım imkanları ve sanayi bölgelerinin kümelendiği bir yer olan Torbalı’da 20 bin civarı yeni konut yapılması öngörülüyor.”

 

Konut satışında büyüme sürüyor

GAYRİMENKUL sektörünün 11 aylık performansı belli oldu. TÜİK, Ocak-Kasım 2017 döneminin konut satış verilerini açıkladı. 11 ayda satılan 1 milyon 276 bin 342 konutun 195 bin 107’si Ege’nin 7 kentinde satıldı. 2016 Ocak-Kasım döneminde Ege’de 180 bin konut satılmıştı. Bir önceki döneme göre yüzde 5’lik büyümeyle 75 bin 879 konut satışıyla Ege’nin lideri, Türkiye’nin üçüncüsü yine İzmir oldu.

X