"Mete Tamer Omur" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mete Tamer Omur" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mete Tamer Omur

Olmazsa olmaz güvenlik ve otopark

DAHA düne kadar ‘Başımı sokacak bir evim olsun yeter’ sözünün yön verdiği gayrimenkul sektöründe devir değişti. Artık insanların konut ya da ofis alırken ilk baktıkları şey güvenlik ve otopark. Eğer bunlar yoksa o alışveriş başlamadan sonlanıyor. İşte bu kriter birçok inşaat firmasının da olmazsa olmazları arasında. 2010’da kurulan Atek Yapı da bu bilinçle projelerinin ana temelini oluşturanlardan...

Olmazsa olmaz güvenlik ve otopark


Atek Yapı Gayrimenkul Geliştirme Koordinatörü Tolga Hikmet Duğles’le hem sektörün son durumunu, hem de gelecek planlarını konuştuk. İzmir’de yılın ilk 7 ayında 5 bine yakın konut satışının gerçekleştiğini anlatarak söze başlayan Duğles, satılan konutların yarıdan fazlasının yeni olduğuna dikkat çekerek, “İzmir’de bir talep var. Nüfus sürekli artıyor. Artan taleple birlikte insanların ihtiyaçları ve öncelikleri de değişti. Artık bir kompleks isteniyor. Burada da öncelik güvenlik ve otopark. Bunlardan sonra çeşitli sosyal donatılar geliyor. Şu anda bu 2 unsur kent merkezlerinde ancak yüksek yapılarda çözüm buluyor” diyerek hayata geçirdikleri projeleri bu unsur odağında yaptıklarını paylaştı.

Olmazsa olmaz güvenlik ve otopark

2016 Mayıs’ta tamam

Gayrimenkul sektöründe ilk projelerini Buca’da yaptıklarını anlatan Tolga Duğles, “Onun tamamladık ve teslim ettik. Daha sonra Karşıyaka’da ortak bir yapı ile yeni projeye başladık. Orada da inşaat yüzde 95 tamamlandı. Oturanlar var. Satışlarımız yüzde 90 seviyesinde. Son projemiz ise Yeni Kent Merkezi’nde yapımı devam eden Atek Adress... Prestij projemiz. İş merkezi olarak projelendirilen ve 130 ofisin yer aldığı Atek Adress 28 katlı. Birçok ihtiyaca yanıt veren iş merkezinde 70 metrekareden 260 metrekareye değişen ölçülerde ofisler bulunuyor. Oldukça iyi bir lokasyona sahip. Şu anda yarısı satılmış durumda. 2016 Mayıs’ta tamamlamayı planlıyoruz. Temelden alanlar şu ana kadar yüzde 40 prim yaptı. Proje tamamlandığında bu yüzde 60’ı bulacak. Biz kazandığımız gibi müşterimiz de kazansın” diyerek yürüttükleri projeler hakkında bilgi verdi.

Olmazsa olmaz güvenlik ve otopark

ÖNCE KONUT, SONRA TÜRKİYE
Atek Yapı’nın gelecek planlarıyla ilgili de bilgi veren Tolga Duğles, kentin çeşitli noktalarında arsa stoklarının bulunduğunu ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti: “Güzelbahçe’de bir arsamız var. Burada bir konut projesini hayata geçirmeyi planlıyoruz. Şu anda çalışmalar sürüyor. Ya villa ya da yoğunluğu az bir konut üreteceğiz. 2016’da Atek Adress’in tamamlanmasıyla birlikte bu projeye başlamayı planlıyoruz. Bunun yanında Çeşme’de bir takım planlarımız bulunuyor. 2010’dan bu yana doğru ve iyi projeler ürettiğimiz için marka bilinirliğimiz çok iyi durumda. Orta vadede ise Türkiye çapında ses getirecek işlere imza atmak gibi bir planımız var.”

Olmazsa olmaz güvenlik ve otopark

KONUT SATMAK DAHA KOLAY
Konut ve ofis satışı arasında ciddi bir farkın varlığına dikkat çeken Tolga Duğles, “Konut satışı daha kolay. İnsanların öncelikli gündemi bir evi olması. Dolayısıyla ofis gibi yapılar ikinci planda kalıyor. Ama biz şu an bulunduğumuz bölgede en iyi fiyat politikasıyla tüketicinin karşısına çıktığımız için bu zorluğu çok hissetmedik. Şu an dövizde yaşanan gelişmeler nedeniyle bazı girdilerimizin fiyatı artmış durumda. Ama biz bunu fiyatlarımıza yansıtamıyoruz. Nereye kadar devam eder bilmiyoruz” dedi.

DÖNÜŞÜMDE FIRSAT KAÇTI
İzmir’de en büyük sorunlarının başında yatırım yapacak arsa bulamamanın geldiğini söyleyen Tolga Duğles, “Bunun çözümü kentsel dönüşümden geçiyor. Ama orada da sorun var. Çünkü İzmir’de yaşanan şu an bina bazlı bir dönüşüm. Eskisini yık, yenisini yap. Bu kentsel dönüşüm olmuyor. Ne altyapı var, ne sosyal bir donatı. Galiba İzmir kentsel dönüşümü tam anlamadı ve bir fırsatı kaçırdı” diye konuştu.

****

Yeni yaşam merkezi

EGE’nin yeni eğitim bölgelerinden biri olarak gösterilen Seyrek, yeni yaşam merkezi haline gelmeye başladı. Burada pay sahibi olanlardan biri de Yücesoy Mühendislik... Firma, hayata geçirdiği ‘Stüdyo City’ ile bölgenin gelişimine katkı koyuyor. Studio City’nin ilk 3 etabının satış rekorlarıyla tamamlandığına dikkat çeken Yücesoy Mühendislik Satış Müdürü Asil Yavuz, gelen talep doğrultusunda 4’üncü etabın satışlarına başladıklarını duyurdu. Yavuz, Buca’da öğrencilere yönelik 1+1 projeleriyle başlayan sistemin o bölgenin değerine değer kattığını ifade ederek, ekledi:

Olmazsa olmaz güvenlik ve otopark

Bin konuta doğru gidiyor

“26 yıllık firma şimdi de Seyrek’te bu mantığı sürdürüyor. Stüdyo City projesine 16 ay önce başladık. Gediz Üniversitesi’nin bulunduğu bölgede konumlandırdık. Yine Buca’da olduğu gibi modern bir üniversite şehri yaratmak için yola çıktık. Sadece İzmir iştirakinin oluşturduğu, İzmir’in en büyük konut projesini yapıyoruz. İlk etap 76 konuttan oluşurken, şu anda stokumuz bin konuta doğru yol alıyor. İlk 3 etabın satışlarını çok önceden başarıyla tamamladık. Özellikle 3’üncü etabın satışında ilk 3 haftada yüzde 70 rakamına ulaşmıştık. Bu İzmir’de rekor bir satış. Şimdi ise 4’üncü etabın satışlarına başladık. Burada 3+1 ve 4+1 konutlar var.”

Olmazsa olmaz güvenlik ve otopark

ÇARŞI GELİYOR
Seyrek’te yaşamı kolaylaştırmaya yönelik çarşı projesini de hayata geçirmeye hazırlandıklarını ifade eden Asil Yavuz, “Yeni projede alt katlar ticari alan, üst katlar konut olarak planladı. Karşıyaka Otobanı’nın da açılmasıyla bölgenin böyle bir çarşıya ihtiyacı olduğunu gördük. Hem öğrenci, hem akademisyen, hem de bölgede yaşayanlar için böyle bir ticari alana ihtiyacı var. Burada restoranlar, kafeler, mağazalar ve market olacak” bilgisini verdi.

X