"Mete Tamer Omur" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mete Tamer Omur" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mete Tamer Omur

Seçimler geçsin bakarız

HERHALDE inşaat sektörünün son dönemde keyfini kaçıran en büyük konu seçim...

Haksız da sayılmaz! Tam, “7 Haziran’ı atlattık” diyen sektörün gözü kulağı şimdi de 1 Kasım’da. Hem sektör, hem de konut almayı planlayanlar bu aralar, “Şu seçim bir geçsin, bakarız” söylemini çok sık kullanır oldu. Nurem İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Uzun da, hem konut, hem endüstriyel yapı alanında birçok kişinin planlarını 1 Kasım’a göre yaptığını söylüyor. Uzun’la hem 1 Kasım’ın gölgesinde yoluna devam eden gayrimenkul sektörünü, hem de projeleriyle gelecek planlarını konuştuk. Bugün endüstriyel yapı ve konut alanında faaliyetlerine devam eden Nurettin Uzun, her iki alanda da bir duraklamanın varlığına dikkat çekiyor. Uzun, sektörün son durumunu ise şöyle özetledi:

Seçimler geçsin bakarız

 

BEKLEYELİM GÖRELİM

“Konut alanında İzmir’de bir talep daralması var. Eskisi kadar hızlı olmasa da üretim devam ediyor. Şu an herkesin gündemi seçime kilitlenmiş durumda. İnsanlar bu dönem kendini piyasadan çekme yönünde adımlar atıyor. Tabii bu sadece bizim sektöre özgü değil. Şu an birçok alanda yaşanan bu aslında. Biz bunu endüstriyel yapı alanında da görüyoruz. Ağırlıklı olarak yabancılara tesisler üretiyoruz. Geçen yıl onlara hiç proje yapmadık. Yerlide de durum farksız değil. Proje ve yer hazır ama, ‘Bbekleyelim görelim’ politikası uygulanıyor. Frene basılıyor.”

YURTDIŞINDA DA VARIZ

Nurem İnşaat olumsuz tabloya rağmen bu yıl iki dünya deviyle anlaşma sağladı. Nurettin Uzun, Japon-Amerikan ortaklı Lansinoh’un Ege Serbest Bölgesi’ndeki, Belçikalı Lorraine’ninr de Manisa OSB’deki fabrika inşaatlarını üstlendiklerini ifade ederek, “Bunun yanında şu an Cezayir’de Tosyalı’nın fabrikasının ilkini bitirdik, ikincisine de yakında başlayacağız. Bizim amacımız artık hem iç piyasada, hem de yurt dışında iş yapmak. Afrika ve Ortadoğu hedef pazarlarımız arasında. Şu an çalışmalarımız sürüyor. Yurt dışı hamlemiz hem endüstriyel yapıda, hem de konutta olacak. Buna yanıt verebilecek ciddi teknik kadromuz var” diyerek, şirketin gelecekteki yol haritasını aktardı.

Seçimler geçsin bakarız

FİYATLARI KÖPÜRTMÜYORUZ

1992’de kurulan Nurem konutla başlayan öyküsünü zamanla endüstriyel yapılarla devam ettirmiş. 4-5 yıldır yeniden konutta hamle yaptıklarını anlatan Nurettin Uzun, şu an iki konuda da yarı yarıya bir durumun söz konusu olduğunu söylüyor. Konut alanında Sürmeli GmG ile birlikte hareket ettiklerini ifade eden Uzun, geçen yıl Aliağa’da başladıkları ve hızlı satış grafiğiyle dikkat çeken SN Park Plus’la ilgili şu bilgileri verdi: “Son 1 yılda 750 konuttan yüzde 80’ini sattık. Kalan kısmı da 14 Kasım’da düzenleyeceğimiz lansmanla satışa çıkarmaya hazırlanıyoruz. Çok ciddi talep var. Bir yıl önce 80 bine liraya alınan konut şu an 120 bin liraya satılıyor. 1+1 daireler bin ile bin 200 liradan kiraya veriliyor. Projeye yatırılan para kira karşılığı olarak 80 ay gibi sürede kendini amorti ediyor. Bu sürenin Türkiye ortalaması 250 ay. Kaliteli, hızlı ve ekonomik fiyat prensibiyle yol alıyoruz. Fiyatları köpürtmediğimiz için satışta sıkıntı yaşamıyoruz. Tabii Aliağa’da devam eden yatırımlarla birlikte bölgeye iş gücü akını da var.”

Seçimler geçsin bakarız

HEDEF 2 BİN KONUT

2016 hedeflerine de değinen Nurettin Uzun, altı AVM, üstü konut şeklinde İzmir’de bir projelerinin bulunduğunu dile getirerek, “25 bin metrekare kiralanabilir, 200 bin metrekare de inşaat alanı olacak. 980 daire var. Bunun dışında Manisa’da planlarımız söz konusu. 2016’da yatırımcısına kazandıran projelerle yolumuza devam edeceğiz. Şu an yılda 700-800 konut üretiyoruz. 2016’da bu bin 200’ü bulur. Daha sonra 2 bin konutla yolumuza devam etmek istiyoruz” diyor.

 

 

X