"Mete Tamer Omur" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mete Tamer Omur" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mete Tamer Omur

Lüksün lüksü geliyor

SON yıllarda İzmir’de gayrimenkul sektörü oldukça hareketli bir dönem yaşıyor. Özellikle İzmir’in Manhattan’ı olarak adlandırılan Bayraklı-Turan aksında projeler hızla yükseliyor. Yenileri de yolda. Bunlardan biri de 2015’in ilk çeyreğinde temelinin atılması planlanan Küçükbay Grubu’nun 52 katlı kulesi. Yüzde 30’u konut, yüzde 70’i ofis olarak tasarlanan ve 3 yılda tamamlanması hedeflenen proje, ultra lüks yapısıyla dikkat çekiyor. Projenin değeri de bunu yansıtıyor: Tam 250 milyon dolar... Yeni kent merkezindeki arsalarla ilgili sessizliğini koruyan Küçükbay Grubu, gayrimenkul sektörüne iddialı giriş yapmaya hazırlanıyor. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Küçükbay’la hem yeni projelerini, hem de bir süredir ilgilendikleri ‘Basmane çukuru’ olarak anılan Dünya Ticaret Merkezi’nin bulunduğu alanla ilgili düşüncelerini konuştuk. Yeni Kent Merkezi’nde bulunan Başarı Okulları’nın arazisinde yapacakları proje için ruhsat aldıklarını söyleyen Küçükbay, şu bilgileri paylaştı:

Lüksün lüksü geliyor

52 KATLI KULE OLACAK

“52 katlı bir proje. 90 bin bürüt kullanım alanı olacak bir yapı. 2015’in ilk ya da ikinci çeyreğinde temel atmayı planlıyoruz. Bu projeyi İstanbul’dan sektöründe iyi olan bir markayla birlikte yapmak istiyoruz. Şu anda 3 firmayla görüşme halindeyiz. Yakında kararımızı vereceğiz. İstanbulluların İzmir’e yoğun ilgisi var. Biz de bu ilgiyi değerlendirelim istedik. Daha sonra bu işin işletmesi de önemli olduğu için iyi bir markayla partnerlik yapmak istiyoruz.”

DEĞERI 250 MILYON DOLAR

Yüzde 30’u konut, yüzde 70’i ofis olarak tasarlanan ve 3 yılda tamamlanması planlanan projenin ultra lüks olacağını ifade eden Ahmet Küçükbay, “Çok ferah bir yapı olacak. Bu nedenle üretim maliyetleri biraz yüksek. 250 milyon dolar gibi bir değer öngörüyoruz. Metrekare fiyatlarının 4 bin dolardan başlayacağı bir proje olacak” dedi.

Lüksün lüksü geliyor

5 YILLIK VADESİ VAR

İZMİR’de bir diğer arsalarının Alsancak Limanı’nın girişinde olduğunu anlatan Ahmet Küçükbay, 10 dönümlük arsanın bulunduğu alanda imarla ilgili işlemlerin henüz netlik kazanmadığını, bu nedenle gelecek sonucu beklediklerini söyledi. Küçükbay, Bornova’daki fabrikanın yer aldığı alanla ilgili de düşüncelerinin olduğunu ifade ederek, “Bu alanda ciddi hareketlilik var. Teklifler alıyoruz. Ama burayı 5 yıl sonra değerlendireceğiz” dedi.

"ÇUKUR"DAN VAZGEÇTİ

AHMET Küçükbay’ın, TMSF tarafından iki kez ihaleye çıkarılan ancak teklif verilmeyen Dünya Ticaret Merkezi’nin bulunduğu alanla ilgilendiği biliniyor. ‘Basmane Çukuru’ olarak adlandırılan bölge, Küçükbay’ın yanı sıra Rıza Akça, Mesut Sancak ve Mustafa Kürkan’dan oluşan konsorsiyumun yakın markajında. Ahmet Küçükbay, süreci şöyle özetledi: “Ciddi olarak bu işi ele aldık. ‘İzmir’in bir utancını çözelim’ dedik. Sosyal sorumluluk mantığıyla baktık. Tabii, ‘Zarar etmeden nasıl çözeriz?’ diye uğraştık. Büyük emeği olan Kemal Zorlu’yla görüştük. Ama gelinen son noktada yaptığımız değerlendirmelerin ardından ben kendi adıma yer almama kararı verdim. Artık Dünya Ticaret Merkezi ile değil, kendi projelerimize yoğunlaşacağız.”

X