"Mete Tamer Omur" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mete Tamer Omur" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mete Tamer Omur

Konut açığı sürüyor projeler yükseliyor

SİYASİ belirsizlik, seçimler, ekonomideki durgunluk ve faizlerde beklenen artış... Tüm bu olumsuz tabloya rağmen Ege gayrimenkul sektöründe hareketlilik sürüyor. Konut satışlarında 2014’e kıyasla artışın yaşandığı 2015’te ayrıca birçok yeni proje de hayata geçti, önümüzdeki günlerde de devam edecek. Uzunyayla Group Narlıdere’de 25 milyon liralık yatırıma başladı. Hak İnşaat Urla’da lüks villaların yanı sıra Buca’da öğrenci yurdunu gündemine aldı. Aslında tüm bu yaşananları Tanyer İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer’in, “Mevcut stok yeterli değil, İzmir’de konut açığı sürüyor” sözü açıklıyor. Tabii tüm bunların yanında sektörün ve ev almayı planlayanların gözü 1 Kasım’daki seçimlerde.

ÜÇÜNCÜ PROJE BAŞLADI

Konut açığı sürüyor projeler yükseliyor

İNŞAAT, sanayi, enerji ve dış ticaret alanlarında hizmet veren Uzunyayla Group, İzmir’de 3’üncü projesine başladı. Kentte daha önce 30 milyon TL’lik yatırımla ‘İzmir Evleri’ ve ‘Uzunyayla Evleri’ projelerini tamamlayan Uzunyayla Group, Narlıdere’de yapımına başladığı yeni projesi ‘Teras Gökyüzü’ ile bölgeye değer katmayı hedefliyor. 10 bin dönüm arazi üzerinde toplam 91 konutun yer alacağı projede sıra dışı bir mimari yapı ortaya koyduklarını kaydeden Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Uzunyayla, “Projemiz eğimli bir arazi üzerinde konumlanıyor. Projesi M artı D Mimarlık tarafından çizilen Teras Gökyüzü, Körfez’e hakim konumu, teras bahçeleri ve yeşil alanlarıyla birlikte çevreci yapısıyla dikkat çekiyor. 7 bin 500 metrekarelik yeşil alanı, projeyi çevreleyen yürüyüş ve koşu parkuru da ev sahipleri için özel olarak tasarlandı” bilgisini paylaştı.

Konut açığı sürüyor projeler yükseliyor

25 milyon liralık yatırım

‘Teras Gökyüzü’ projesi için 25 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirdiklerini söyleyen Uzunyayla, projeyle ilgili şunları aktardı: “Teras Gökyüzü’nde toplam 140 araçlık açık ve kapalı otopark alanı, 2+1, 3+1 ve 4+1 tiplerinde 91 daire, botanik bahçeli ve teraslı evler, camlı asansör, özel güvenlik, yeşil alanlar, havuz, spor salonu, tenis ve basketbol sahası, 16 farklı sektörde hizmet verecek mini çarşı yer alıyor. Proje 2017’de tamamlanacak.”

SEFAKÖY’E MALİKANE

Konut açığı sürüyor projeler yükseliyor

BUGÜNE kadar binlerce aileyi ev sahibi yapan Hak İnşaat, Urla Sefaköy’de 7 villadan oluşan özel bir projeye başladı. Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Bilgili, projeyle ilgili şu detayları paylaştı: “Projemiz yaklaşık 170 bin metrekare arazi üzerine kuruluyor. Büyüklükleri 300-450 metrekare arasında değişen villaların her biri özel tasarlanmış ultra lüks malikane. Diğer projelerimizde olduğu gibi burada da bugüne kadar yapılmayanı yapıp farklı olmak istiyoruz.”

Konut açığı sürüyor projeler yükseliyor

Gündemde yurt dışı var

“Buca’da yeni bir kent doğuyor” sloganıyla yapımına devam ettikleri ‘Kent Buca Evleri’nin dışında Buca Tınaztepe’de 3 bin 200 öğrenci kapasiteli bir öğrenci yurdu projelerinin de bulunduğu bilgisini veren Bilgili, “Dokuz Eylül Üniversitesi’nin kampüsünün bulunduğu alanda yapacağımız yurtla ilgili ön sözleşme imzalandı. Yurt dışıyla ilgili de planlarımız var. Arap ülkelerinde çok önemli kuruluşlarla projelerle ciddi teklifler alıyoruz” dedi.


TALEP ÇOK, KONUT AZ

Konut açığı sürüyor projeler yükseliyor

YENİ projelere hazırlanan Tanyer İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer, İzmir’de konut satış talebinin yüksek olduğuna dikkat çekerek, “Ancak, mevcut konut stoku yeterli değil. İzmir’de konut açığı hala sürüyor” dedi. İnsanların artık daha bilinçli olduğunu ve fiyat kalite orantısına daha çok dikkat ettiğini belirten Tanyer, şöyle devam etti:
“İzmir geçmişten beri gözde bir kent oldu ve nitelikli göç alıyor. Bu anlamda parlayan bir yıldız. Yeni yapılacak konutların satışlarının da sürekli olacağını düşünüyorum. Zira İzmir cazibesi yüksek bir kent. Planlı Ancak, pe düzenli hareket edilmeli. Öncelikle kentin altyapı sorunları çözülmeli. Gelecek kuşaklara daha yaşanabilir bir kent bırakmamız gerekiyor. Bu konuda insanı ve yaşamı merkeze alan, çocuklarımızın geleceğine yönelik projeler üretelim istiyoruz.”

Fiyatlar artacak

Münir Tanyer’in dikkat çektiği başka bir konu da artan girdi maliyetleri... Bunun müteahhitleri zorladığını dile getiren ve konut fiyatlarında yakın zamanda artış olacağının sinyalini veren Tanyer, “Eğer konut ihtiyacı olan varsa bu dönemde yılbaşına kadar almalarını tavsiye ederim. Gayrimenkulün önümüzdeki dönemde çok daha fazla prim yapacağını öngörüyorum. Diğer yatırım araçları gayrimenkul kadar kazandıramaz. Yatırım yapmak isteyenler önümüzdeki yıl bu düşüncelerimizin ne kadar doğru olduğunu görecekler. Konut kredi faizleri arttı. Seçimler ve hükümet kurulma sürecinin ardından gayrimenkul sektörü de düzene girecek” öngörüsünü paylaştı.

X