"Mete Tamer Omur" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mete Tamer Omur" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mete Tamer Omur

İkinci yarı satışları kurtardı

YILA faiz artışıyla ‘Merhaba’ diyen, sonrasında Türkiye’yi sarsan operasyonların etkisinde kalan ve seçimlerle beklemeye geçen gayrimenkul sektörü, 2014’ün ikinci yarısında tekrar toparlanmayı başardı. Yılın ilk yarısını düşüşle kapatan sektör, son aylarda yaptığı satışlarla, bir önceki seneye kıyasla az da olsa büyümeyle kapattı. Ege’nin 8 kenti, TÜİK verilerine göre 2014’ün 11 ayını yaklaşık 160 bin konut satışıyla kapattı. 2013’te ise satılan konut 158 bindi. Yani 2014’ün 11 aylık performansında bir önceki döneme kıyasla yaklaşık yüzde 1’lik artış görünüyor. Ege, 2013 toplamını ise 175 bin konut satışıyla kapatmıştı. 2014’te aralık satışlarının eklenmesiyle benzer bir sayıya ulaşacak görünüyor.

İkinci yarı satışları kurtardı

2015 nasıl olacak?
Evet, herkesin merak ettiği soru bu... 2015 nasıl olacak? 2015 riskli bir yıl. Yine bir seçim var. Hal böyle olunca ister istemez piyasalar buna bağlı bir bekleme trendine girecek. Tabii riskin olduğu yerde fırsat da var. 2015 bu anlamda bonkör bir yıl... Faizlerde şimdilik bir değişiklik olmayacak gibi. Sektörü hareketlendirecek ise Ege’de bugüne kadar istenen noktaya ulaşmayan kentsel dönüşüm olacak. Yine aynı şekilde yabancıların mülk edinmesi de 2015’in Ege için fırsatlar arasında yer alıyor. Yazlık bölgelerin dışında özellikle Yeni Kent Merkezi’nde yükselecek olan kuleler yabancıların dikkatini çekeceğe benziyor. Bu arada Ege’nin konuta olan talebi de oldukça canlı. 2015’te gayrimenkul yatırım fonlarının kurulması da Ege gibi gelecek vaat eden ve ciddi potansiyeller barındıran bir bölge için bol fırsat anlamı taşıyor.

X