"Mete Tamer Omur" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mete Tamer Omur" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mete Tamer Omur

Gözler ‘Liman Arkası’ndaki ihalede

REFERANDUM süreci artık geride kaldı.

 Ekonominin lokomotifi konumundaki inşaat sektörü de mayısla birlikte büyümek için gaza bastı. Referandum nedeniyle ötelenen yeni proje ve yatırımlar bu ay itibariyle yeniden hareketlilik kazandı. Bu hareketlilik başta İzmir olmak üzere Ege’de de yaşanıyor. Bir yandan firmaların birer ikişer yeni yatırımlarını açıklamaya başladığı bölgede, öte tarafta da her geçen gün reytingi yükselen Ege’ye olan talep, yatırım ve ilgide ciddi artış var. Artışın baş aktörü konumundaki İzmir’in ise önümüzdeki ay gerçekleşecek önemli bir ihaleyle birçok yatırımcının gündeminde olması bekleniyor.

İki etap şeklinde olacak

Emlak Konut GYO ve Tariş birlikleri arasında 1 Aralık 2016’da protokol imzalanmıştı. Protokolle Emlak Konut GYO, İzmir Alsancak’ta ‘Liman Arkası’ olarak bilinen bölgede yeni bir projeyi hayata geçirmenin imzasını atmıştı. Şimdi Emlak Konut GYO, o alan için iki ihaleye çıkmaya hazırlanıyor. İki etap halinde yapılacak projenin ilk ihalesi 12 Haziran’da yapılacak. Projenin diğer etabının ihalesi ise 14 Haziran’da gerçekleştirilecek. 14.30’da yapılacak her iki ihalede de ‘açık ihale usulü’ ile ‘kapalı zarf alma’ ve ‘pazarlık-açık artırma’ olarak iki oturum halinde iki ayrı günde yapılacak.

Birçok kurum hazırlanıyor

Toplamda 143 bin 366 metrekare büyüklüğünde iki etap üzerinden gerçekleştirilecek proje, bölgenin sosyal, kültürel ve teknik altyapı ihtiyaçlarını da karşılayarak geliştiriyor. Turizm, konut, ticaret ve kültür odaklı iki etaptan oluşacak projenin İzmir’in ekonomik dinamiklerine, turizm potansiyeline ve kültürel faaliyetlerine önemli katkı sağlaması hedefleniyor. Uluslararası statüde olmayan ve konsorsiyumların katılmayacağı ihaleye başta İzmir olmak üzere İstanbul ve Ankara’dan önemli firmaların teklif vermesi bekleniyor. İzmir’de son dönemde ses getiren işlere imza atan Folkart’ın önümüzdeki günlerde ihaleyle ilgili kararını açıklaması bekleniyor.

Yüzde 40’ına konut yapılabilir

İhalenin plan notlarında ise şu bilgilere yer verildi: “Ticaret-konut-turizm alanlarında, alışveriş merkezleri, eğlence yerleri, her türlü ticaret ve turizm tesisi, otel, motel vb. konaklama tesisleri, kreş, yurt, kültürel tesis, özel sağlık tesisi, ofis, büro ve yönetim merkezleri, konut ve rezidans yer alabilir. Bu alanlarda emsale esas inşaat alanının yüzde 5’i kültürel işlevler olarak ayrılacak olup bir veya birkaçı bir arada kullanabilir. Bu alanlarda turizm-kültür kullanımı emsale esas inşaat alanının yüzde 15’inden az olamaz. Bu alanlarda yapı inşaat alanının yüzde 40’ına kadar konut yapılabilir.”

ÖNCELİK EGE BÖLGESİ
EGE’yi yakın markaja alan kurumlardan biri de Zorlu Holding. Zincirlikuyu’da Zorlu Center projesiyle 2014’te gayrimenkul sektörüne iddialı giriş yapan Zorlu Holding bu projede satışlarını sürdürüyor. Holding gayrimenkulde yatırımlarını sürdürmeyi planlıyor. Bu çerçevede de öncelikle Ege’ye açılmayı hedefliyor. Ekonomist Dergisi’ne açıklamalarda bulunan CEO Ömer Yüngül, önümüzdeki süreçte Anadolu’nun önde gelen kentlerinde gayrimenkul yatırımı planladıklarını söylüyor.

Artık İstanbul doydu

İstanbul’un doyduğunu, Marmaris, Çeşme, İzmir taraflarında arazileri olan holdingin bu noktalarda yatırımlara devam edeceğini söyleyen Yüngül, buralarda fırsat olursa Zorlu Center gibi büyük kompleksleri devreye almak istediklerini anlatıyor. Ömer Yüngül, konut, ofis, AVM, otel ve Türkiye’nin en büyük performans sanatları merkezinden oluşan Zorlu Center’ın bugün İstanbul’un en iyi adreslerinden biri olduğunu da ifade ediyor. Yüngül, bu projedeki metrekare fiyatlarının pahalı olduğu yönündeki söylemlere de net cevap veriyor. “Bulunduğu lokasyonda oturmanın bir bedeli var” diyen Ömer Yüngül, bugüne kadar satın alanlardan memnuniyetsizlik duymadıklarını söylüyor.

X