"Mete Tamer Omur" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mete Tamer Omur" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mete Tamer Omur

Fabrika yapan fabrika

GAYRİMENKUL sektörü başta İzmir olmak üzere Ege’de son yıllarda hareketli bir dönem yaşıyor. Konut açığının oldukça fazla olduğu bölgede, yükselen birçok proje bulunuyor. Ekonomideki durağan yapı, kredi ve dövizdeki hareketliliği bir kenara bırakırsak konut odaklı projeler önümüzdeki yıllarda da artarak devam edecek görünüyor. Hareketliliğin yaşandığı bir diğer alan ise yapı inşaat sektörü. Bunun en canlı tanıklarından biri de Piyapı İnşaat. Firma şu anda ağırlıklı Akhisar Organize Sanayi Bölgesi’nde olmak üzere Ege’nin farklı yerlerinde 13 fabrikanın inşaatını üstlenmiş durumda.

Fabrika yapan fabrika

800 bin metrekare tesis

Pek göz önünde olmayan ama ciddi bir ekonomik büyüklüğün olduğu fabrika inşaatı sektörünü ve şirketin planlarını Piyapı İnşaat Genel Müdürü Şiyar Ertene’den dinledik. Piyap İnşaat’ın 1993’te kurulan bir aile şirketi olduğunu söyleyen Ertene, ilk etapta altyapı işleri üzerine faaliyet gösterildiğini belirterek, “1999 kriziyle birlikte babam ve dayımın kurduğu şirket 3 yıl boyunca hiç iş yapmadı. Üniversitenin ardından 2002’de şirketi ben aldım. İnşaat mühendisi olarak kendi işimi yapma hedefiyle yola çıktım. Alan olarak da fabrika inşaatını seçtim. 2002’den bu yana da Ege’de 800 bin metrekareye yakın tesis inşaatı yaptık” dedi.

Fabrika yapan fabrika

13 noktada fabrika yapıyor

Devam eden fabrika inşaatlarıyla birlikte toplamda 500 bin metrekare kapalı alan sanayi kuruluşunun bulunduğu Akhisar OSB’de faaliyetlerinin yoğunlaştığı bilgisini paylaşan Şiyar Ertene, şöyle devam etti: “Bölgede şu an 10 şantiyemiz var. Yani Akhisar OSB’deki tesislerin yüzde 80’inde bizim imzamız var. Akhisar’ın dışında Gölmarmara, Gelenbe ve Manisa OSB’de de fabrika inşaatlarımız sürüyor. Bunun yanında yakında Salihli OSB’de bir fabrika inşaatına başlıyoruz. Söke’de ise bir AVM inşaatımız bulunuyor. Sanayiciye en hızlı ve verimli üretim yapacağı tesisleri kazandırmak gibi bir misyonla yolumuza devam ediyoruz.”

YERLİ DEVAM YABANCI BEKLEMEDE

Ekonomik durağanlık, dövizdeki hareketlilik ve siyasetteki hareketliğe rağmen birçok firma yatırım yapmaya devam ediyor. Bunun en güzel örneği ise Akhisar OSB. Şu an radyatörden otomotiv yağ tesisine, zeytin ve zeytinyağından klimaya birçok alanda bölgede yatırımların bulunduğuna dikkat çeken Şiyar Ertene, yerli yatırımcının gelişmelerden çok etkilenmediğini, ancak yabancıların daha temkinli olduğunu aktardı.

90 GÜNDE ANAHTAR TESLİM

“Biz hafriyat dahil arsayı düz alır ve anahtar teslim sahibine teslim ederiz” diyen Şiyar Ertene, birçok farklı sektöre tesis yaptıklarını belirterek, işveren tüm yatırımcıların çok kısa sürede tesisini teslim almak istediğini paylaştı. Ertene, “Onun için bizde zaman ve hız çok önemli. 30 bin metrekare bir tesisi 12 ayda bitirdik. Yine 6 bin metrekarelik bir tesisi de 90 günde tamamladık. Biraz iddialı olacak ama bu sektörde bir rekor. Bizim kadar hızlı iş yapan firma görmedim. Yaklaşık 50 kişilik profesyonel teknik kadro ve 450 kişilik saha ekibimizle sağlam ve hızlı proje teslimleri gerçekleştiriyoruz. İşin sırrı ise koordinasyon” diye konuştu.

Fabrika yapan fabrika

SANAYİCİYİ BUNALTMAMAK LAZIM

Birçok işletmenin odağında yer alan ‘müşteri memnuniyeti’ kavramı Piyapı İnşaat’ta biraz farklı işliyor. Şiyar Ertene, müşterinin işi beğenmemesi halinde yapıyı yıkıp yeniden yapabileceklerini belirterek, “Kazanmayı göze alan kaybetme riskini de satın almalı. Biz bu mantıkla çalışıyoruz. Ayrıca, sürekli olarak, ‘Bize para ver’ ya da ‘Bizim paramız ne oldu?’ diyerek müşterinin üzerine gitmeyiz. Para için kavga etmeyiz. Sanayici sıkıntılı ise rahat bırakmak gerek. Dolayısıyla şu an ekonomideki durağan yapı nedeniyle sanayiciden para istemiyoruz. Sanayiciyi bunaltırsan, o da ileride seni bunaltır. Sonuçta çalıştığımız firmalar kurumsal” diyerek şirketin olmazsa olmazlarını paylaştı.

CİRO HEDEFİ 100 MİLYON TL

Ege odaklı proje üretmeye devam edeceklerini dile getiren Şiyar Ertene, “Devam eden projelerimiz içinde küçük çaplı tesisler ve büyük sanayi fabrikaları dahil olmak üzere toplamda 120 bin metrekare inşaat yapabilme kapasitesine sahibiz. 2015’i yaklaşık 62 milyon TL ciroyla bitirmeyi hedefliyoruz. 2017-2018’de ise 100 milyon TL hedefimizi tutturmak istiyoruz” diyerek gelecek planlarını aktardı.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI