"Mete Tamer Omur" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mete Tamer Omur" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mete Tamer Omur

Dost tavsiyesi

İNŞAAT sektörünün aktörleri günümüzde ürünlerini pazarlamak için birçok yol ve yöntem deniyor. Tüm bunlara rağmen hala dost ya da komşu tavsiyesi satışta önemli etken olmayı da sürdürüyor. ‘Narova’ projesiyle yoluna devam eden Yapıtek de bu tavsiyeden sektörün en çok kazanlarından. Firma bugüne kadar konutlarının yüzde 40’ını referans yöntemiyle satmış. Bu oran sektörde ise yüzde 10’larda. Gayrimenkul geliştirme, inşaat, çimento, bankacılık ve medya gibi birçok sektörde faaliyet gösteren İtalyan Caltagirone Grup’a bağlı Çimentaş’ın şirketlerinden Yapıtek’in Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kayhar Karabayır’la hem Narova’yı, hem sektörü, hem de yeni yatırımları konuştuk.

Dost tavsiyesi

İlk etapta yaşam başlıyor

114 konutun yer aldığı Narova’nın ilk etabının ay sonunda tamamlanacağı bilgisini paylaşan Karabayır, kasım-aralık gibi de ilk etapta yaşamın başlayacağını belirterek, şöyle devam etti: “17 ay gibi bir sürede tamamladık. Konutların tamamı satıldı. Şu an ikinci etap inşaatı devam ediyor. Burada da 6’sı villa olmak üzere 235 konut ile 10 dükkan bulunuyor. Mart 2017’de teslim etmeyi planladığımız bu etapta da satışlarımız yüzde 40 düzeyinde. Dükkanlarda ise yüzde 90. Narova toplamda 9 etaptan oluşuyor. Şu an 3, 4 ve 5’in planlamalarına başladık. Üçüncü etaba 2016’da başlamayı planlıyoruz.”

100 kişiden 10’una satış

Kayhan Karabayır, satışlarda yaşadıkları ilginç bir detayı paylaşarak, yüzde 40’ının referans kanalıyla yapıldığını söyledi. Karabayır. “Bunun sektör ortalaması yüzde 10-15’lerde. Bu oran bizim doğru işler yaptığımızın en somut kanıtı. Ayrıca, satış ofisimize gelen her 100 kişiden 10’una mutlaka konut satıyoruz. Bu da yine sektör ortalamasının üstünde. Sektörde bu en fazla 5’tir. İşin sırrı, iyi proje yapmanın yanı sıra bizde her şey şeffaf. Tok satıcı gibi algılanmasın ama bizde fiyatlar herkes için aynıdır. Fatura fiyatımız bellidir. Tapuda başka, faturada başka olmaz” dedi.

Dost tavsiyesi

SIRADA İŞ MERKEZİ VAR
Konutun ardından alternatif arayışlara da yöneldiklerini aktaran Kayhan Karabayır, Yapıtek olarak İzmir’e farklı bir imza atmayı planladıklarını söyleyerek, gelecek planlarını şöyle anlattı: “Konuttan ziyade iş merkezi hedefimiz var. Bunu için de Yeni Kent Merkezi’ni istiyoruz. 2016’da dilediğimiz gibi bir yer olursa bu planımızı hayata geçireceğiz. Firma olarak konuttaki başarımızı diğer alanlara da taşımak istiyoruz. Birkaç yıl içinde sektörde İzmir’in ilk 3’ünde yer almak gibi bir hedefimiz var.”

ALIM SÜRESİ UZADI
Ekonomi ve siyasi alada yaşanan belirsizliğin konut satışlarına yansımasıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Kayhan Karabayır, şunları söyledi: “Belirsizlik tedirginliği getiriyor. Ama tüm bunlara rağmen bizim ziyaretçi trafiğimizde yavaşlama olmadı. Sadece satın alma süresi uzadı. Eskiden 2 ziyaretin ardından satış olurdu. Şimdi bu 3-4 oldu. Alıcılar yaptıkları yatırımın risk ölçümünü artırdı. Biz hedeflerimizi İzmir ölçeğinde belirliyoruz ama Türkiye genelinde 2015 sıkıntılı bir yıl oldu. 2016’dan umutluyuz.”

İZMİRLİ ÇOK SORGULUYOR
Kayhan Karabayır, İzmirli tüketicinin zor olduğuna dikkat çekerek, “İstanbullu tüketici genelde metrekareyle ilgili soru sorar. Ama İzmirli öyle değil. Detaycı yapısı var. Her şeyi didik didik ediyor. Sorguluyor. Tabii bizim temennimiz İzmirlinin bu refleksinin artarak devam etmesi yönünde. Çünkü bu tutum sektöre de disiplin getiriyor” dedi.

X