"Mete Tamer Omur" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mete Tamer Omur" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mete Tamer Omur

Değişim zamanı

GAYRİMENKUL sektörü düne kadar konut projelerinin özelliklerini anlatırken havuz, otopark ve yeşil alan argümanlarını kullanıyordu.

Ama artık bu alandaki söylemler değişmeye başladı. Daha doğrusu farkındalık yaratmayı kendine misyon edinen şirketler bu ifadelerin ötesinde adımlar atar oldu. Bunlardan biri de Ontan... Gayrimenkul sektörünün genç aktörlerinin kurduğu ve son dönemde İzmir’de ses getiren projelere imza atan firma yakında hayata geçireceği ‘Modda Bulvar’da alışılmışın dışındaki sosyal donatılarıyla dikkatleri üzerine çekecek gibi görünüyor. Ontan’ın yeni projesinde müzeden kültür merkezine, hatta akvaryuma kadar farklı detaylar yer alıyor.

 

500 milyonluk yatırım

Ontan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öktem’le hem yurt içindeki yeni projelerini, hem de yurt dışı hedeflerini konuştuk. Bugüne kadar 2 bin 500 bağımsız bölüm inşa ettiklerini anlatarak söze başlayan Öktem, 2017’de de iddialı projelerinin bulunduğunu açıkladı. “Ciddi projelerimiz var” diyen Onur Öktem, İzmir’deki en büyük inşaatlardan birine başlayacaklarını söyleyerek, “Altındağ’da bin 100 konut ve çarşıdan oluşan Modda Bulvar’a başlıyoruz. Yaklaşık 2.5 yıldır takip ettiğimiz bir işti. 3 etaptan oluşan projenin yatırım tutarı 500 milyon lira. İlk etabımız 300 konuttan oluşuyor ve 2019’da teslim etmeyi planlıyoruz. Projenin tamamını ise 2020’de bitirmek gibi bir planımız var” dedi.

 

Akvaryumdan müzeye

Yenilik yapmayı sevdiklerini ifade eden Öktem, Modda Bulvar’da da bunun en güzel örneğini ortaya koyacaklarını paylaştı. Onur Öktem, “Hem projeye değer katmak, hem de sosyal sorumluluk mantığıyla farklı donatılarımız olacak. Bunlardan ilki kültür merkezi. Hatta ‘Modda Sahne’ adı altında bunun küçük boyutunu eylülde Bayraklı Ontan’da hayata geçireceğiz. 100 kişi kapasiteli bir sahnede tiyatro gösterileri yapılacak. Modda Bulvar’da bunun 600 kişilik olanını yapacağız. 2 de müze projemiz var. Bunlardan biri bilim, diğeri de modern sanatlar. Bir de akvaryum ve spor merkezi planımız bulunuyor. Tüm bunları etap etap yapacağız. İlk başta kültür ve spor merkezini hayata geçireceğiz” bilgisini paylaştı.GÖZLER ÇINARLI’DA
ÖNÜMÜZDEKİ yıl programı hakkında da bilgi veren Onur Öktem, “İzmir Çınarlı’da planların önünün açılmasıyla bir projenin startını veriyoruz. 27 katlı bir bina yapacağız. Ofis, homeofis ve rezidans olarak üç fonksiyonlu olacak. Bu bölgede öncü olmak istiyoruz. Buranın önümüzdeki 4 - 5 yıl içinde şehrin en hızlı büyüyecek bölgesi olduğunu düşünüyoruz. Bölge sürpriz. Örnek bir yapı yok. Ne şekilde talebin olacağını zaman gösterecek. Buraya 2018’de başlamayı planlıyoruz” diyerek projenin yatırım tutarının da 150 milyon lira olacağını paylaştı.

 

YENİ PROJELER YOLDA
MODDA Bayraklı’nın yıl sonunda tamamlanacağını anlatan Onur Öktem, “Satışta yüzde 80’lere ulaştık. Şimdi onun hemen önünde Modda Bayraklı Suites projemize başlıyoruz. 2 + 1 ve 3 + 1 dairelerden oluşuyor. 80 konutluk bir proje. Rengi ise beyaz. Turizm ve resort projeler için olan mavi seride ise çalışmalar sürüyor. Bodrum ve Çeşme’de araştırmalarımız devam ediyor. Hedefimiz her projede ulaşılabilir olmak. 1 milyon liralık yapılar satmak istemiyoruz. Onun için mavi seride biraz daha yavaş hareket ediyoruz” bilgisini verdi.

 

YURT DIŞININ
İKİ YILI VAR
ONTAN Grup bir yandan İzmir’de projeler üretirken, öte tarafta da yurt dışından da önemli işlere imza atıyor. “Şu an İzmir projeleri hareketli olduğu için yurt dışına 2 yıl sonra ağırlık vereceğiz” diyen Onur Öktem, yurt dışı yatırımları hakkında da şu bilgileri aktardı: “Cezayir’deki konut projemiz devam ediyor. Bunun dışında Almanya’da gayrimenkul geliştirmek için görüşme ve araştırmalarımız sürüyor. Gürcistan’da taahhüt işleri için şirketleşme çalışmalarımız var. Yurt dışı şu an hem taahhüt, hem de konut ayağında devam ediyor. Ama ağırlık iç piyasada. 2 - 3 sene sonra yurt dışı ayağında da hareketlilik başlar.”

X