"Mete Tamer Omur" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mete Tamer Omur" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mete Tamer Omur

Beş kıtanın merkezi İzmir

BAŞTA İzmir olmak üzere Ege Bölgesi uzun süredir hem birçok yatırımcının, hem de yaşamak isteyenlerin yakın takibinde. İzmir-İstanbul Otoyolu, İzmir-Ankara Hızlı Treni ve Çandarlı Limanı ile bölgede ardı ardına yapılan yatırımlar Ege’nin reytingini yükseltmiş durumda.

Hal böyle olunca da Ege, onlarca artısıyla birçok kurum ya da kişinin gündeminde. Ama artık durum gündemin ötesine geçti. Hem yatırımcılar, hem de yaşamını Ege’de sürdürmek isteyenler birer ikişer gelmeye başladı bile. Hatta olay uluslararası hal almaya başladı. 5 kıtada faaliyet gösteren Realty TR’nin kurucusu Fatih Elibol da bunlardan biri. Dünyada 200 binden fazla kişiye gayrimenkul danışmanlık hizmeti veren Elibol, şirketin merkezini İzmir’e taşıdı. Realty TR Dünya Başkanı Fatih Elibol hem girişimcilik serüvenini, hem de İzmir gayrimenkul sektörüne ilişkin hedeflerini anlattı.

Beş kıtanın merkezi İzmir

 

Kiralama sorunuyla başladı

1996’da New York Üniversitesi’ne 16 yaşında kabul edilen Elibol, burada politik ekonomi ve işletme alanında çifte lisans yaptığını belirterek, “O dönem üniversite öğrencilerinin sıkça yaşadığı ev kiralama problemini ben de yaşayınca çözüm arayışına gittim. Geliştirdiğim sistemle ev arayanla mülk sahiplerini ortak platformda buluşturdum. Böylece gayrimenkul sektörüne adım atmış oldum. Harvard Üniversitesi’nde işletme ve pazarlama üzerine mastırla birlikte AR-GE çalışmalarına ağırlık verdim. ‘Olmayanı yapma’ hedefiyle kurulan gayrimenkul danışmanlık şirketimiz Realty-TR’i global bir marka geline getirmeyi başardım. Bugün 5 kıtada 50’den fazla ülkede 200 binin üzerinde yerli ve yabancı yatırımcıya gayrimenkul danışmanlık hizmeti veren yapıya ulaştık” dedi.

 

Plazalar yerine 193 yıllık köşk

2010’da Türkiye’de konumlandıklarını anlatan Fatih Elibol, o dönem uluslararası açılım nedeniyle Marmaris’i tercih ettiklerini söyleyerek, “Marmaris bir yerde sistemin demo uygulamasıydı. Bu yıl ise global bir marka olan Realty-TR’nin merkezini İzmir’e taşıdık. Demo bitti, şimdi ana dönemin startını İzmir’den veriyoruz. Globali yerele, yereli de uluslararası platforma İzmir’den taşıyacağız. İstanbul yerine İzmir’i, plaza yerine de 193 yıllık bir köşkü seçtik. İzmir dünyanın en güzel kenti. Her şeye sahip kaliteli bir yaşam var. Gayrimenkul sektöründeki hareketlilikle birlikte nitelikli projelerin varlığı gibi etkenler bizi İzmir’e çekti” diye konuştu.

 

16 FUARDA TANITIM ATAĞI
ŞİRKETİN merkezinin İzmir olmasıyla birlikte dünyaya yeniden bölgeyi anlatacaklarını söyleyen Fatih Elibol, mayıs itibariyle de bunun startını vereceklerini paylaştı. Elibol, “Mayısla birlikte gayrimenkul ve emlak alanında 16 fuara katılacağız. İlk durak Belçika olacak. Bu fuarlarda hem İzmir’i, hem de kentin gayrimenkul potansiyelini anlatacağız. Projeleri tanıtacağız. Bizim derdimiz ev satmak değil. Bir yaşam sunma misyonuyla hareket ediyoruz” diyerek İzmir’in elçiliğine talip olduklarını dile getirdi.

Beş kıtanın merkezi İzmir

 

HER İLÇEYE BİR OFİS
ŞU an Türkiye’de 8 ofislerinin bulunduğu bilgisini veren Fatih Elibol, bu alandaki hedeflerini şöyle aktardı: “Bu yıl içinde Türkiye’de 250 işletme tipi franchise vermeyi planlıyoruz. Dünyanın en çok tercih edilen franchising sistemi Realty-TR olarak gayrimenkul sektöründe franchiseelerin en çok ihtiyaç duyduğu unsurları göz önünde bulundurduk. İzmir’de de hedef 30. Yani her ilçeye bir franchise ofis vereceğiz. Aynı bölgede ikinci bir ofis olmayacak.”

 


KADINLARA POZİTİF AYRIMCILIK
AB Tüm Tüketicileri Koruma Derneği’nce sektörde ilk kez ‘Altın Marka’ ödülüyle tüm Avrupa’ya tavsiye edildiklerinin altını çizen Fatih Elibol, “Franchise ofislerimizde üniversite mezunu ve daha önce bu işi yapmamış kişileri görmek istiyoruz. Çünkü Realty-TR’ın mantığı diğerlerinden farklı. Ofisin kapısına tabela asmaktan çok daha fazlasını yapıyoruz. Özellikle girişimci kadınlarımızı Realty-TR çatısı altında görmek en büyük arzum. Bu kapsamda bir çalışma başlattık ama şu ana kadar istediğimiz sonucu alamadık. Ama bu konuda çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

X