"Mete Tamer Omur" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mete Tamer Omur" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mete Tamer Omur

‘Baba Kennedy’i örnek aldı genç yaşta milyoner oldu

İLKOKUL 3’te Bodrum’da bir ayakkabı ustasının yanında çırak olarak ilk iş deneyimini yaşar. Daha sonra bakkal ve manav olan babasının yanında çalışır. Bu, liseyi bitirene kadar devam eder... O yıllarda Amerika’nın efsane başkanı John F. Kennedy’nin hayatını okur. Fakir bir aileden gelen ve 17 yaşında Amerika’ya göç eden babası Joseph P. Kennedy’nin ‘30 yaşında milyoner olacağım’ sözünü kendine hedef belirler. Bu hedef için çıraklıktan ustabaşılığa kadar birçok işte çalışır. Bir arkadaşıyla aldığı tekneyle ve 47 bin liralık borçla sünger avcılığı yapar. Buradan kazandığı parayla da 1968’de İzmir’de balast, 1980’de ise aydınlatma armatürleri ve komponentleri üretimiyle çalışma hayatına yön verir. 22 yaşında kendi işinin patronu olan Mustafa Cem, kurduğu Cemdağ Aydınlatma ile rol model aldığı baba Kennedy gibi, 30’lu yaşlarda milyoner olur. Bugün 30’un üzerinde ülkeye ihracat yapan Mustafa Cem, LED teknolojisiyle üretikleri armatürlerle 2015’te ciddi bir sıçrama yapmayı hedefliyor. Mustafa Cem’in gündeminde ayrıca 2015’te halka arz var.


İLKOKULDA ÇALIŞMAYA BAŞLADI

Hedefler belirleyip gerçekleştirmek adına gecesini gündüzüne katan, mücadeleci yapısıyla bilinen Cemdağ Aydınlatma’nın Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Cem’le girişimcilik öyküsü ve gelecek planlarını konuştuk. İlkokul 3’üncü sınıfta annesinin yönlendirmesiyle bir ayakkabı ustasının yanında çırak olarak çalışma hayatına ilk adımını atan Bodrumlu Mustafa Cem, bunu bugün tüm anne-babaların yapmasının önemine değinerek, o dönemi şöyle anlattı:
“Yaz tatilinde orada çalıştım. Bir yıl sonra ise bakkal ve manavı olan babamın yanında çalışmaya devam ettim. Bu liseyi bitirene kadar devam etti. Liseyi de İzmir’de okudum. Ticaret lisesi istiyordum, ama orada yer kalmadığı için Mithatpaşa Sanat Okulu’nda torna tesviye bölümüne gittim. Lisenin ardından da bir iplik fabrikasında işe girdim. Bir ustabaşının yanında oradaki makinelerin bakımıyla ilgilendim. 6 ay burda çalıştım. Daha sonra ise uzaktan akrabamızdan iş teklifi geldi. Floresan için balast üretiyordu. Ben de orada çalışmaya başladım. Bir yandan da akşamları üniversitede makine mühendisliği okuyordum.”

‘Baba Kennedy’i örnek aldı genç yaşta milyoner oldu

SÜNGERDEN AYDINLATMAYA
İzmir’de çalışırken okuyan Mustafa Cem, bir dersten dolayı üniversiteyi uzatmak zorunda kalır. O da bu süreci Bodrum’da geçirmek gibi bir yola gider. Tabii boş durmaz. Arkadaş arasında ‘bir şeyler yapalım’ sözleri yükselir. Bir arkadaşıyla o dönem iyi para eden sünger işine girmeye karar veren Mustafa Cem, şöyle devam etti:
“Bodrumluyum ve süngeri iyi bilirim. 700 liram vardı. Bir arkadaşımın da 800 lirası Bin 500 lira borçlanıp 7 bin liralık tekne alarak sünger avcılığı yaptık. Tarlalarımızı ipotek edip bir motor aldık. Ama motor bozuk çıktı. Sonra bankadan 20 bin liralık süngerci kredisi çektik. Ve İzmir’den bir motor aldık. Toplamda 47 bin lira borçla sünger avcılığına başladık. Marmara’da zor bir bölgeden sünger çıkardık. Su soğuk ve biz çıplak dalıyoruz. Elbisemiz var ama eskimesin diye giymiyoruz. İlk yıl 400 kilo sünger çıkardık. Ama o yıl da yapayı çıktığı için sünger satılmaz oldu. Dedemin Yunanlı bir arkadaşının oğluyla irtibata geçildi ve o bizim süngerleri iyi fiyata aldı. İlk yıl yarısını, ikinci yıl da bütün borcumuzu ödedik. 10 biner lira da paramız oldu.”

‘Baba Kennedy’i örnek aldı genç yaşta milyoner oldu

17 YAŞINDA HEDEF KOYDU

10 bin lirayı alıp İzmir’e yeniden okumaya dönen Mustafa Cem’in aklında kendi işini kurmak vardır. Cem, daha 17 yaşındayken Amerika’nın efsane başkanı John F. Kennedy’nin suikasta uğradığı yıllardır. Mustafa Cem de o yıllarda büyük hayranlık duyduğu John F. Kennedy’nin hayatını okumaya başlar. Mustafa Cem, “Hayatını okurken fakir bir köylü çocuğu olan baba Kennedy’nin 17 yaşında Amerika’ya gitmesi ve ‘30 yaşında ben milyoner olacağım’ sözü bende büyük etki uyandırdı. Çünkü baba Kennedy 30 yaşında bu hedefini gerçekleştirmiştir. Ben de o zaman kendime bir hedef koydum. ‘30 yaşıma gelince ben de milyoner olmalıyım’ diye. İşte bu hedefle onca zorluğa katlandım ve 1968’de de süngerden kazandığım 10 bin lirayı sermaye yaparak kendi işimi kurdum. Çankaya’da 60 metrekarelik bir dükkanda floresan ve civa lamba balastı üreterek aydınlatma sektörüne adım attım.”

‘Baba Kennedy’i örnek aldı genç yaşta milyoner oldu

BİR DÖNEM VERGİDE KOÇ’U GEÇTİ
Mustafa Cem ilk yıllarda oldukça zorlu üretim süreci geçirir. Balast üretimiyle başlayan aydınlatma serüveni 1980’de armatürler ve komponentleriyle devam eden Mustafa Cem, bugün sektörün önemli bir aktörü olduklarını anlatarak şöyle devam etti: “Biri İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde, ikisi de Aliağa OSB’de toplam üç tesiste üretim yapıyoruz. 200’e yakın çalışanımız var. 30’un üzerinde ülkeye direk ihracatımız var. Her yılı büyüyerek kapattık. Bu yılı da yüzde 25’le kapatacağımızı tahmin ediyorum. Ürünlerimizin yüzde 70’i dış, kalanı ise iç aydınlatmaya yönelik. Özellikle 1990’lı yıllarda vergi rekortmenleri listesinde ilk 5’in içindeydim. Hatta, 1994 yılında Türkiye’de vergi rekortmenleri listesinde 16’ncı oldum. Vehbi Koç’un firmaları 18’inci sırada yer alıyordu.”


YÜZDE 100’ÜN ÜZERİNDE BÜYÜME
Sektörün son yıllarda LED teknolojiye yönelmeye başladığını dile getiren Mustafa Cem, “Biz de 5 yıldır yoğun şekilde bu alana yatırım yapıyoruz. Ciddi Ar-Ge çalışmalarımız var. LED teknolojisiyle üretilmiş armatörlerimiz var. Şu anda bunlar yüzde 5 gibi bir oranda ama her an yüzde 80’lere çıkabiliriz. Pazarın gittiği yöne ağırlığı vereceğiz. 2015’te LED ile ciddi atılım yapacağız. LED teknolojiyle ürettiğimiz ürünlerimiz 2015’te dünyada büyük ses getirecek. Bu yeni
ürünlerle yüzde 100 hatta 200 gibi bir büyüme öngörüsü var. Biz 2015’ten umutluyuz. Çin’in ağırlığının olduğu bir pazarda biz kalite, fiyat ve performansımızla onlardan korkmuyoruz. Zoru seviyoruz” diyor.

‘Baba Kennedy’i örnek aldı genç yaşta milyoner oldu

2015’TE HALKA ARZ

Zaman zaman ortaklık teklifleri de aldıklarını anlatan Mustafa Cem, 1,5 yıl boyunca General Electric ile görüştüklerini, bu süre içerisinde kurumdan 5 yöneticinin değiştiğini, bu nedenle rafa kaldırdıklarını belirterek, “Türkiye’de üretim yaparak büyüyeceğiz. Gündemimizde 2015’te halka arz var. Yüzde 30 gibi bir oranı halka açmayı planlıyoruz” bilgisini verdi.

KISA KISA
* 2 milyon armatör üretim kapasitesine sahip olan Cemdağ Aydınlatma, saatte 9 Boğaz Köprüsü’nü aydınlatacak kadar armatür üretiyor.
* Sektörde bir çok ilke imza atan Cemdağ Aydınlatma, Türkiye’nin ilk sodyum sokak armatürlerini 1985 yılında üretti.

X