"Mete Tamer Omur" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mete Tamer Omur" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mete Tamer Omur

Alevlere adanmış bir ömür

MANİSALI fakir bir ailenin 6 çocuğundan biridir. Bu yokluk onu küçük yaşta çalışmaya iter. Okul çıkışında kalem, silgi ve mürekkep satar. İlkokulun ardından önce tornacı, sonra da bir terzinin yanında çalışır. Ama onun aklında metalle ilgili bir iş vardır. Ailesinden gizli İzmir’de bir tornacının yanında işe girer. Askere kadar da oto yedek parçası imalatı yapan tornacıların yanında çalışır. Vatani görevini yaptığı Kastamonu Bozkurt’ta tanık olduğu yangın hayatının kırılma noktası olur. İtfaiye aracı olmadığı için felçli bir kadın ve torununun yanarak can vermesine çok üzülen İsa Tecim, o gün itfaiye aracı üretmeye karar verir. Ve asker dönüş 1974’te İzmir’de 16 metrekarelik bir ofiste bu hedef için ilk adımı atar.

Önce araçları tamir eder, sonra itfaiye aracı üretmeye başlar. Kurduğu Volkan İtfaiye ile Türkiye’de birçok ilke imza atan Tecim, bugün sektöründe dünyanın ilk 4 büyük üreticisinden biri. Yılda 300 itfaiye aracı üreten İsa Tecim, teknolojiyi de yakından takip ediyor. Tecim’in gündeminde şimdi de havadan söndürme sistemleri var.Alevlere adanmış bir ömür


O yangın değiştirdi

İsa Tecim yokluk ve imkansızlıklara rağmen inanınca başarabilmenin en güzel örneğini sergilemiş biri. Maddi kaygılardan uzak, hayat kurtarabilme çabasıyla hep daha iyisini yapmayı kendine görev edinen Volkan İtfaiye’nin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Tecim’le hem girişimcilik serüvenini, hem de gelecek planlarını konuştuk. Yokluklar içinde büyüyen İsa Tecim, daha çocuk yaşta kendini çalışma hayatının içinde bulur. İlkokula gittiği yıllarda okul çıkışı mürekkep, silgi ve kalem satan Tecim, öyküsüne şöyle devam etti:
“Tabii parası olana tam, yetmeyene ise silgiyi ikiye bölüp sattım. İlkokulun ardından okumak yerine işe koyuldum. Önce bir tornacının yanında çırak olarak işe girdim. Ama 1 ay sonra bu tornacı kapanınca babam beni terzinin yanına verdi. 2.5 yıl burada çalıştım, ama aklımda hep metalle ilgili bir şeyler yapmak vardı. Aileme haber vermeden İzmir’e kaçtım. Bir tornacının yanında işe girdim. Sonra ailem istemedi, beni Manisa’ya geri götürdüler. Ben yine kaçınca İzmir’de çalışmama artık razı geldiler. Gündüzleri oto yedek parçası üreten tornacıda çalışıyor, akşamları ise hamallık yapıyordum. Daha sonra askere gittim. Kastamonu’da vatani görevimi yaptığım dönemde bir yangına tanık oldum. Bu yangında felçli bir kadınla torunu yanarak can verdi. Bu beni derinden etkiledi. İtfaiye aracı olmadığı için yangın söndürülememişti. O gün karar verdim, ‘Ben itfaiye aracı üreteceğim’ diye...”

Alevlere adanmış bir ömür

Ya düğün ya da dükkan

Tanık olduğu o yangın geleceğinin de şekillendiği yerdir İsa Tecim’in. Tecim, askere gitmeden önce itfaiye aracı üretmek için yeni kurulan bir firmada çalışmanın da verdiği deneyimle önce 16 metrekarelik bir ofis tutar. Tabii bu girişimciliğinin bir bedeli de vardır. Sevdiği kızla evlenmekten vazgeçer. İsa Tecim, o süreci şöyle aktardı:
“Babam asker dönüşü, ‘Dükkan mı açayım, evlendireyim mi?’ diye sordu. Ben, ‘Dükkan’ dedim. Sonuçta babamda öyle çok para yoktu, ama düğün parasını sermaye yapıp 16 metrelik ofisle işe başladım. İlk işi almak için Burdur Belediyesi’ne gittim. Orada bir araçlarını tamir ettim. İkinci aracı da İzmir’de tamir etmek için el sıkıştık. Araç İzmir’e geldi, ama tamir edecek yerimiz yoktu. Bir arkadaşımdan rica ettim, 1 günlüğüne tabelamızı onun dükkanına asarak çözüm bulduk. Daha sonra 50 metrekarelik bir dükkan tuttum ve 8 kişiyle işe koyulduk. Bir süre tamir işleri yaptıktan sonra itfaiye aracı üretmeye başladık. Her geçen gün işleri büyüttük. Küçük bir atölyeyle yola çıktığımız maceramızda bugün Torbalı’daki 25 bin metrekarelik tesisimizden dünyanın dört bir yanına araç gönderiyoruz.”

Alevlere adanmış bir ömür

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ

Şirket, ‘Tehlike anındaki hislerinizi biliyoruz’ mottosuyla hareket ediyor. Bu, içi boş bir söz değil. İsa Tecim bunun da hakkını vermiş. Hem itfaiyecinin, hem de mağdurun yaşadığını daha iyi anlayıp, onlara daha iyi çözümler sunmak adına 5 yıl İzmir İtfaiyesi’nde gönüllü çalışmış. Şirketteki mesaisinin ardından burada görev almış.


DÜNYANIN İLK 4’ÜNDE

İsa Tecim hiçbir zaman küçük düşünmemiş. Bunun en somut örneklerinden biri de 1993’te İngiltere’de yayımlanan sektörel bir dergiye verdiği ilan. O ilan 2002’de Pakistan’a yapılan ilk ihracatın da kapısını aralamış. Bugün 35 ülkeye ihracat yaptıklarını söyleyen Tecim, “Biz artık global bir oyuncuyuz. Kendi segmentimizde dünyada ilk 4’te yer alıyoruz. Üretimin şu an yüzde 35’i yurt dışına gidiyor. 5 yıllık hedefimiz bunu yüzde 80’e çıkarmak” diyerek ihracat pazarı hakkında bilgi verdi.

ÇEKİRDEKTEN YETİŞTİRİYOR

İsa Tecim’in 1974’te kurduğu Volkan İtfaiye’de bugün ikinci kuşak da işin içinde. Genel müdür koltuğunda Yaşar Tecim var. Finans ise Hatice Tecim’de... Duygu Tecim ise kurumsal iletişime bakıyor. İsa Tecim, şirketin devamlılığı için bir yandan ‘aile anayasası’ oluşturmaya çalıştıklarını söylüyor, öte taraftan da çocuklarından sonra 3’üncü kuşağın da bu işi devam ettirmesi adına iki torunu özellikle hafta sonu Torbalı’daki tesise getiriyor. Bir yerde onları çekirdekten yetiştiriyor. Tecim, “Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın var. Bizimde bu noktalara gelmemizde en büyük pay eşim Elif’in” diyerek arkasındaki gizli kahramanı da unutmuyor.

Alevlere adanmış bir ömür

KARADAN OLMADI HAVADAN OLMADI RAYDAN ULAŞACAK

Volkan İtfaiye bugün bir grup şirketi. Bünyesinde 3 şirket bulunuyor. Bunlardan biri de Volkan Uzay Uçak Sanayi. Bu aslında şirketin gelecek vizyon ve hedeflerinde önemli misyon üstlenmiş durumda. Türkiye’deki 211’inci Ar-Ge merkezi olduklarını söyleyen İsa Tecim gelecekle ilgili planlarını şöyle özetledi: “Hayatımıza gökdelen, hızlı tren gibi birçok yeni yapı giriyor. Bizimde buna uyum sağlamamız gerekiyor. Karadan ulaşamadığımız yere havadan müdahale için hava söndürme araçlarıyla ilgili çalışıyoruz. Bunun gibi yine hızlı trenlere yönelik lokomotif yangın söndürme araçlarıyla ilgili planlarımız var. Bunların yanında suyun yanında başka ne tür bir söndürme tekniği olabilir noktasında da ciddi çalışmalarımız var. Sonuçta Ar-Ge’de şu an 33 mühendisimiz bu ve bunun gibi birçok konuyla ilgili çalışıyor.”

Alevlere adanmış bir ömür

SON 5 YILDIR ATAKTA

350 kişilik bir ekiple yılda 300 itfaiye aracı ürettiklerini paylaşan İsa Tecim bu sene 130 milyon liralık ciro beklediklerini söyleyerek, “Geçen yıl bu 59 milyon TL’ydi. Bu yıl ekstra bir iş bizi uçurdu. Normalde her yıl yüzde 35-40 gibi büyüme yapımız var. Şirket son 5 yıldır ciddi atakta. Bunun nedeni kendi bilgi birikimimle çocuklarımın da işin içine girmesi” dedi.

YEREL MARKA SATIN ALABİLİRİZ

İsa Tecim zaman zaman kapılarının şirketi satın almak için çalındığını söyleyerek, “Biz alırız, ama satmayız. ABD, Çin, Brezilya ve Rusya gibi hedef pazarlarımız var. Buralarda uygun gördüğümüz yerel markaları satın almak gibi planlarımız var” diye konuştu.

KISA KISA

* Firmanın logosu zürafa... İsa Tecim, “En uzun kara canlısı olmasına rağmen hızlı da bir yapısı var. Bu bizi yansıtıyor ve itfaiye aracını da andırıyor. Onun için logomuz zürafa” dedi.
* Volkan İtfaiye, Türkiye’de birçok ilke imza atmış. İlk yangın pompası, hidrolik merdiven, uçak söndürme aracı bunlardan sadece birkaçı.
* İsa Tecim hayatındaki önemli dönüm noktalarından biri olan Kastamonu Bozkurt’ta yaşadığı yangından sonra bu ilçeye de itfaiye aracı vermiş.
* Volkan İtfaiye’ye çıplak olarak giren araç, dökümden kalıba, su pompasına kadar her şeyi kendi bünyesinde çözerek giydiriliyor ve ateşe hükmetmesi için sahibine teslim ediliyor.

X