"Mesude Erşan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mesude Erşan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mesude Erşan

Termal ve Spa’ların kıymetini bilin

Suyun rahatlatıcı etkisinin tadını çıkarmanın yollarından biri de termal ve Spa’lar.

Termal ve Spa’ların kıymetini bilin

Hatta kendinize en uygun olanını seçerek hedefi tam 12’den vurabilirsiniz.


İçinde bulunduğumuz mevsim, termal ve Spa’lardan yararlamak için iyi bir zaman. Üstelik biliyoruz ki bilhassa termaller bağışıklık sistemini güçlendirici etki yapıyor.
Beklediğiniz yararlı etkiyi en üst düzeye çıkarmak için bazı detaylara dikkat etmenizde yarar var. Öncelikle ilgili uzmana görünün. Uzman önce sizi değerlendirerek sakıncası olup olmadığına, en uygun olanına karar verecektir. Bu konuda en doğru adres tıbbi ekoloji ve hidroklimatoloji uzmanları. Unutmayın ki bazı hastalıklar için kaplıca önerilmez. Ayrıca hangi mevsim için, hangisinin daha uygun olacağına da uzman karar verecektir. Örneğin, yaz aylarında çok sıcak sulara tahammül zor olabilir.

Uzmanlar, alacağınız tek kürün o an iyi hissettireceğini ancak mucize yaratamayacağını, dolayısıyla tekrarlanması gerektiğini hatırlatıyor. Kaplıcalarda 10-15 gün kalıp her gün banyo, masaj, hamam, saunadan yararlanıp egzersiz yapmak sağlığınız için ciddi bir yatırım demek. 10-15 gün 9 ay süren iyilik halini getiriyor. Yok haftada bir kez gidecekseniz bunu sekiz 8 hafta üst üste tekrarlamanızda yarar var. Haftada iki kez gidiliyorsa altı hafta süreyle yapmak gerekiyor. Haftada üç kez gidildiğinde, 3-4 hafta üst üste tekrarlanmalı. Genel sağlık hissini, haftada 1-2 uygulamayla sürdürmek mümkün.
Klasik Spa, görsel, dokunsal, koku, işitsel ve ruhsal duyulara hitap ediyor. kısacası bütüncül bir iyilik hali yaratıyor. Zaten Spa’nın en büyük avantajı modern, bilimsel tıbbın veremediği ya da yeteri kadar veremediği bütünsel yaklaşımı göstermesi. Nitekim kendimizi ruhsal olarak yenilenmiş iyi hissetmenin altında da tüm duyulara hitap etmesi var.
Sulu, nemli ve sıcak ortamlar mikroorganizmaların üremesini kolaylaştırıyor. Dolayısıyla tesisin temizliği taviz verebileceğiniz bir detay değil. Gitmeden önce iyice araştırın. İnternete konan fotoğraflar çok aldatıcı olabilir. Kürlerden önce ve sonra mutlaka duş alın.

Termal tedavi nedir?

Hidroterapi: Suyun tedavi amaçlı kullanılması
Termal tedavi: Termominarel su banyosu, içme, inhalasyon, çamur banyosu gibi çeşitli türdeki yöntemlerin yanında iklim kürü, fizik tedavi, rehabilitasyon, egzersiz, psikoterapi, diyet gibi destek tedavilerinin birleştirilmesi ile yapılan uygulamalar.
Kaplıca: Sıcak yeraltı sularından yararlanmak için yeryüzüne çıktıkları kaynakların çevresine kurulan hamam görünümündeki tesislere denir. Termal ve mineralli su, çamur ve gazların bulundukları yöredeki iklim faktörleriyle birlikte değerlendirilerek kür tarzında uygulamalar yapılır.
SPA: Şifalı sularla yapılan bakım. Müzik sistemi ve dekoruna kadar, hoş kokulu mumlardan ışık sistemine kadar kullanılan kozmetik malzemeleri de dahil merkeze gelen kişiye ruhsal ve bedensel hizmet sunulur.

X