"Mesude Erşan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mesude Erşan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mesude Erşan

Sarılmakla AIDS bulaşmaz

Bugün Dünya AIDS Günü. AIDS/HIV hâlâ dünyanın en büyük sağlık sorunlarından biri.

HIV’in Türkçe karşılığı insan bağışıklık yetmezliği virüsü, AIDS ise tedavinin aksatılması halinde ortaya çıkan edinilmiş bağışıklık yetmezlik sendromu. HIV yalnız bazı grupların hastalığı değil. Tüm din, dil, etnik köken, meslek, yaş, kadın, erkek ve çocukları ilgilendiren önemli bir hastalık.
HIV virüsünün nasıl bulaştığını bilmek, hastalıktan korunmanın ilk adımı. En yaygın bulaşma şekli korunmasız cinsel ilişki. Korunmasız oral, anal ve vajinal cinsel ilişki sırasında virüs vücuda girebiliyor.
Kan ve kan ürünleri ikinci önemli bulaşma yolu. İçinde virüs bulunan kan veya kan ürünlerinin nakli ya da doku ve organ nakilleriyle bulaşabiliyor. Ortak enjektör kullanımı ve HIV pozitif kanla kirlenmiş aletlerle kesici, delici yaralanmalar da kan alışverişine neden olabileceği için geçişe zemin hazırlayabiliyor.
Ayrıca HIV gebelik süresince, doğum sırasında ve emzirmeyle bebeğe geçebiliyor. Gerekli önlemler alınmadığı takdirde bulaşma oranı yüzde 20-30. Önlem alınırsa oran yüzde 0.5’in altına inebiliyor.
HIV’li birini dışlamayın
Hastalık çıktığından beri yanlış anlaşılmaya devam eden bazı konular var. Bunlardan biri de bulaşma yolları. HIV pozitif olduğunu bildiğiniz herhangi bir insanı dışlamanız için hiçbir neden yok. Aşağıdakilerin ise HIV’i bulaştırmadığı biliniyor.
Dokunmak, sarılmak, el sıkışmak ve sosyal öpüşmekle,
Aynı yere oturmak, aynı yerde yatmak, aynı yerde hava solumak, aynı havuza-saunaya girmekle, aynı banyoda yıkanmakla, aynı tuvaleti ve aynı sabunu kullanmakla
Aynı çatal, bıçak ve kaşığı kullanmakla, aynı tabaktan yemek yemek ve aynı bardaktan içecek içmekle
Aynı giysileri giymekle, aynı telefonu kullanmakla, aynı toplu taşıma araçlarında bulunmakla, aynı yerde spor yapmakla
Böcek ısırıkları (sivrisinek vb.) ve diğer hayvanlar yoluyla
Gözyaşı, ter, idrar, dışkı, aksırık ve öksürük yoluyla bulaşmıyor.


Cinsel yolla bulaşmışsa yıllarca sessiz kalıyor

HIV bulaştığı insanın vücudunda yıllarca belirti göstermeden kalabiliyor. Kişi eğer virüsü cinsel yolla almışsa, ortalama 8-10 yıl boyunca hekime başvurmasını gerektiren bir belirti yaşamayabiliyor. Virüs kan yoluyla alınmışsa, bu süre azalarak, beş ay ile iki yıl arasında değişebiliyor. Kişi virüsü aldığı andan itibaren başkalarına bulaştırabiliyor. Sonuçta, birden fazla hastalığın ortaya çıkmasıyla AIDS oluşuyor ve eğer tedaviye başlanmazsa hastalık ölümle sonuçlanıyor.

X