"Mesude Erşan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mesude Erşan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mesude Erşan

Önce tatil, sonra doğum

Tatil, anne adayları için doğumla başlayacak uykusuz, yorgun gün ve gecelere dinlenmiş girmek için iyi bir fırsat.

Ancak tatilinizi planlarken hamilelik aylarınızı gözönüne alın. En ideal zaman hamileliğin 18-24’üncü haftaları.


Uzmanlar ilk aylardan itibaren seyahate izin verse de en güvenli dönemin 18-24’üncü haftalar olduğunu belirtiyor. Hamileliğin ilk üç ayı daima dikkatli olunması gereken zaman dilimi. Memorial Hizmet Hastanesi Kadın Doğum ve Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Hüseyin Mutlu’nun verdiği bilgiye göre, ilk üç ayda görülen kanama ve son ayda doğumun başlama olasılığına karşın daha dikkatli olmakta fayda var.
Risk varsa uzun seyahatlerden kaçının
Uzun yolculuklarda uçağı tercih edebilirsiniz. Ama belli kurallara dikkat edilerek otomobil yolculukları da yapılması yasak değil. Yurtdışı seyahatlerine çıkarken gerekli tüm tedbirleri almanız ve acil durumlarda kullanılabilecek ilaçlar konusunda doktorunuza danışmanız gerekiyor. Hamilelikte erken doğum tehdidi, kanama gibi sorunlar yaşamış ve hâlâ risk taşıyanlaraysa uzun seyahatler yapmaları önerilmiyor.


Sıcaklardan kaçının


Hamileler için tatil yeri ve mekânının seçimi oldukça önemli. Dr. Mutlu, “Hamileliğin hangi döneminde olursa olsun aşırı sıcak bölgeler anne adayı ve bebeğin sağlığı için uygun değil. Aşırı sıvı kaybı ve buna bağlı halsizlikler ve baygınlık hissi olabiliyor” diyor. Denize ve havuza girebilir, yüzebilir ve kısa süreli güneşlenebilirsiniz. Ancak su sporları, dalış gibi aktiviteler hamileler için uygun değil. Yüzmenin yanısıra yürüyüş, yoga ve pilates gibi hafif aktiviteler bebek ve anne adayının sağlığı açısından daha uygun.


Cildinizi koruyun

Hamilelikte ciltteki renk hücrelerinin aktif olması nedeniyle çil ve lekelerde artış meydana geliyor. Uygun güneşten koruyucularla önlem alınması gerekiyor. Güneş ışınlarının uyarıcı etkisini azaltmak için mutlaka şapka ve güneş gözlüğü kullanmaları da öneriliyor. Tatilde ve güneşte bol sıvı tüketilmesi ihmal edilmemeli. Dr. Mutlu, “Günde bir şişe madensuyu elektrolit kaybını yerine koymada yardımcı. Yeterli sıvı alınıp alınmadığını veya tahmin edilenden fazla sıvı kaybı olup olmadığını anlamanın en kolay yolu idrar rengi. İdrar rengi açık çay rengi gibi koyulaşmışsa sıvı alımı azalmış veya sıvı kaybı artmış demektir” diyor.
Açık büfe
tuzağına düşmeyin
Açık büfe gibi çok yediren tuzaklara kapılmayın. Zeytinyağlı ve hafif yemekleri tercih edin ki bağırsaklarınız iyi çalışsın. Sokakta ve açıkta satılan yiyeceklerden ve açık sulardan ise mutlaka uzak durun.


Bunları unutmayın

-Yolculukta rahat giysiler giyin.
-Sırtınız için mutlaka destek yastık alın.
-Emniyet kemerini karnınızın üstüne değil, alt tarafından geçirerek takın.
-Seyahat boyunca ayaklarınızı hareket ettirin. Molalarda kısa yürüyüşler yapın.
-Bol sıvı alımına yolda da devam edin.
-Kahve, çay gibi içecekleri mümkün olduğunca az tüketin.
-Seyahat planladığınız ülkede enfeksiyon riski varsa ya seyahatinizi erteleyin ya da gitmeden önce gerekli tetkikler ve aşıları yaptırın.

X