"Mesude Erşan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mesude Erşan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mesude Erşan

Kirli havuzlarda gözlere dikkat

Soru: Lensle denize, havuza girebilir miyim?

Kirli havuz ve deniz gözlerde ciddi sorunlara zemin hazırlıyor.

Avrupagöz Göz Merkezi göz hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Kadircan Keskinbora havuza veya denize ya günlük kontakt lens veya havuz gözlüğüyle girilmesini öneriyor.

Bilhassa iyi klorlanmayan ve temizlenmeyen havuzların mikroorganizmaların çoğalması için uygun ortam oluşturduğunu hatırlatan Prof. Dr. Keskinbora, “Kontakt lens kullanırken gözünüz mikrop kaparsa, enfeksiyon fark edilmeden sinsi bir şekilde ilerleyebiliyor.

Bu nedenle havuza ya da denize girerken havuz gözlüğü ya da günlük kontakt lens kullanılmalı” diyor.

Bilhassa kirli havuzların yol açabildiği göz sorunları arasında “kırmızı göz sendromu” da denilen havuz konjonktiviti var.

Çocukların daha da yatkın olduğu havuz konjonktivitine karşı dikkatli olun. Çocuğunuz havuzda yüzdükten sonra gözleri kızarıyorsa klora karşı hassasiyeti söz konusu olabilir.

Keskinbora, “Fazla miktardaki klor, özellikle çocuklarda kornea tabakalarındaki hücrelere zarar verebilir” uyarısı yapıyor.

Prof. Dr. Keskinbora, klora bağlı kornea problemleri için havuzdan çıkar çıkmaz suni gözyaşı damlaları damlatılmasını öneriyor.

İnfeksiyöz iltihaplanmalarda ise bir göz hekimine başvurmak gerekiyor.

X