"Mesude Erşan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mesude Erşan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mesude Erşan

Havuzdan sağlıklı yararlanma rehberi

Sıcak yaz günlerinin kurtarıcısı havuzlar, gerektiği gibi temiz değilse ve siz de üzerinize düşenleri yerine getirmiyorsanız pek çok soruna davetiye çıkarıyor.

İlk kural, genellikle ortak kullanım alanı olan havuzların gerçekten temiz olduğundan emin olun. Başkalarının vicdanına bırakmayın, bunun hangi aralıklarla, nasıl sağlandığını ve test edildiğini takip edin.


Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı ve 2014’te Resmi Gazete’de yayımlanan havuz yönetmeliğinde mikrobiyolojik kirlenme düzeyi ve mikrobiyolojik ölçüm sıklığı özellikle belirtiliyor. Yönetmeliğe göre havuzlarda mikrobiyolojik analiz sıklığı ayda bir kez yapılmalı, özellikle spor komplekslerinde süre iki haftada bir olarak düzenlenmeli. Yine yönetmelikte mikrobiyolojik kirlenmede kabul edilebilir sınır olarak toplam koloni sayısı 200 CFU (coloni forming unit)/ml olarak vurgulanıyor. Ancak insan sağlığını tehdit eden ve bağırsak sistemi hastalığına yol açan koliform bakterilerinin, escherichia coli ve pseudomonas aeruginosa bakterilerinin, suyun mililitresinde bulunmasının kabul edilemez olduğu da belirtiliyor.


Mikroplar için uygun ortam


Yüzme havuzları, hava ve çevreye açık oldukları için pek çok bakteri, mantar ve virüslerin yerleşme ve üremesi için uygun zemin oluşturuyor. Tahmin edersiniz ki bu da sağlığı tehtit ediyor.
Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr. Melahat Cengiz, suyla bulaşan
hastalıkların iyi temizlenmemiş, bakımı iyi yapılmamış, hijyen kurallarına uyulmamış ortamlarda geliştiği ve hastalıklara zemin hazırladığını söylüyor. Üstelik sayıları da hiç az değil. Bu hastalıklar basilli dizanteri yapan shigella türleri, koleraya neden olan vibrio chlorea, ishal yapan camphylobacterler, tifo etkeni salmonella typhii, deri hastalıklarına neden olan pseudomonas türleri ile staphylococcuslar ve kas hastalıklarına neden olan aeromonaslardır. Bunun yanı sıra çeşitli paraziter hastalıklarda (örnegin amipli dizanteri etkenleri) kronik ishallere neden olabilir. Yine hepatit A gibi sarılık nedeni olan hastalıklar, hijyen ortamının uygun olmadığı sularla bulaşıyor ve özellikle çocuklarda salgınlara neden olabiliyor.
Dr. Cengiz, özellikle kadınları uyarıyor: “Genital mantarı olan kişiler, havuzu kullanmaları ve ıslak mayoyla güneşlenmeleri durumunda çevresel bulaşa yol açıyor” diyor. Ayrıca viral hastalıklardan adenovirüslerin, gözlerde kızarıklık yaparak konjonktivitlere yol açtığı ve salgınlar yaptığı da biliniyor.

Havuz suyunu yutmamaya çalışın


ABD’deki kısa adı CDC olan Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi havuzdan bulaşan hastalıkları önlemek için şu önerilerde bulunuyor:
İshal sorununuz varken yüzmeyin. Dışkınızdaki mikroorganizmalarla başkasının sağlığını bozabilirsiniz.
Hijyen kurallarına dikkat edin. Yüzmeden önce ve sonra mutlaka duş alın.
Tuvaletten çıkınca ve çocuk bezlerinin değişiminden sonra ellerinizi sabunla iyice yıkayın.
Yüzdüğünüz suyu yutmayın. Ağzınıza suyun gelmesinden kaçının.
Çocuğunuzun bezini havuz kenarında değil, banyo ve tuvalette değiştirin.
Çocuklarınızı tuvalete sık götürün ve mutlaka mayo bez kullanın.
Suya atlarken burnunuzu kapatın.
Ciltte sıyrık ve kesik varsa yüzdükten sonra su ve sabunla temizleyin.
Havuz kenarlarında yapışkan veya kayganlık var mı dikkat edin. Mikroorganizmalar temizliği iyi yapılmamış ve klorlanmamış sularda biyofilm tabakası yaparak havuz kenarındaki taşlara yapışır.
İşletmelerdeki havuzun bakımının son tespit değerlerinin yazdığı levhanın görünebilir yerde panoya asıldığına dikkat edin.

X